Dominikk

Má cenu prodávat zlato?

Dobrý den, chtěl bych se zda má podle vás investice do zlata potenciál nebo ne v daleké budoucnosti? Jelikož už nově žiji ve svém opraveném vybaveném bytě tudíž už velké výdaje neočekávám. Přemýšlím, jestli zlato v hodnotě 460 000,– neprodat a peníze si neužít, jelikož vím, že mi to stejně ve stáří nebude k ničemu. Koukal jsem na graf a během 2 let od nákupu jsem na něm prodělal 30 000,– tak nwm jestli to má cenu dál nechávat anebo , jestli to vše neprodat.
Jedná se o zlaté slitky a mám je uložené v trezoru.

Odpovědi
Pepa25

Cena zlata za poslední 2 roky vzrostla o 16 % (viz graf v odkazu), takže informace o prodělku je zvláštní … Ceny zlata jsou na vrcholu (podobně jako před těmi 2 lety, po začátku války na Ukrajině), co bude dál nikdo neví.
Vy si sám musíte určit strategii: jestli chcete zlato držet jako „uchovatele hodnoty“ a dlouhodobou rezervu bez ohledu na výkyvy ceny nebo na měl vydělat. Pokud to druhé, tak byste se měl „levně koupit, draze prodat a z výnosu pokud možno neplatit daň“ jak říká klasická obchodní poučka … konkrétní nejlepší načasování vám ale nikdo neporadí …

Zdroj: https://www.kur­zy.cz/komodity/zla­to-graf-vyvoje-ceny/1g-czk-2-roky

elkon

Jistější pro zisk jsou lukrativní pozemky.

Filip84

Pokud je konjunktura, kurs zlata kontinuálně roste. Pokud je deprese, kurs zlata kontinuálně klesá. Zjednodušeně řečeno, neplatí to stoprocentně.

Teď je období „přestat lít kulky, začít lít písmena!“, tak cena zlata roste.

Ovšem investice do zlata má ještě jeden rozměr, krom zvýšení jmění. Zlato mělo, má, a asi i bude mít, vždycky hodnotu. V každým régime, v každý době, ho jde směnit za aktuálně platný peníz. Vezmi příklad, třeba, měnovou reformu v roce 1953. Když bys měl, dejme tomu, Kčs 460,000.00 před­měnových, tak po měně bys měl kulový hovno. Když bys ale, za těch Kč 460,000.00, koupil zlato, tak bys došel do výkupny zlata, a tam ho směnil za, dejme tomu, Kčs 60,000.00 pomě­nových. Takže bys vydělal!

To, že zlato kupují hodně třeba Ukrajinci (báby, co zlato prodávaj, říkaly), je pak toho logickým důsledkem, ne?

Co je hodnotou Ausgerechnet pro Tebe, to si musíš v tý makovici srovnat sám. Je-li to hegemonie: prodej zlato. Jednoduché, ne? Na to se nemusíš ptát, my Tě neznáme. 🙄🙃

cappuccino

Ozen se a ona ti zena pri rozhodovani poradi:)

Safast354

Osobně vnímám zlato (resp. drahé kovy) pouze jako zpestření portfolia. (5% celkové hodnoty portfolia)
Určitě bych si nechal sestavit investiční portfolio odborníkem, které bude určitě méně rizikové, více ziskové a likvidnější než samostatné zlato.
Pokud jste nakoupil dva roky zpět a jste ve ztrátě, tak to bude nejspíš proto, že obchodník na něm měl vysokou marži.