Matyáš Čejka

Lze řídit vozidlo před vydáním ř.p. po složení zkoušek?

Dobrý den/večer, po pár letech opět rozšiřuju svůj řidičský průkaz o další skupinu, a opět mi nedá spát zda-li je možné řídit po úspěšném složení zkoušky ale před vydáním samotného ř.p..

Pár let na zpět jsme ještě neměli přístup k portálům občana a dopravy, což ovšem už dneska tak není a my si můžeme ověřovat informace uchovávány v registru, online. V mém případě jsem hned v den úspěšného složení zkoušky mohl v registru najít že se již moje řidičské skupiny o danou skupinu rozšířili a to bez toho aniž bych obdržel fyzicky ř.p..

Výpis z karty řidiče tak indikuje že by to tak PČR/MP/CP při kontrole měla vidět také a jediné co by rozporovalo s registrem by byl, momentální, zastaralý řidičský průkaz který musím předložit.

U případné silniční kontroly se musíte prokázat řidičským průkazem který ještě aktualizovaný není a z toho plyne že je neplatný… Tudíž co kdyby jsem si čistou náhodou současný řidičský průkaz zapomněl? Příslušná osoba by tak při kontrole musela referovat k registru a tam již skupina je, není to tak?

V tom případě se dovoluji domnívat že by nejhorší sankce měla být zapomenutí ř.p..? Prosím podělte se se mnou o vaše názory na to jak si myslíte že by to mohlo skončit u případné kontroly…

PS: Uvědomuji si že je lepší si prostě na ř.p. počkat :)

Odpovědi
Filip84

Já, vlastně, nechápu na co se ptáš. Nebo rozumím otázce, ale Tvůj způsob myšlení je odlišný od způsobu myšlení právníků – takto se v právu prostě nemyslí! 🤦‍♀️ Právo je kausalita, kontravalence, logika. Nic víc.

Právo rozlišuje dvě, odlišné, právní skutečnosti: 1. být držitelem skupiny, či podskupiny, řidičského oprávnění, 2. mít platný řidičský průkaz. A co právo rozlišuje, je nutno rozlišovat, podle zásady lege non distinguente nec nostrum est distinguere e contrario.

Nejprve je nutno splnit podmínku 1. – být držitelem příslušné skupiny řidičského oprávnění, protože jsi-li držitelem skupiny řidičského oprávnění, jsi oprávněn, formálně, řídit motorové vozidlo zařazené do skupiny vozidel, pro kterou Ti bylo toto řidičské oprávnění uděleno (§ 80 silničního zákona).

Pokud jsi držitelem příslušné skupiny řidičského oprávnění, neřídíš vozidlo, na které Ti platí příslušná skupina řidičského oprávnění, aniž bys byl držitelem řidičského oprávnění pro příslušnou skupinu vozidel, nemůžeš se, tedy, dopustit např. přestupku, jehož skutková podstata je subsumována pod dikcí ustanovení § 125c odst.1 lit.e) bodu 1. silničního zákona, za který by Ti, jinak, hrozila sankce v podobě pokuty Kč 25,000.00 – Kč 75,000.00 a taxativní zákaz činnosti, spočívající v řízení všech motorových vozidel, v rozsahu 18 měsíců – 3 léta. To však, samo o sobě, neznamená, že můžeš, legálně a beztrestně, usednout za volant a řídit – k tomu musíš ještě splnit podmínku 2.

Podmínku 2. splníš tak, že o vydání řidičského průkazu požádáš, a že Ti bude vydán – pak ho ani nemusíš mít u sebe (§ 6 odst.7 lit.a) silničního zákona). Ty jsi povinen mít při řízení u sebe řidičský průkaz s výjimkou skutečnosti, jsi-li držitelem řidičského průkazu vydaného Českou republikou.

Dikce je kogentní a taxativní: jsi povinen mít řidičský průkaz u sebe, ledaže jsi držitelem řidičského průkazu vydaného Českou republikou. Kdyby ustanovení § 6 odst.7 lit.a) silničního zákona hovořilo o držení řidičského oprávnění, mohl bys „sednout a jet“. Hovoří však o řidičském průkazu, a ten Ty, v danou chvíli nemáš. A odchýlit se od toho legálně nelze, podle zásady a verbis legis non est recedendum.

Podle ustanovení § 4 lit.b) silničního zákona je každý účastník provozu na pozemních komunikacích, inter alia, povinen řídit se pravidly provozu na pozemních komunikacích podle tohoto zákona. Podle ustanovení § 125c odst.1 lit.k) se pak fysická osoba dopustí přestupku, jestliže jiným jednáním, než které je uvedeno pod písmeny a) až j), nesplní nebo poruší povinnost stanovenou v tomto zákoně. Jde o tzv. zbytkovou skutkovou podstatu, ježto kriminalisuje a trestá jakékoli porušení povinnosti, nebo nesplnění povinnosti, které jsou účastníkům provozu na pozemních komunikací uloženy tímto zákonem.

Summa summarum: Jsi povinen být nejen držitel příslušné skupiny řidičského oprávnění, ale také držitel platného řidičského průkazu – až v tu chvíli můžeš naprosto legálně řídit motorové vozidlo na veřejné pozemní komunikaci. Pokud jsi „jenom“ držitelem příslušné skupiny řidičského oprávnění, ale nejsi zároveň držitelem platného řidičského průkazu pro danou skupinu řidičského oprávnění, a přes tuto skutečnost řídíš motorové vozidlo na veřejné pozemní komunikaci, Tvé konání je subsumovatelné pod skutkovou podstatu přestupku ve smyslu a podle ustanovení § 125c odst.1 lit.k) silničního zákona.

V žádném případě, proto, není takové jednání legální, a tedy, nepožívá ochrany práva.

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2000-361

Drap

Pokud má už patřičnou skupinu zapsánu, tak ano.

Pepa25

Situace je zvláštní. V Portálu dopravy je vidět mj. údaj o VYDANÉM ŘP – je tam jeho číslo, skupiny a platnost. Chápu, že jste číslo ořízl, ale podle vás v údajích rozšířili skupiny bez vydání nového ŘP? To je divné a podle mě chyba v systému … Měly by tám být údaje o platném ŘP …