Anikitos

Jak to, že za více než 200 000 let existence moderního člověka vznikly civilisace až teprve před méně než 10 000 lety?

Jaktože za mnohem víc jak 200 000 let existence moderního člověka, vznikly civilisace až teprvepřed míň než 10 000 lety?

Někde se udává, že Homo sapiens se objevil již pře 300 tisíci lety, což je vážně hodně. Tentýž člověk, který žije dnes a za celou dobu nedokázal ”nic” až asi do 7/6. tisíciletí př.n.l. To by znamenalo, že člověk schopný myšlení dnenšího člověka se za 296 000 let nijak nevyvíjel a nic nevymýšlel, i když mohl a měl.

Prostě mi nedává smysl, že za tolik desítek (stovek) tisíc let nic netvořil, nic nedělal a pár let po konci době ledové najednou bum – objevily se všude civilisace nebo její zárodky: zemědělci, řemeslníci, stavitelé měst a velcí myslitelé, atd…

Existuje teorie, že už před 12 000 tisíci lety existovaly civilisace, které mohly být až desítky tisíc let staré a zničila je právě nějaká katastrofa v asi 10. tis. př.l. A po těchto civilisacích zůstaly právě megalytické (kamenné) stavby všude po světě asi z té doby, které jsou až na milimetr přesně vytvořené (vyřazené), třeba i z několika velkých kusů např. andezitu. :)

Ještě stojí za zmínku, ža právě v té době měla být potopena Atlantida (9 600 př.n.l.), což měla být nejvyvinutější civilisace v historii.

Slyšel jsem o takových teoriích už dřív a připadaly mi sice zajímavé, ale neskutečné. No čím víc o tom přemyšlím, tím víc se mi zdá, že to až tak nemožné není… Zvlášť když se k těmto názorům přidružují někteří věci a spisovatelé.

”ČO SA STALO PRED 12.000 ROKMI?”
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=5ATiOPnto7Y

http://www.no­vakoviny.eu/ar­chiv/zahady/1418-baalbek-archeoastronautika
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Pumapunku
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Megalit
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Megalitick%C3%A1_kul­tura

http://www.pre­historickyodkaz­.cz/megalituvod/me­galitspoluvod­.html
http://www.pa­ranormal-activity.estran­ky.cz/clanky/sto­nehenge-a-jine-kamene-chramy.html

Nejlepší odpověď
aliendrone

No, ono se zdá, že „nic nedělali“, ve skutečnosti je to trochu složitější.

Jednak – první „opravdu člověk“ byl kromaňonec a ten vznikl (lépe „se vyvinul“) před cca 45000 lety, zatímco neandrtálec starý 250000 let, který navzdory slušivému rodovému názvu „homo“ (stejně jako jeho předchůdci, navíc i „sapiens“) byl spíš opičák.

Neandrtálec pravděpodobně podlehl spolu s klimatickými vlivy konkurenčímu tlaku kromaňonce, který vyvinul něco zcela úžasného – řeč. Teprve s tímto objevem bych já osobně mluvil o člověku rozumném. Se značně velkou pravděpodobností tohoto objevu neandrtálec nedosáhl – a jaký OHROMNÝ důsledk měla efektivní komunikace v organizaci, vedení i celkového života tlupy je nasnadě. (už jen proto, že se mohly ústně předávat vzpomínky a zkušenosti, neandrtálci museli s každou generací v podstatě „objevovat všechno znovu“)

Vývoj řeči souvisí patrně s würmským glaciálem (v jehož průběhu se objevil kromaňonec), kdy podmínky k holému přežití – natož vývoji – byly značně obtížné. Nicméně prakticky OKAMŽITĚ po jeho konci – cca kolem 10 000let př. n.l. nastává OHROMNÝ rozvojový boom – objev zemědělství, domestikace zvířat atd. Chvilku trvalo, než se vyšlechtilo obilí a objevily se efektivní postupy obdělávání/pěs­tování (to víš, kultivace divokých plodin – zvláště když o tom nemáš ani ponětí – se NEDÁ urychlit).

