Elaela

Lze dobíjet notebook solárně? Případně čím aby to bylo dostatečné, a lehounké k přenosu?

Mám lehký cestovní notebook, se kterým se dostávám do situací že baterie už nevydržela, a elektrika není široko daloko. Je „solární nabíječka“ která technicky zvládne dobíjet notebook 14 palců, a přitom je taky cestovní, tedy skladná a lehká? Za odbornou podporu i zkušenosti předem děkuji.

Odpovědi
Dochy

Záleží jak který notebook. Teoreticky samozřejmě lze, jde o požadavky notebooku a o to co je schopna ta fotovolaika dodat. Jsou notebooky, které mají zdroj 45W, který utáhne jak činnost notebooku tak dobíjení baterky. Nejspíš by to chtělo nějaký celek – FW kombinovaný s akumulátorem a vhodný měnič z akumulátoru do notebooku. Výhodu pak budou mít notebooky s PD napájením (USB-C konektor) – ač ten konektor nemám moc rád, standard říká, že by zdroj a spotřebič měli být schopny se dohodnout na napětí a výkonu.
Samotné notebooky jako takové obvykle nepočítají s tím, že by příkon mohl kolísat podle toho jak zrovna zasvítí slunce. Proto předpokládám, že by to chtělo nějaký celek s akumulátorem, kde interní logika podle možností nabíjí ze slunce ten akumulátor a z akumulátoru se pak podle potřeby napájí notebook.
Ale tahle řešení nejsou zrovna za hubičku.

led

Psycholog, uvedená nabíjačka je na notebook slabá 21W, ešte tak na tablet bez periférií.
Najlepšie by bolo ponúknuť niečo okolo 90W vzhľadom aj na napájanie periférií. 60W bez periférií.

led

zmizol… psychológ emigroval?