zjentek

Jsou parkovací světla povinná dle vyhlášky?

Nebo jsou spíše dobrovolná?

Magorvkleci>>>par­kovací = obrysová 🤷‍♂️

Upřesním otázku: Zda je povinnost obrysovky na auťák vůbec montovat (pokud auťák na př. disponuje světly pro denní svícení). Jestli i tak, i když auťák světly pro DS disponuje, je potřeba mít tam parkovačky. Jestli je zde bude vyžadovat na př. maník při TK. 🤷‍♂️

Odpovědi
magorvkleci

Zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích §33, odst.(2)
Ale místo parkovacích světel lze v tomto případě použít světla obrysová.

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2000-361

Filip84

Podle ustanovení čl.2.7.22 Předpisu Evropské hospodářské komise Organisace spojených národů č. 48 – Jednotná ustanovení pro schvalování typu vozidel z hlediska montáže zařízení pro osvětlování a světelnou signalisaci (č. 1723/2016; dále také „Předpis č. 48“) „parkovací svítilnou“ se rozumí svítilna, která slouží k signalisování přítomnosti stojícího vozidla v zastavěném území. V tomto případě nahrazuje obrysové svítilny.

Podle ustanovení čl.2.1 Předpisu Evropské hospodářské komise Organisace spojených národů č.77 – Jednotná ustanovení pro schvalování parkovacích svítilen motorových vozidel (dále také „Předpis č. 77“) „Parkovací svítilnou“ se rozumí svítilna sloužící k upozornění na přítomnost stojícího vozidla.

Podle ustanovení čl.2.7.14 Předpisu č. 48 „přední obrysovou svítilnou“ se rozumí svítilna sloužící k označení přítomnosti vozidla a jeho šířky při pohledu zepředu.

Podle ustanovení čl.1.1 Předpisu Evropské hospodářské komise Organisace spojených národů č. 7 – Jednotná ustanovení pro schvalování předních a zadních obrysových svítilen, brzdových svítilen a doplňkových obrysových svítilen motorových vozidel (kromě motocyklů) a jejich přípojných vozidel (dále také „Předpis č. 7“) pro účely tohoto předpisu se „přední obrysovou svítilnou“ rozumí svítilna sloužící ke značení přítomnosti a šířky vozidla při pohledu zepředu.

Podle ustanovení čl.6.9.1 Předpisu č. 48 přední obrysová svítilna (předpis č. 7): povinná pro všechna motorová vozidla, povinná pro přípojná vozidla širší než 1,600 mm, nepovinná pro přípojná vozidla s šířkou nepřekračující 1,600 mm.

Podle ustanovení čl.6.9.2 Předpisu č.48 přední obrysová svítilna (předpis č. 7): počet: dvě.

Podle ustanovení čl.6.9.4.1 Předpisu č.48 přední obrysová svítilna (předpis č. 7): poloha: na šířku: bod na přivrácené ploše ve směru vztažné osy, který je nejvíce vzdálen od střední podélné roviny vozidla, nesmí být vzdálen více než 400 mm od nejvzdálenějšího vnějšího okraje vozidla. U přípojného vozidla nesmí být bod na přivrácené ploše ve směru vztažné osy, který je nejvzdálenější od střední podélné roviny, dále než 150 mm od nejvzdálenějšího vnějšího okraje vozidla. Vzdálenost mezi vnitřními okraji obou přivrácených ploch ve směru vztažných os: pro vozidla kategorie M1 a N1: žádné zvláštní požadavky. U všech ostatních kategorií vozidel: nesmí být menší než 600 mm. Tato vzdálenost může být zmenšena na 400 mm, je-li celková šířka vozidla menší než 1,300 mm.

Podle ustanovení čl.6.9.4.2 Předpisu č. 48 přední obrysová svítilna (předpis č. 7): poloha: na výšku: nejméně 250 mm a nejvýše 1,500 mm nad vozovkou (maximálně 2,100 mm u vozidel kategorií O1 a O2 nebo u vozidel ostatních kategorií, nedovoluje-li tvar karoserie dodržet výšku 1,500 mm).

Podle ustanovení čl.6.9.4.3 Předpisu č. 48 přední obrysová svítilna (předpis č. 7): poloha: na délku: žádné zvláštní požadavky.

Podle ustanovení čl.6.9.4.4 Předpisu č. 48 je-li přední obrysová svítilna sloučena s jiným světlometem nebo svítilnou, musí se pro ověření souladu s požadavky na umístění použít přivrácená plocha tohoto jiného světlometu nebo svítilny ve směru vztažné osy.

Podle ustanovení čl.6.9.5.1 Předpisu č. 48 přední obrysová svítilna (předpis č.7): geometrická viditelnost: vodorovný úhel 45° dovnitř a 80° ven. Je-li svítilna namontována níže než 750 mm (měřeno podle ustanovení bodu 5.8.1), lze úhel 45° dovnitř snížit na 20° pod rovinu H. U přípojných vozidel může být úhel dovnitř zmenšen na 5°. Svislý úhel: 15° nad vodorovnou rovinou a pod ni. Je-li však svítilna namontována níže než 750 mm (měřeno podle ustanovení bodu 5.8.1), lze sestupný úhel 15° snížit na 5°.

