Rokio

Které významy má slovo kokos?

Jedná se o plod stromu a také o hlavu. Které znáte další významy?

Nejlepší odpověď
marci1

Kokos může být:

  • Kokosový ořech – plod kokosovníku ořechoplodého
  • Kokos (ČSSR) – slangové a pejorativní označení budov státní

    správy či Komunistické strany Československa v ČSSR v druhé

    polovině 20. století.

  • Kokos – slangové označení pro helmu na motocykl, užívané v socialistickém Československu.
  • slangové zvolání vyjadřující překvapení ve slovenském jazyce: Kokos! Ty kokos! či ve východních nářečích Ty kokšo! 😄

Wiki

Další odpovědi
iceT

Slováci říkají Ty kokos, což by mohlo znamenat ekvivalent Ty vole. Ale jistá si nejsem. Zřejmě se budu muset příště zeptat své slovenské kamarádky.

df

Zřejmě někdo může použít i jako nadávku, od čehož bych odrazoval.
Ono je to s těma nadávkama zrádné. Obzvláště, když jako nadávku použiješ jména různých hospodářských zvířat, které pak konzumuješ. Chápeš to? Ty si to zvíře spojíš s něčím nepříjemným a pak to dáš do žaludku a přijímáš to do svého těla. No nic.

Ale abych se vrátil ke tvé zajímavé otázce. Zrovna dnes jsem přemýšlel o slově roh. Kolik má to slovo významů, přitom tak rozdílných nepříbuzných, to je s podivem.
Jsem si říkal kolik takových slov v češtině existuje a proč? Je to nedokonalost jazyka. Každé slovo by mělo vyjadřovat jednu věc, ideu a ne dělat v tom zmatek. On si někdo řekne, že to je fuk, ale asi to nebude taková legrace, jak se na první pohled zdá. Jazyk je kurevsky důležitá a podceňovaná věc.

Filip84

No marci vypsala prakticky všecko, co jsem vypsat chtěl! 👌😎 No, tak Ti k tomu přidám odkazy:

Helma kokos je, stricto sensu, tohle: https://www.moto-prodejna.cz/helmy-bryle/helmy/ol­dtimer-helmy-1628/Helma-oldtimer-kokos-barva-bila-Jawa-Simson-MZ.html, jako kokos je označováno také tohle: https://www.re­troraj.cz/shop­nt/?zbozi=1285, ale kokos to není (stricto sensu). Tady: https://www.mo­tocard.com/en/blog­/planet-biker/uncatego­rized/the-history-of-the-motorcycle-helmet-and-its-evolution-from-leather-to-carbon-fibre/ máš historii motocyklový přilby, „obrázky i s knížkou“, no a ten „kokos“ je ikonický tvar, naši ho znali ze služby v British Army za WWII – byla to úplně první přilba na motorku. I když je dnes jezdění s takovou přilbou nelegální (nemůže dostat schválení podle Předpisu č. 22 Evropské hospodářské komise Organisace spojených národů, protože – velmi jednoduše – její skořepina toho kryje méně, než nezbytně musí krýt, aby prošla schvalovacím procesem), tak ji pořád na hlavách motorkářů uvidíš! Se dívej, až půjdeš na vycházku – lepší, než zavazení lidem a kušnění na přechodech, ne? 👌😃😎

Ještě bych zmínil Kokosy na sněhu (1993) – https://www.csfd­.cz/film/9189-kokosy-na-snehu/prehled/

Jinak chválím a kvituju: význam slova kokos, co máte rádi z brambor – príma otázky, žádní umrlci, vraždy, sebevraždy, pacientárium s hlavou. 😃 I marci Ti odpověděla, a to je madam! 👌😎😎😎 Ještě si umyješ nohy (https://www.y­outube.com/wat­ch?v=L9bYLLTWUW8), přestaneš chodit jyřýkovi🤪 na kakao a bude dobře! 😜😂

michalds

Koirasi on todella kaunis, voinko harrastaa seksiä sen kanssa?