HZK

Jaký průřez mikrofonního/nás­trojového kabelu použít na delší vzdálenost?

Pro účely snímání kytarového reproboxu jsem využil skříně, kterou dělí od pc něco přes 4m kabelu.
(Hlučím v rodinném domě a jak známo, kytarový aparát dělá i při 5 watech pěkný randál. Pokouším se tedy o akustický experimen. Proto ta skříň, kam kombo s mikrofonem zavřu a obložím studiovým molitanem. Odtud nástrojový a mikrofonní kabel k aparátu (délka přes a do zvukovky – délka přes 4 metry)
Jaký průřez mikrofonního a nástrojového(repro 8ohm) kabelu v tomto případě použít aby nedošlo k zarušení či jiným možným nekalostem?

Z aparátu již nějaký výkon jde, ač to není horentní při 5 watech, mám lampy a nechci nic podcenit.
Prosím o normální reakce, nejsem v technice ještě příliš zběhlý.

Odpovědi
Edison

Průřez nemá nic společného se zarušením. Problémem bude odpor, impedance, typ kabelu (provedení vodičů, twistování, kapacita a indukčnost… to jsou věci, které budou mít vliv, ze kterých ten činný odpor bude to nejmenší a nejsnáze řešitelné dostatečným zesílením).

Hlada

Dotaz je poněkud nesrozumitelný.
Ke snímání kytary se využívá buď linkový výstup ze zesilovače nebo mikrofon před bednou. K čemu jaká skříň?
Pod pojmem „nástrojový kabel“ se zpravidla myslí kabel mezi nástrojem a zesilovačem. Impedance reproduktorů s tím nemá nic společného.
Mikrofonní kabely se rozlišují na symetrické a nesymetrické. Průřez je bezvýznamný, protože se nepřenáší žádný výkon. Pro kloudnou odpověď by bylo dobré znát celý řetězec, co se s čím má spojit od vstupu po výstup.

led

Aj plešatému zvukárovi sa zježia vlasy, keď si predstaví tento experiment, pripomínajúci začiatky elektrického prenosu zvuku.
Ak som dobre pochopila
1 – v skrini máte zariadenie produkujúce hluk prenášaný pomocou audiokábla zo zdroja – gitary,
2 – pomocou mikrofónu snímate tento reproduktormi vyludzujúci zvuk a posielate do počítača na následné spracovanie.
Načo tak komplikovaný experiment s vysoko skresleným zvukom? Každý aspoň priemerný počítač má možnosť priameho linkového audiosignálu (zvuku) zo zdroja (gitary).
Prirodzene, pokiaľ to nie je váš umelecký zámer navodiť situáciu nočného koncertu v tmavom zadýmenom lokále 4. cenovej skupiny plného spotených tiel a rozliatým pivom… takto mi scénicky obrazne pripadá predstava vášho experimentu.
Po elektrickej stránke použite bežný mikrofónny kábel predávaný aj v nešpecializo­vaných predajniach. Superkvalita takéhoto snímania nie je treba.

HZK

Pro led:

Ve skříni bude kytarové kombo, snímané mikrofonem Shure SM57 , pro toto snímání jako dělaný. Mikrofon je zapojen do převodníku.
Zkreslený zvuk je v metalu obvyklý ;)

led

Vzhľadom na popisovanú nekvalitu zvuku stačí použiť akýkoľvek 2-žilový kábel s potrebnými koncovkami. Okrajovú špičky zvuku strácate už samotným popisovaným technologickým postupom.
Na Strahov by som túto variantu nedoporučovala.

Hlada

Přeloženo do češtiny:
Z nástroje jde nástrojový kabel do komba, které je umístěné ve skříni. V této skříni je zvuk snímaný mikrofonem, který je připojený do vstupu zvukové karty počítače. Je to tak?
Žádný výkon se nepřenáší, takže průřez není potřeba řešit.
Nástroje jsou s nízkou výstupní impedancí, takže tam není potřeba dělat žádné opatření. Stačí obyčejný jednožilový stíněný kabel.
Nepíšeš, co je to za mikrofon. Z hlediska brumu by bylo dobré zapojit ho symetricky (konektor XLR). Jestli to neumožňuje, zapojíš ho asymetricky jednožilovým stíněným kabelem.

HZK

Zvuk bude snímán mikrofonem Shure SM57, jako tomu bylo dosud kdy kombo dělalo bordel v pokoji.
Mikrofon bude napojen skrze XLR na převodník focusrite, který zpracovává zvuk do DAW Cubase. Vstup počítače může být zarušen a neposkytuje vždy záznam s nízkou mírou latence.

Hlada

Jestliže máš dynamický mikrofon s nízkou impedancí připojený symetricky, tak k žádnému rušení na tak krátkou vzdálenost nemůže dojít. Jak se rušení projevuje? Je to šum, brum, zkreslení, zpoždění…? Nic z toho se nedá odstranit větším průřezem kabelu.

Edison

Zkreslení přenosem Ti nevadí a zarušení ano? Divné… nechápu… Takhle se to fakt nedělá.