Podle ustanovení čl.6.9.5.2 Předpisu č. 48 u vozidel kategorie M1 a N1 jako alternativa k bodu 6.9.5.1 na základě rozhodnutí výrobce nebo jeho řádně pověřeného zástupce a pouze tehdy, je-li na vozidle namontována přední obrysová svítilna: vodorovný úhel 45° ven a 45° dovnitř. Je-li však svítilna namontována níže než 750 mm (měřeno podle ustanovení bodu 5.8.1) lze vnitřní úhel 45° snížit na 20° pod rovinu H. Svislý úhel: 15° nad vodorovnou rovinu a pod ni. Je-li však svítilna namontována níže než 750 mm (měřeno podle ustanovení bodu 5.8.1), lze sestupný úhel 15° snížit na 5°. Aby byla svítilna považována za viditelnou, musí být zajištěn nezacloněný výhled na přivrácenou plochu o rozměru nejméně 12.5 cm2. Vylučuje se svítící plocha jakékoli odrazky, která nepřenáší světlo.

Podle ustanovení čl.6.9.6 Předpisu č. 48 orientace: Směrem dopředu.

Podle ustanovení čl.6.9.7 Předpisu č. 48 elektrická zapojení: dle bodu 5.11. Pokud je však přední obrysová svítilna sloučena se směrovou svítilnou, elektrické zapojení přední obrysové svítilny na příslušné straně vozidla nebo její sloučená část mohou být takové, že jsou vypnuty během celého cyklu (jak zapnuto, tak vypnuto) aktivace směrové svítilny.

Podle ustanovení čl.6.12..1 Předpisu č. 48 parkovací svítilna (předpis č. 77 nebo 7): přítomnost: na motorových vozidlech o délce nepřesahující 6 m a šířce nepřesahující 2 m nepovinná. Na všech ostatních vozidlech zakázána.

Podle ustanovení čl.6.12.2 Předpisu č. 48 parkovací svítilna (předpis č. 77 nebo 7): počet: dle způsobu uspořádání.

Podle ustanovení čl.6.12.3 Předpisu č. 48 parkovací svítilna (předpis č. 77 nebo 7): uspořádání: buď dvě svítilny vpředu a dvě svítilny vzadu, nebo po jedné svítilně na každé straně.

Podle ustanovení čl.6.12.4 Předpisu č. 48 parkovací svítilna (předpis č. 77 nebo 7): poloha: na šířku: bod na přivrácené ploše ve směru vztažné osy, který je nejvíce vzdálen od střední podélné roviny vozidla, nesmí být vzdálen více než 400 mm od nejvzdálenějšího vnějšího okraje vozidla. Kromě toho, jsou-li svítilny dvě, musí být umístěny po stranách vozidla. Na výšku: u vozidel kategorie M1 a N1: žádné zvláštní požadavky. U všech ostatních kategorií vozidel: nejméně 350 mm a nejvýše 1,500 mm nad vozovkou (maximálně 2,100 mm, nedovoluje-li tvar karoserie dodržet výšku 1,500 mm). Na délku: žádné zvláštní požadavky.

Podle ustanovení čl.6.12.5 Předpisu č. 48 parkovací svítilna (předpis č. 77 nebo 7): geometrická viditelnost: Vodorovný úhel: 45° ven, dopředu a dozadu. Je-li však přední nebo zadní parkovací svítilna namontována níže než 750 mm (měřeno podle ustanovení bodu 5.8.1), lze vnitřní úhel 45° snížit na 20° pod rovinu H. Svislý úhel: 15° nad vodorovnou rovinu a pod ni. Je-li však svítilna namontována níže než 750 mm (měřeno podle ustanovení bodu 5.8.1), lze sestupný úhel 15° snížit na 5°.

Podle ustanovení čl.6.12.6 Předpisu č. 48 parkovací svítilna (předpis č. 77 nebo 7): orientace: taková, aby svítilny vyhovovaly požadavku na viditelnost dopředu i dozadu.

Podle ustanovení čl.6.12.7 Předpisu č. 48 parkovací svítilna (předpis č. 77 nebo 7): elektrická zapojení: Musí dovolit zapínání parkovací svítilny / parkovacích svítilen na téže straně vozidla nezávisle na kterýchkoli jiných světlometech nebo svítilnách. Parkovací svítilna (svítilny) a případně přední a zadní obrysové svítilny podle bodu 6.12.9 níže musí být schopny funkce, i když je zařízení pro spouštění motoru v poloze, která neumožňuje činnost motoru. Zařízení, která samočinně vypínají tyto svítilny v závislosti na čase, jsou zakázána.

Proč se na to ptáš, když tomu nebudeš rozumět? 🙄 Ale tak to není má věc, že? 🤪

https://esipa­.cz/sbirka/sbsrv­.dll/sb?DR=SB&CP=42016X1­723
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF­/?uri=OJ:L:2010­:130:FULL
https://eur-lex.europa.eu/Le­xUriServ/LexU­riServ.do?uri=OJ:L:2010­:148:0001:0033:CS:PDF

zjentek

Filip, mamrd>>>a proč ty se tady jako takto vtíráš do přízně zjenteka? Přestože na prostou otázku neznáš odpověď ani zbla? A tak to asi nebude můj problém, proč na prostou otázku nejsi prakticky schopen znát odpověď, ani zbla, že?

…🤦‍♂️

Filip84

zmetek🤪: Šli dva medvědi: jeden hnědý, druhý doprava! 🤪