plebs

Když půjčím 10 tisíc na 60 dnů a ve smlouvě požaduji vrácení 18 tisíc je to lichva či nikoliv?

Poruším tím zákony v právním státě v ČR neb je to neviditelná ruka trhu.

Odpovědi
Rokio

Ano, je to lichva, i když s tím klient bude souhlasit a stane se tvým dlužníkem a ty věřitelem.

Hlada

Záleží na dalších okolnostech. Výše úroků sama o sobě lichvou není. Lichva je definovaná v §1796 obč. zák. Doporučuju přečíst v originále.

Emefej

Jenom výše úroků nestačí, aby vznikla lichva. Lichva je, když zneužiješ tísně, nezkušenosti, rozumové slabosti, rozrušení či lehkomyslnosti druhé strany za účelem získání plnění, jehož hodnota by byla vzhledem ke vzájemnému plnění v hrubém nepoměru.

Filip84

Lichva z pohledu práva občanského, nebo skutková podstata trestného činu lichvy?

Bude to půjčovat fysická osoba nepodnikající fysické osobě, nebo to bude půjčovat podnikající osoba fysické osobě nepodnikající?

Samo o sobě to lichva není.

Když ale, za takovýchto podmínek, někomu půjčíš, a on Ti po 60 dnech donese Kč 11,000.00 (ať se to dobře počítá, pouze per exemplum), namísto Kč 18,000.00, a s těmi sedmi tisícovkami Tě pošle do prdele, Ty podáš – o těch Kč 7,000.00 – žalobu k jeho obecnému soudu, on namítne, že ourok Kč 8,000.00 na 60 dnů je v rozporu s dobrými mravy, vyhraje to a Ty zaplatíš i jeho náklady řízení. Protože přesně tak to je, je to v rozporu s dobrými mravy.

Když by to byl nějaký „klient“ z nejmenované vyloučené lokality někde v ÚLDR, který je „černý jak briketa“, a proto už mu nikdo nepůjčí, a proto Ti to podepsal, tak ano, tak můžeš skončit i trestně stíhaný pro trestný čin lichvy.

Je spousta proměnných, které by v tom skutkovém popisu musely být, aby se na to dalo odpovědět pregnantněji. To není o tom, že si vymyslíš pakoninu a někdo Ti jí vysvětlí.

da ny

Nehorázná, nekřesťanská, nebezpečná lichva!!!

Hlavně je to hloupost na jedné straně. Snadný, rychlý výdělek na straně druhé (pokud je jednorázový, jinak a bez zdanění zisku = trestný čin..

paul1

Je to lichva a pořádná. Ta je myslím všude tam, kde je nepřiměřený zisk a to je tento případ.

Pruddenn188

Poté, co jsem byl podveden a ztratil vše, zdá se, že se nedokážu postavit zpět na nohy. Dostal jsem finance od Centur financing Ltd, legitimního věřitele, který mi řídil přítel. Věřitele můžete kontaktovat na adrese: cfunding@consultant.com

Pavel Lavko

Investice a půjčky jednotlivcům a firmám.

Hledáte úvěr na obnovení svého podnikání, ať už jednáte o projekt nebo nákup nemovitosti. Jenže banka nabízí podmínky, které nemůžete dodržet. Jsem fyzická osoba a nabízím půjčky od 30 000 do 45 000 000 Kč, což umožňuje občanům platit měsíční splátky. Pro více informací mě prosím kontaktujte. Kontaktujte nás ještě dnes na email: lavkopavel@seznam.cz
WhatsApp: 730 700 215

plebs

Da ny podle pořadu v TV dne 1.3 jsou půjčky v normě a stát jenom přihlíží později provede milostivé léto