No a teprve když potravinová výroba dosáhla bodu, kdy spolehlivě zaručovala nejen dostatek, ale i mírné přebytky mohla nastat „epocha civilizací“. Právě tento potravinový dostatek (s přebytky) je podmínkou (nutnou) k zavedení elementární dělby práce, která následně vede ke vzniku civilizace, po níž následují již civilizační objevy > písmo atd.

Tudíž až opravdová efektivní ŘEČ dala vzniknout „skutečnému člověku“. (o tom, že i neandrtálci dokázali používat nějaké skřeky nepochybuji, ale asi to bylo bližší spíš vřískání orangutana než k tomu, čemu rozumíme pod pojem „řeč“)

Vyvinout „slepou evolucí“ něco tak zcela neobvyklého a nevídaného, co tu ještě nikdy nikde nebylo – tedy řeč – bych přirovnal k vývinu třetího oka v lebečním týle (také by se šiklo, že? ;) :D) Takže mě v tomto kontextu spíš UDIVUJE, že se to „zmáklo“ takovou rychlostí (od prvních druhů „homo sapiens“ před těmi cca 250 000lety), za pouhých 200 000 let, tedy doslova BLESKOVĚ! :)

Porovnej to s tím, jak „opičákům“ (jakkoliv jsou nazýváni „Homo“) dlouho trvalo jen obyčejné > „postavili se na zadní nohy“, tedy vzpřímenost – a to nemuseli NIC úplně nového vyvíjet, prostě se „jen“ postavili a „už tak zůstali“ – na rozdíl od jiných druhů, které se TAKÉ dokáží postavit na zadní! ;) :)

Moc se mi nepozdávají teorie civilizací existujíích před koncem glaciálu. Nepřijde mi logické PROČ by člověk „vyvíjel civilizaci“, když zápasí s holým přežitím? Teprve ústup würmského zalednění vytvořil objektivní podmínky k něčemu takovému – a ono to tak krásně sedí, přímo jak na zavolanou těch cca 12 000 let do minulosti. Bez glaciálu by nebyla řeč (tedy takový malý evoluční zázrak) a bez řeči po jeho ukončení by nebyl následný rozvojový boom vedoucí k civilizacím.

Hele, to že existují megalitické stavby jako https://www.sto­plusjednicka.cz/nej­starsi-stavba-sveta-nasli-jsme-kolebku-lidstva ještě neznamená existenci „civilizace“, nýbrž pouze jen to, že už existovala nějaká forma vnitřní struktury lidských společenstev (tlup) – tu ale má i tlupa goril a nikdo z nich nedělá civilizaci. Stejně tak nikoho nenapadne považovat věstonickou Venuši za důkaz existence civilizace. Výše odkazované megalitické stavby jsou v podstatě to samé – jen o dost mladší a o dost větší, no. Prostě vývoj. Stejně jako věstonická Venuše byly vytvořený z nějakého důvodu (ať již jakéhokoliv), ale to ještě neznamená existenci civilizace. :)

Moooc dobrá otázka!

Další odpovědi
Edison

Já bych neřekl, že se „nedělo nic“. Dělo. Člověk se, myslím vyvíjel, vyvíjel svou společnost, množil se, migroval po planetě… to s sebou neze sice pozvolný, ale plynulý a stabilní vývoj. Když se na mapu migrace podíváš, zjistíš, že se člověk po nějaké době jakoby vrátil a potkal se už s jinými „kulturami“. Takové setkání s sebou nese zrychlování vývoje. Stejně tak se pak může vyskytnout nějaký objev, vynález… a to způsobí jednak skok, jednak další zrychlování vývoje, jak člověka, tak společnosti i jednotlivých kultur. ten celkový rozvoj je prostě spíše rurbulentní, přicházející ve vlnách. Ty změny mohou měnit jak periodu, tak amplitudu. I když se podíváš na posledních 2000 let, tak je to celkem dobře patrné.

annas

Připomeňte si otázku
„Mohlo lidstvo na Zemi už jednou existovat? (Např. před 2 miliardami let“

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/mohlo-lidstvo-na-zemi-uz-jednou-existovat-napr-pre-2-miliardami-let

--
Už třeba to, že došlo k tzv. „neolitické revoluci“ (asi před 15.000 lety) ,znamená určitý pokrok, Hlavní přičnou byly klimatické změny, i když pojem revoluce znamená, že vývoj byl pomalý.

