Moznost odpoctu DPH?

Chtel bych se zeptat, kdo je platcem DPH a kdo ne? Myslim ze ne kazdy OSVC muze koupit treba auto s odpoctem a odecist dan? A treba auta s odpoctem DPH jsou auta ktery driv vlastnila firma nebo jak to je? A kdyz budu mit ZL na poradenstvi, muzu si koupit treba notebook a dalsi veci bez dane? Prosim o vysvetleni, moc dekuju.

Odpovědi
Deli

Když se stanete OSVČ, neznamená to, že jste automaticky i plátcem DPH. Na to se musíte zaregistrovat na FÚ. Také ale nemusíte, záleží, jak je to pro Vás výhodnější. S manželem podnikáme oba, já nejsem plátce DPH (mám malou potravinářskou výrobu), on je (dělá pro firmy, které jsou plátci a bylo tedy výhodné, aby byl plátcem i on). Když si tedy koupím notebook do svého podnikání já, celá částka mi jde do nákladů. Když si ho koupí manžel, může si DPH odečíst. Činí tak 4× ročně v přiznání k DPH.
Jestliže tedy budete mít ŽL na poradenství, ještě to nic neznamená. Pokud budete radit běžným občanům, nevyplatí se Vám stát se plátcem DPH, protože by jste musel účtovat ke své sazbě navíc DPH a to odvádět. Byl by jste tedy dražší než jiný poradce, neplátce.

terry

Kupovat bez DPH nelze. Každý konečný uživatel kupuje s DPH. Pouze ten, který je plátce, DPH zpětně vyúčtuje..
Jako OSVČ můžeš být plátcem DPH.
A auto s odpočtem DPH můžeš koupit a odečíst daň, pokud předchozí majitel je plátce.
Ovše, je potřeba podotknout, že ne každému OSVČ se vyplatí být plátcem DPH. Záleží na činnosti, kterou budeš provozovat.
Pokud např. máš prodejnu nebo stánek a prodáváš koncovýn uživatelům, kteří nejsou plátci DPH, nemusíš být plátce.
Pokud ale třeba budeš mít výrobu, je lépe plátcem bát, protože tví odběratelé by mohli být většinou plátci, a pokud bys ty nebyl, oni si DPH neodečtou a zvýší se jim pořizovací cena o to DPH.
Doufám, že jsem to napsala srozumitelně.

Berkl

Plátcem DPH je v podstatě každý občan. Jedinou výjimkou jsou „obchodníci“ , kteří DPH pouze odvadějí. Když se kouknete na jakoukoliv účtenku, všude máte uvedenou DPH, kterou jste zaplatili prodejci. NIKDE!!! však není uveden rozdíl, čiže snížení DPH o částku , kterou prodece zaplatil na vstupu! Tak vlastně MY – zákazníci zaplatíme i tuhle položku, kterou si prodejce odečte!