Ametyst

Jaky je rozdíl mezi oslavou vítězství a vztekem z prohry?

Maročani za sebou po vítězství nechali spoušť, v ulicích Bruselu hořela auta i popelnice. To je kultůra. Co budou dělat, až prohrají ???

Nejlepší odpověď
Pepa25

To není otázka kultury, ale chuligánství. Třeba v Maroku oslavovali tancem zpěvem, máváním vlajek a troubením klaksonů (viz odkaz). Brusel a některá další města mají problémy s chuligány, fotbal nebo cokoliv jiného je jen záminka.

Zdroj: https://www.dw­.com/en/world-cup-violence-in-brussels-after-morocco-beat-belgium/a-63909568

Další odpovědi
elkon

To záleží na morální a duševní vyspělosti těch, kterých se to týká.

Dochy

Lidé jsou různí a některé reakce moc nechápu. Ale také se neřadím k nějakým extra fanouškům. Občas se kouknu na psort, který sám (občas) provozuji, fanouškovství „jen tak“ není nic pro mně. Raduju se z dobré hry. Pokud vyhraju (či „můj“ tým) tak paráda. Pokud prohraju, není proč se hroutit.

aliendrone

O to přeci nejde. Dav se skládá z jedinců a ti si NUTNĚ potřebují vybít své frustrace. Tudíž pořád lepší dát davu zábavu „protože fotbal“, než „protože vláda/systém“. Tohle už znali staří Římané > chléb a HRY. Jediný rozdíl je, že současný systém už nedává ten chléb. ;) :D :D

paul1

Jsou to hry, které patří k životu a hodně lidí se na zápasy chodí hlavně vyřvat a uvolnit. Někdy se to ale zvrhne. Někde jsem četl, že i volby prezidenta patří mezi hry. Doufám ale, že při nich k nějakým excesům nedojde.
Jo ještě dodávám – kdysi jsem někde slyšel, nebo četl, že další válka vznikne kvůli fotbalu. Tak doufám, že se to nevyplní, stačí, když máme skoro za humny jedno ničení majetku a obyvatel, (zvířátka asi nevyjímaje, i když o nich se nepíše, ani fotky strádajících zvířat jsem neviděl).

Disraeli

Nehledě na národ nebo zemi, tohle „sportovní nadšení“ a omezenost lůzy i jedinců, je odporné všeobecně. Tihle fanatici by se měli velice přísně trestat. Každoročně v důsledku něčeho takového (davové šílenství kvůli sportu, různým oslavám, atd) dojde po celém světě k různým takovým nepokojům, ušlapáním v davu, atd. Tohle je v podstatě drobnost (přesto docela mediálně zveličovaná).
Maročané jsou jinak klidní, vstřícní, morální atd, Maroko je jedna z těch lepších zemí v Africe, týká se i obyvatel, na africké poměry rozhodně v top 5 zemích. Opilý fanoušek, egoista/nacio­nalista a dav je už o něčem jiném. Žádné takové nepokoje v samotném Maroku nejsou ani po jejich výhře. Kultura a mravy v Maroku jsou na tom líp než na mnoha místech Evropy.
Není nepravděpodobné, že mezi těmi bouřlivci byli i Belgičané.
Samotní Maročané v Belgii (jejich komunita, jejich představení, jejich většina) tyto nepokoje odsoudili.
Není to tím, že jsou to Maročané. Belgičané, Nizozemci, Maročané, jako i jejich země jsou tolerantní a vesměs bezproblémové. Tohle je o davovém šílenství i fanatismu jednotlivců (a to jde mimo národy/státy)… Někde v cizině jednou za čas můžeš vidět třeba i ožralé a dokonce i agresivní Japonce nebo Nory (což jsou jinak vysoce tolerantní, pokojní atd. lidi i jejich země všeobecně.. kdyby nebyli, nebyli by ani oni). Taky, když je řeč o Maročanech, kteří dělají problémy v Belgii, tak mnozí z nich kldině mohou být dávno – a třeba i rození – Belgičané (protože o některých z těch mago*ů se psalo jako lidech s marockými kořeny… takže mnozí kldině můžou být už potomci přistěhovalců).

Všude o tom hojně píší, protože se jedná o jinak vysoce klidné a bezproblémové země (Belgie, Nizozemí), i když vlastně nejde o nic vyjímečného nebo až tak velkého. Navíc je tam jistá spojitost s migranty („cizinci v evropských městech“ a „nepokoje“) a to se lidem „líbí“, slyší na to, bude to mít velkou odezvu. Podobných událostí se totiž děje celoročně hromada – a to o dost větších, mnohem vážnějších, končící i hromadnými úmrtími a obřími škodami. Akorát už je to v některých zemích „norma“, tak se o tom nepíše nebo to média nezajímá, není to součástí mainstreamu.

Rokio

Obrovský. Jsou to v podstatě antonyma.

Když se mi něco většího podaří, pozvu rodinu na oběd. Pokud naopak neuspěji, nestane se nic.

Lurius

Většina uklízeček doufá v remízu

Rocker

Tohle nejsou fanoušci fotbalu.Jsou to šmejdi,kteří jen čekají na jakoukoliv záminku,aby mohli dělat bordel.Nic jiného totiž meumí.

Mravenec

Ve sportovních utkáních a nejen tam vznikají tyto nesmyslné vzorce chování. Bude to taky tím, jaký typ lidí konkrétní sport žere. Například fotbal, to je mazec.

aliendrone

Disraeli>>> Já s tebou souhlasím, ale faktem je, že v mládí jsem byl VELKÝ fanda. Tedy spíš toho „po fotbale“, než samotného fotbalu, ten byl jen záminka. Ono to tu bylo VŽDY, nic nového pod Sluncem, nejen „na západě“, ale dokonce i u nás za totáče. ;) :D :D

Možná si pamětníci vybaví, bylo to i zfilmované: https://youtu­.be/VCyd55CgG9w?t=42

Disraeli

Fandění i nadšení je vklidu, plno lidí něčemu fandí, hlavně i některému sportu. Ale špatný je už ten fanatismus a když se to bere až smrtelně vážně (někteří beze srandy podle výsledků upadají třeba do depresí, melancholie nebo naopak do příliš rozjařivé nálady). Když k tomu přidáš ještě opilost a výtržnosti, nepokoje, tak už je to hnus. :D Někdy je to samozřejmě i tou záminou ze sebe něco dostat, dát volnost těm svým „nižším pudům“. :D
Však já vím, míčové a jiné hry, box, zápasy a různé sporty měli už i ve starověku. Olympijské hry a gladiátorské zápasy jsou toho skvělým příkladem. Hlavně toho davového, lidové šílenství.

Disraeli

paul1, hra to je – ale především fraška. ;)