Brumíkbumík

Když někdo začíná podnikat jako OSVČ, je automaticky neplátcem DPH? Je celkově lepší být plátce nebo neplátce? Trafika

Když někdo začíná podnikat jako OSVČ, je automaticky neplátcem DPH? Jde mi o to, že s přítelem rozjíždíme stánek (velmi podobné trafice), od paní co jsme to koupily nám bylo doporučeno, že je lepší být plátcem DPH. Protože ze zboží co bychom si koupili by nám vrátili DPH, což mi přišlo jako neznalci výhodné. A samozřejmě se tam pak dají přidat i věci, které zboží nejsou ale kupuji je kvůli provozu stánku. Když jsem ale pátrala dál, zjistila jsem, že budeme muset státu odvádět to DPH, které nám zákazníci zaplatí např. za sušenku, pití, časopis atd.. Je to tak?
Máme sraz s účetní, ta nám pomůže, ale je to až příští týden, nyní je nemocná a ani po telefonu nám není schopná odpovědět. Teď bych potřebovala vědět, zda když se nikde nenahlásíme jako plátci, zda jsme automaticky neplátci DPH? Nebo zda musíme i tak na úřad a buď se zaregistrovat jako plátci nebo neplátci. Potřebujeme si zařídit dodávku zboží, a tam po nás právě chtějí papír: Osvědčení o registraci k DPH nebo Rozhodnutí o registraci k DPH.

A jaký je Váš názor na to, zda je lepší být plátcem nebo neplátcem, když se jedná o prodejnu podobné trafice, takový stánek.

Odpovědi
df

Při registraci jste automaticky neplátci. Dnes vás ze začátku jako plátce jen tak lehce stát nezaregistruje. Je to kvůli podvodům s dpháčkem. Výhody a nevýhody je třeba si nastudovat, nebo si nechat vyložit od účetní. Pokud uvidíte výhodu v plátcovství, je jednou možností koupit již založenou firmu registrovanou jako plátce dph.

Hlada

Základní znalosti o podnikání si nastudujte z literatury nebo na kurzu. Infofmace pochycené na internetu bez souvislosti vás mohou přivést ke špatným rozhodnutím. Registraci k DPH musíte velice pečlivě zvážit vzhledem ke konkrétním příjmům a výdajům, mezi které nesmíte zapomenout započítat nárůst administrativy. Pokud nebudete k DPH donuceni limitem, tak zvažte úsporu na vybavení proti trvale snížené marži o DPH.

df

Hlada má pravdu. Jako plátci budete mít menší zisk z prodeje, protože budete platit DPH z prodejní ceny. Když ale budete neplátci, tak zaplatíte DPH v nákupní ceně a výše DPH bude nižší, protože se vypočítá z nákupní ceny