Verse

Je možné ukončit povinnou školní docházku v 8. třídě?

Je možné ukončit povinnou školní docházku v 8. třídě, když jsem dělal 1. třídu v Itálii, ale po návratu do Česka jsem dělal 1. třídu znovu? První třídu jsem opakoval, protože jsem neuměl psát psacím, protože v Itálii se učí tiskacím, ale pokud by na tom matka trvala, tak bych šel do 2. třídy, ale netrvala na tom.

Nejlepší odpověď
annas

Váš dotaz je nepřesný, nevyplývá z něho, zda stále chodíte do školy v zahraničí, nebo u nás. Pokud u nás, tak je to jednodušší, ať se rodiče obrátí na ředitele ZŠ.

Pokud je to jinak, ať si rodiče přečtou vyhlášku MŠ a dovědí se víc, co mají udělat.

http://www.msmt­.cz/vzdelavani/za­kladni-vzdelavani/plneni-povinne-skolni-dochazky-v-zahranici-od-1-9-2017

„Je povinností zákonných zástupců dítěte dokládat plnění povinné školní docházky v případě, že rodina pobývá dlouhodobě v zahraničí a dítě neplní povinnou školní docházku na území ČR (jak plyne z § 38 odst. 5 školského zákona). Zanedbání této oznamovací povinnosti může vést k podezření na zanedbání péče o povinnou školní docházku žáka, což je považováno za přestupek (viz § 182a školského zákona).“ atd.

Další odpovědi
da ny

Ten 1 rok bych ZŠ klidně věnovala 🙂
Středoškolákům se studium v zahraničí také nepočítá. Musí si k maturitě „odchodit“ na škole poctivě 4 roky (po ročním studiu zprostředkovaným SŠ, nejčastěji gymnáziem, v Německu, USA)

ivzez

Řekla bych, že to možné není.
Podle mne se ti zahraniční první třída
nepočítá do povinné školní docházky.
Kdybys byl na konci 1. ročníku přezkoušen
a postoupil do druhého, započetla by se.
________

Teoreticky stačí „odchodit 9 let do školy“
pro splnění povinné školní docházky.

Nejsem si jista, jestli ti u nás po šesti nebo sedmi
letech ten jeden rok italské školy uznají.

Jsi si vědom, že pokud povinnou školní docházku ukončíš
osmou třídou, nebudeš mít ani základní vzdělání?
K získání základního vzdělání je nutné zvládnout i 9. třídu.

Bičiště

Žák splní povinnou školní docházku tím, že do základní školy chodí 9 let.
(V některých letech, dle platné legislativy, i 8 let) Když někdo propadl, splnil povinnou školní docházku tím, že v základní škole byl určený počet let, bez ohledu na to, ve které třídě povinnou školní docházku ukončil. Takže žák, který 2× propadl a vyjde ze ZŠ v 7. třídě, i tak splnil povinnou školní docházku – ve škole setrval 9. let. Není zákonná povinnost absolvovat všech 9 tříd, ale je povinnost být žákem základní školy 9 let. Pokud byla 1. třída absolvována v cizině,je třeba zkoumat mezinárodní smlouvu,zda náš právní řád uznává školy té které země. Pokud ano, lze školu ukončit v 8. třídě, ale nic nebrání tomu, jít do 9. třídy a být žákem ZŠ 10 let. V ZŠ je možné být až do 17 let.