zjentek

Kolik kusů zvířat od každého druhu vzal Mojžíš na archu?

🤔

Nejlepší odpověď
jirka F

Já myslel že to byl Noe.Mojžíš přece řekl faraónovi aby propustil jeho lid. A pak zázrakem prošli suchou nohou moře.Noe vzal od každého druhu pár.

Další odpovědi
Disraeli

Noe postavil archu, aby sebe a spol uchránil před potopou.
Mojžíš „rozpůlil“ Mrtvé moře.
Ježíš chodil po vodě. A měnil ji ve víno. A taky uměl přivolat mraky a spustit déšť.
Jan Křtitel topil lidi ve vodě (neúspěšně).
Jonáše na moři zbaštila velryba a pak ho zase vyblila.

Spousta z nich byla nějak spojena s vodou, ale byl to Noe, kdo stavěl archu, Mojžíš by to neměl zapotřebí. ;)
Tady je pomůcka: https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/v/t39­.30808-6/273049051_5­112910928739844_88448519­41219385165_n­.jpg?_nc_cat=102&ccb=1-7&_nc_sid=5f2­048&_nc_ohc=tfWsu9c_Q7­sQ7kNvgHEPHV5&_nc_ht=s­content-prg1-1.xx&oh=00_AY­A89loRNdIRj8i­evrRCrq7xvqy6­uvvzYMMtE298Ls-HIQ&oe=664927FA ;)

Podle jedné biblické malůvky Noemovy archy je tam menší problém. Vzal tam totiž dva lvy https://static­.independent.co­.uk/s3fs-public/thumbna­ils/image/2015/05/2­8/15/noah2.jpg?wid­th=1200&height=1200&fit=­crop

Myslím, že bylo zmíněno, že bral od většiny zvířat po 7 kusech a od těch „nečistých“ vždy jen pár. Ale zrovna tohle už přesně nevím.
Každopádě Noe zapomněl vzít jednorožce… proto už dnes žádní nejsou.

Drap

Pár od každého druhu.

Filip84

I. Nebyla to domněnka jménem Mojše, protože tahle domněnka ještě neměla být na světě, byla to domněnka jménem Noe:

Delebo, inquit, hominem, quem creavi, a facie terrae, ab homine usque ad animantia, a reptili usque ad volucres caeli : poenitet enim me fecisse eos. Noe vero invenit gratiam coram Domino. (Genesis, cap.VI., art. VII.&VIII.)

II. Domněnce jménem Noe domněnka jménem Gospodin přikázala, aby na archu vzala po sedmi „mužů a žen“ ze všech čistých živých tvorů a po dvou „mužů a žen“ ze všech tvorů nečistých. Ergo, dva páry nečistých a sedm párů čistých, nikoli jeden pár od každýho druhu, ani „sedm kusů“ – Thora je prostá, nemůže domněnka Gospodin vytvořit (negramotnému křupanovi) domněnce Noemu dillema, má-li vzíti s sebou „do truhly“ tři samice a čtyři samce, nebo čtyři samice a tři samce!😅:

Ex omnibus animantibus mundis tolle septena et septena, masculum et feminam : de animantibus vero immundis duo et duo, masculum et feminam.“ (Genesis, cap.VII., art.II.)

Zdroj: https://www.drbo­.org/lvb/index­.htm

aliendrone

Popravdě? Na archu bral zvířata Utanapištim a to v době, kdy Izraelité ještě lezli po stromech (Epos o Gilgamešovi). 😉 😂 😂

Roman71

Zjentku, archu stavěl Noe s manželkou, s jejich třemi syny a jejich manželkami.
Ale jinak jako chyták dobrý.. 😁

aliendrone

Nejen Drap, ale i já jsem přehlédl zjentkův ZAJISTÉ ÚMYSLNÝ ZLOČIN! Chmeyd to je a ani se za to nestydí a určitě se teď padoušsky tlemí, jak jsme se nechali easy nachytat! 😉 😂

Zajíci…, totiž zjentek – nu pagadí!!! 😉

Disraeli

Filip84, možná máš recht, ale myslím, že z hebrejštiny, ze které to bylo přeloženo, není zcela jasné, zda to slovo znamenalo „pár“ anebo „kus“.
A když dáme bokem, že je to mytologie, tak z logiky věci 7 kusů od každého druhu dává mnohem větší smysl… 14 kusů skoro od každého zvířete, to by musel mít archu velkou jako metropole. Navíc by to bylo zbytečně moc – už jen na poměr těch „nečistých“, kde byly jen dva (samec a samice). Bohatě by to na rozmnožení stačilo. A pochopitelně nemusel mít vyrovnaný počet samců a samic (tehdy ještě nebylo žádné EU ani USA, kvótý a nějaká gendrová početní vyrovnanost a podobné sra_ky). Dva samci a pět samic je ve skutečnosti ideální. Víc samců nedává smysl; víc samic je naopak logických pro rozmnožení druhu… (víc mláďat, samci asi těžko budou vrhat malý).

Každopádně z nečistých to myslím měl byl jen pár, tedy samec a samice.

Filip84

Disraeli: Tak počkej, až dovařím čočku a opeču Wursty – pak to přeložím z hebrejštiny! 😅

zjentek

Tak já už vím, proč ty jsi, jaký jsi. Bo ty často jíš wursty!!!

No, to máš asi za to.. 👈

Disraeli

Není třeba. ;) Prostě je tam mj. řečeno „sedm sedm“, což nabádá k tomu, že je to prostě 7 samců, 7 samic. Jak je to vysvětleno dole v odkaze.
Ale nečistých vzal jen dva a nikoli „páry“ (takové slovo není ani v hebrejštině ani v té latině), tedy samce a samici.* Takže tam máš chybu v matrixu,
Z nečistých měl zkrátka vzít JEN po dvou a ne dvou samicích a dvou samcech, ale jen prsotě dva , samce a samici.

Filip84

Disraeli: Jestli to nemusím citovat, foneticky přepisovat a překládat slovo od slova, tak: je tam to samý! 😅

Thora je prostá, průměrný český čtenář Bybelu (křesťanskýho 🙄) nemá ani představu, jak prostá Thora je. Thora je prostá proto, protože je stará: Číňani takhle mluví i česky: „já jíst, ty jíst, on jíst, ona jíst tyhle hůlky, ale když jen já jíst a on jíst, tak tyhle hůlky“. Doslova tam je, že čistý zvíře vezmeš sedm a sedm jeho ženu. 🤷‍♀️

Vulgata mne nikdy nezradila, je to velice přesný překlad, proto jsem to ani, dopředu, neověřoval. 😅

Disraeli

Respektive spíš nějaká (nejasná) fráze, u které nebylo zcela zřejmé, jaký počet má na mysli.

Disraeli

Jako asi to je 7 párů, potažmo 7 (samců) a 7 (samic), ale 7 ks, kde je 5 samic a 2 samci mi dávají větší smysl.
https://www.re­visedenglishver­sion.com/Gene­sis/chapter7/2

Tonda Káňa

Filip84: Ten text nepochází z tvé hlavy…

Filip84

Hlavní mentál: Ty jsi ale kokot! 🙄

Disraeli

Drap se nechal nachytat. :D

zjentek

Tak s Drapem je alespoň švanda 😃

Disraeli

Asi jako s elkonem. 🤣