zjentek

Má roční období vliv na sílu a kvalitu signálu wifi?

Právě (jako každoročně) opět začíná období, kdy má soukromá wifi pohádkově stíhá, qualita signálu vysoká, s ničím není problém, nic se neseká atd., což se projevuje zejména na práci online v internetové síti online. Ovšem v dubnu, s prvními pupeny a celkovým rozkvětem zeleně, bude má wifi opět lenivá, práce se bude standardně sekat, stanu se uzlíčkem nervů, ovšem obrním se trpělivostí a vydržím a takto vše potrvá zase až do podzimu, kdy wifi nepředstavitelně zrychlí, nasadí řekl bych až pohádkové tempo, zatímco v létě a už se opakuji, je tatáž síť v kondici „dovolená“ a její stav bych všeobecně popsal jako na hovno. Rok co rok, stejný scénář. Tohle mně NIKDO neumí vysvětlit. 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️ Děkuju.

(PS: V zimě mně dokonce i rádio, ba i video [🙏😇] PLYNULE hraje.)

Nejlepší odpověď
aliendrone

Tedy přesně to nwm, ale počasí MÁ dosti zásadní vliv na šíření rádiových vln, např. vzdušná vlhkost, mlha aj.). Dokonce i denní doba. Proč myslíš, že třeba radioamatéři zapínají své výkonem limitované hračičky hlavně v noci, kdy se jejich dosah třeba i několikanásobně prodlouží (potažmo vyšší šance na CQDX)?

Takže podle mne to je možné. Slunce svítí pod jiným úhlem, resp. nevystoupá tak vysoko na obloze v zimě) oproti létu. A že sluneční aktivita MÁ SAKRA vliv na atmosférické podmínky snad víš). Nakolik jsou tyto vlivy patrné v rozsahu frekvencí wifi ale vážně nwm. Vyloučit to ale nemohu. 🙂

Další odpovědi
cochee

A to mluvíš o domácí wifině, nebo o nějakém p2p venkovním spoji? Doma to vliv nemá. Vliv venku nehledej v ročním období; možný částečný vliv má počasí, ale hlavní věc je v tom, jestli v přímé viditelnosti obou rádií nejsou stromy. Zeleň má vliv veliký. Neber přitom v potaz pouze přímku mezi oběma body, ale i tzv. Fresnelovu zónu.

Dochy

Čekal bych minimální vliv, ale být tam může… Odraz od vlhkých-suchých zdí, útlum či odraz od holého či olistěného stromu… Ale projevovalo by se to jen v krajních podmínkách, kdy je kvalita „na hraně“

Alien: Noční provoz a dlunce – tam se řeší šíření na dlouhé vzdálenosti odrazem od ionosféry, příp. šíření postupnými odrazy v kanále mezi jednotlivými f´vrstvami ionosféry apod. Tak daleko se s WiFi nehraje 😉

aliendrone

Dochy>>> Vím, uváděl jsem jen jako příklad co všechno má vliv na šíření rádiových vln. Včetně toho, že na strukturu ionosféry má vliv právě to Slunce, přesněji „sluneční vítr“ (který je v noci odstíněn tělesem Země). 😉

K tomu „Tak daleko se s WiFi nehraje“ dodám jen to, že to je dáno především VÝKONEM zařízení. Principiálně se elektromagnetické vlny šíří do nekonečna. Tedy pokud „nenarazí“. 😉