annas

Kolik hodin ukazují hodiny, když někdo řekne, že je 20 (min) na 12 (h)? Slyšeli jste někdy takto určovat čas,?

Nejlepší odpověď
Drap

Neslyšel, je to alespoň podle mne dost nešťastné určovat, takto čas, mohlo by to byt 11.20 nebo také 11.40. Před nedávnem jsem se setkal s žákem 5 třídy základní školy, a zjistil že neumí hodiny, pouze digitální. A to patří k premiantům třídy. To mne zarazilo více.

Další odpovědi
Rokio

11:40

Ano, obdobně jsem už to slyšel. Učil jsem se určovat čas anglicky i německy.

da ny

Ne, neslyšela.
V češtině, nikdy v životě.
Ani od cizince či Hotentota 😉

cappuccino

V cestine tohle spojeni neexistuje. Alespon ja jsem ho nikdy neslysela.
Spis je to doslovny preklad napr. z nemciny. Ale ani tam to „na“ neni, je tam „vor“.

Filip84

Ne.

Jeví se to jako nesmysl, používá se „do“ a „po“, přeloženo do češtiny, tj. do dvanácti a po dvanácté. To dává smysl.

Vzato lingvisticky stricto sensu, „20 minut na 12 hodin“ je něco navíc, prostě 12 20. Ale jist si tím být nemůžu, také to může být 11 40.

Je to komplikované. Smyslem je, nebo by alespoň měla být, jednoduchost.

annas

Děkuji za odpovwdi,

Před několika dny jsem šla do obchodu , který zavíral v 11. 30 hodin. Neměla jsem mobil ani hodinky, proto jsem se zeptala kolemjdoucí ženy, kolik je hodin,. Řekla, že 20 na 12. Podivila jsem se, brala jsem, že je 11,20 h, tedy by obchod měl být otevřený. Pano reagovala, že je 11.40, proto už je zavřeno, . Podivila jsem,. Paní začal vysvětlovat. Ráda jsem ji vyslechla, Uvedkl, , že určování hodin převzala od prarodičů. Byla totiž potomkem Čechů, kteří se voncem 19. toletoí usadili ve Volyni na dnešní Ukrajině., protože V R-U žili v bídě a ruská carská vláda lákala nové přistěhovalce řadou výhod, například levným nákupem zemědělské půdy. Češi vykáceli lesy a získanou půdu upravili, hospodařili na ni a a to učili i mnístní obyvatele . Po 2. světové válce se mnozí vrátili zpět do původní vlasti,

annas

Děkujui za odpovědi,

Před několika dny jsem šla do obchodu , který zavírali v 11. 30 hodin. Neměla jsem mobil ani hodinky, proto jsem se zeptala kolemjdoucí ženy, kolik je hodin,. Řekla, že 20 na 12. Divila jsem se,, protože mmě ukázala hodinky a viděla jsem, je 11,20 h, tedy by obchod měl být otevřený. Paní reagovala, že je 11.40, proto už je zavřeno, . Podivila jsem,. Paní mně vysvětlila, , že určování hodin převzala od prarodičů. Byla totiž potomkem Čechů, kteří se v letech 1868–1880 usadili ve Volyni na dnešní Ukrajině., protože V R-U žili v bídě a ruská carská vláda lákala nové přistěhovalce řadou výhod, například levným nákupem zemědělské půdy. tím, že vykácí lesy. Češi začali získanou půdu obdělávat a učili pak místní obyvatele hospodařit. . Po 2. světové v válce se mnoz vrátili zpět do původníovlasti

Samozřejmě, že umělii esky, chodili do českých škol, ale čeština se u nich nevyvíjela dál,.

Více o tehdejších obyvatelích – viz odkaz

https://www.ku­dyznudy.cz/ces­ka-nej/zemepisne/vo­lynsti-cesi-zapomenuti-koloniste-ukrajiny

Filip84

annas: Jj, ruský Imperium jim i, tehdy, vlastním nákladem připravilo vlaky, kde každý z osídlenců měl k disposici vlastní vagon, no, aby se mohl přestěhovat se vším, co chtěl / potřeboval. I jim nějak pomáhali, do začátku, nejenom, že je zadarmo přepravili a přidělili půdu. Samozřejmě, že realita potom spoustě nevyhovovala, ale už bylo pozdě.

Je to klidně možné, co Ti tvrdila. Ono až do 19. století se, běžně, čas uváděl úplně jinak, den začínal církevní první hodinou, tj. v 06 00, no a od toho se odvíjelo všecko, a taky se na nějaký minuty příliš nehledělo. Konec konců, až do josefinských reforem se život prostých lidí točil kolem církevního roku (ať už se jim to líbilo, nebo nelíbilo), arciť nikoli nezbytně v religiosním slova smyslu.

Potřeba určovat čas na minuty se dostavila, u obyčejných lidí, až s industrialisací, a je pravda, že způsob uvádění času jsem nikde nevyčetl, no ale taky jsem ho nijak speciálně nehledal.

Zajímavý thema! 😎