Tonda Káňa

Měl by být ve škole samostatný předmět kritického myšlení?

Kritické myšlění je a vždy bude extrémně důležité, na tom se asi shodneme všichni. A bohužel je realitou, že kdo nemá holt již nějaké kritické myšlení vyvinuté nebo se o kritické myšlení a jeho rozvoj sám nezajímá, tak je na tom bídně. Školy moc kritické myšlení neučí, to vím z okolí. Pak ze škol odchází studenti, kteří sice umí vyjmenovat díla K. H. Máchy, ale pokud jsou postaveni před nějaký problém, kde je nutno se zamyslet a použít nějaké to kritické myšlení (Dává to smysl? Není to manipulace? Jaké jsou zdroje? Nelže ten člověk?), tak často selžou (což je vidět i u některých zdejších uživatelů). Bohužel, dospělých lidí bez kritického myšlení je hromada.

Podle mě by asi ani nemusel vzniknou samostatný předmět, ale mělo by se tomu věnovat více času třeba na hodinách občanské výchovy. Já už nevím, co se tam probírá, ale pochybuji, že je to z většiny kritické myšlení. Přitom to by mělo být podlě mě hlavní náplní!

Co si myslíte vy? Měl by vzniknou samostatný předmět, nebo by měly být poupraveny osnovy?

Nejlepší odpověď
da ny

Toho bohdá nebude 😉
Není to v zájmu současné západní společnosti.
Ovce je třeba zpracovat k obrazu svému. Upravit dějiny,
podat tak, jak je momentálně žádoucí.
Dobrý kantor k němu své žáky vede, Těch je ale, jako šafránu.
Zvládali/jí to i někteří rodiče. I těch ubývá.
Je to pravděpodobně, jeden z důvodů, proč se dnes lidé/děti
„kácí“ z kdečeho, včetně věcí, které pro některé generace byly samozřejmou
výbavou pro život.
Pozor,
je dobré rozlišit schopnost kritického myšlení, od toho
zatvrzele skeptického. 😉
Kdo na to „má“, dopracuje se k němu sám.

Další odpovědi
Alesh

Předmět určitě ne. Co by se v něm jako obsahově učilo? Je to způsob uvažování a ten by měl být aplikován napříč předměty.

Ametyst

To je zajímavý nápad. Možná by stačilo, kdyby školáky a studenty neotravovali přednáškami nějací neznámí aktivisté z neziskovek, aby dětem vymývali mozky. Děti potom nevědí, jaký je rozdíl mezi maminkou a tatínkem, co je rodina, nebo nevědí, jestli jsou holčička nebo chlapeček. Těmto progresivistům by mělo být zakázáno přibližovat se k dětem, a ničit je a jejich rodiče.

aliendrone

Tak špatný nápad to není, ale…
Je zbytečné házet perly sviním. Pro maturitní obory už bych to bral. V občance by se na základce měly učit PRAKTICKÉ věci (jak vyplnit složenku/el. bankovnictví), daňové přiznání, postup na úřadech (kde/co) apod. ☺

Filip84

Zavedeme ve škole předmět, a tím opravíme svět! 🤪

Většina lidí na světě je pořád negramotných, nebo pologramotných! 🤦‍♀️

Tobě by ta „Hurá, akce!“ taky nepomohla. 🤦‍♀️

Justin1

Dávalo by smysl, aby se žáci ve škole učili něco k tomu, aby věděli, o čem život je a jak se v něm dá uspět, aby nesedali na lep falešným bankéřům a dalším šmejdům a aby věděli, že jsou i mnohem důležitější věci než Mácha, kruhoústí, fáze buněčného dělení a podobně. Bylo by však nutné to učit jinak než metodou „odpřednáším, odpapouškujete, dostanete známky a nazdar”.

byo03836

V rámci nějaké médiální výchovy, občanské výchovy, ale nedovedu si představit osnovy které by byly zaměřené jen na kritické myšlení bez kontextu

Tonda Káňa

Alesh: no umím si představit, že by se tam probírali různé příklady, kde se dá aplikovat. Svým způsobem by tam také mohla patřit debata, což sice není součástí kritického myšlení, ale je to neméně důležité…

Ametyst

Tondo, debata je v dnešním poblblém světě věc nebezpečná. 🙂

Filip84

Mentalus magnus: Jasné, ty si umíš představit, že by se tam probírali různé příklady … Nebyla by lepší logopedická poradna? 🙄🙈

Tonda Káňa

Ano, udělal jsem drobnou chybu, to se stane každému. Ale proč bych měl navštívit logopeda? Víš, co to logopedie vůbec je? 🤣🤣 Ta se zabývá řečí, ne pravopisem, tvl… 🙄

Jo a mimochodem, je úsměvné, že ty, který zde neustále znásilňuješ češtinu těmi svými pseudoarchaismy typu mathematika, fysika, irritovat, tak ty mi tady kážeš o češtine? Vždyť z diktátu bys dostal kuli, kdybys takhle někde ve škole psal. By se ti vysmáli… Tohle není kodifikovaná čeština 🤦‍♀️

Ametyst

🤣🤣🤣