hippeace

Máte ve firmě CRM/ERP? A můžu ho vidět?

Zdravím, prošla jsem si v posledních letech několika firmami s různými systémy a v těch CRMkách jsou neskutečné rozdíly. Mnoho z nich je absolutně nepřizpůsobitelných a nepraktických což kolikrát vzhledem k ceně vůbec nechápu že někdo používá. :O Ráda bych věděla s jakými CRM/ERP systémy jste měli možnost pracovat vy a jaké ne/výhody v nich vidíte?

Odpovědi
vac2022

Dobrý den,

Předně bych upřesnil, že CRM (Customer Relationship Management) je součástí dobrého ERP (Enterprise Resource Planing).
Většinou se člověk setká s různě dotaženým systémy, pokud jde o nasazení v konkrétní firmě. Uživatelské rozhraní je typicky poplatné době, kdy tvůrce informačního systému toto rozhraní vytvářel, či aktualizoval.

Výhody ideálního ERP:

• zefektivňuje práci pomocí zabudovaných profesionálních funkcí
• výhodný také pro lidi ve firmách, kde mají zodpovědnost za více oblastí najednou
• přináší výhodu ve formě potenciálu při budoucím rozvoji
• vyvíjen a optimalizován pro práci v síťové prostředí a podporuje tak spolupráci lidí na činnostech
• připraven na potenciál růstu firmy a lze snadno rozšiřovat
• obsahuje nástroje na přizpůsobení a umožňuje firmě vlastnit unikátní řešení, které přináší konkurenční výhodu
• obsluha může sama po proškolení informační systém modifikovat
• neustálé vylepšování systému v rámci legislativních úprav, doplňování o nové funkční celky a optimalizace ergonomie
• pomáhá adekvátně zvolit projektový tým
• vytváří rychlé přehledy (čerpání kapacit, rozpočtu)
• sjednocuje data do jednoho systému, propojuje projekty a ukazuje různé náhledy na rozpočty
• snadné přizpůsobení změnám v projektech
• poskytuje procesní přístup a umožňuje lépe vykonávat přednastavené a opakujícími se akce
• definuje návaznosti kroků a zodpovědností a popisuje firemní činnosti
• usnadňuje a zrychluje operativní činnosti
• sleduje čerpání rozpočtu celkově i po etapách
• uchovává know-how firmy jeho uložením v systému
• spoří na investicích do IT tím, že obsahuje provázané aplikace, které podnik potřebuje
To, co píšu výše je více méně svatý grál (ten nikdo nikdy nenašel). Výhody ERP si obvykle nachází ten či onen řídící pracovník, když rozhoduje o tvorbě rozpočtu pro pořízení a následný provoz.
Celkově jde hlavně o to mít takový systém, který dlouhodobě funguje a umožňuje firmě plnit svoje poslání. Čistě hypoteticky i plně papírový systém, může drobnému živnostníkovi velice dobře sloužit a je to také informační systém.
Mám zkušenost se systémy pro velké i střední firmy (přední SW vendoři) a opravdu velmi záleží na na tom, jak se podaří takový systém ve firmě zavést a zda se také řádně investuje do dalšího rozvoje a údržby. Toto je důležitější, než vlastnosti deklarované v letácích dodavatelů SW, či nežli to co se ukáže na DEMO sezení.