Rozvoj zemědělství, domestifikace zvířat, keramika, texill, práce s kamenem, také došlo k různým sociálním změnám, obchodování atd.

Vycházím z pojmu civilizace, jednak existence lidstva, ale také jednka jako pospolitost, která měla určitou materiální i duchovní kulturu, i když docela jednoduchou."

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Neolitick%C3%A1_re­voluce

I když moderní civilzace vznikly později. Mayové, Aztékové, Inkové, Egypt, Čína, antické státy.

"Ale řeba mgalitický komplex nedaleko tureckého města Urfa je podle radiokarbonové metody patrně nejstarší stavbou v historii lidstva.

Podle zbytků dřevěného uhlí z nejstarší vrstvy naleziště tyto pilíře mohly být postaveny přibližně v 9. tisíciletí před naším letopočtem. Vznik komplexu spadá do období konce doby ledové, tzv. protoneolitu. "

https://www.se­curitymagazin­.cz/historie/gbe­kli-tepe-nejstarsi-znama-stavba-v-historii-lidstva-1404054741.html

Kepler

Souhlasím s kolegy. jenom něco málo přidám. Myslím, že k exponenciálnímu vývoji došlo především až potom, co bylo vynalezeno písmo. Najednou bylo možné formou záznamu předávat všechny znalosti a zkušenosti. Taky se má za to, celkový počet lidí na planetě byl zpočátku velmi malý. Genetická zkoumání ukazují snad jen na několik set jedinců někde v Africe a je úplný zázrak, že lidská rasa vůbec přežila.. Z velmi starých dob se skoro nic nezachovalo, stavělo se ze dřeva a hlíny.

led

Humorný začiatok otázky.
Odkedy sa datuje moderný človek do obdobia predhistorického?
Nemožno porovnávať Prvého človeka ani s dieťaťom dnešnej doby. Treba si uvedomiť, že získavanie znalostí a skúseností začínalo doslova od nuly. To čo dnešné dieťa získava v rannom detstve od rodičov, to dávny človek musel získavať dlhé tisícročia a prenášať z pokolenia na pokolenie.

Je ešte veľmi veľa o čom sa domnievame, že bolo inak, než tušíme.
Teraz už len otvoriť knižnicu Dänikena, Součka, Verneho, rôznych fantastikov a aliendrona (votrelca z vesmíru) a mnohých bádateľov po koreňoch ľudstva.
Ak chceme pochopiť človeka minulosti, musíme poznať dobu, v ktorej žil.

annas

Už jem někde uváděla, že osobně považuji za největší vynálezy písmo, knihtisk a internet.

Jak uvádí Kepler, písmo sehrálo roli až mnohem později. Vzniklo až v historické době asi 3.000 let p. n. l, jako písmo klínové atd. V době předhistorické to byyl piktogramy, i když všechny se nedají za písmo považovat.

http://geo3.fsv­.cvut.cz/vyuka/ka­pr/SP/2008_2009/kri­zova_prosr/his­tory.html

Takže v době od 10.000 let po 3.000 let p. n. se neudálo nic?

aliendrone

Pokud to „nic“ znamená, že došlo k objevu zemědělství a kultivaci plodin včetně nepotravinových (jj, hadry už uměli spíchnout dlouho před vznikem egyptské Staré říše), počátky architektury, domestikaci divokých zvířat, těžbě a výrobě prvních kovů (prvotní metalurgie – to je objev nad objevy sám o sobě), pokročilé organizace společenstev (rozčlenění společnosti, prvotní specializace), hrnčířský kruh a mnohé další „bezvýznamnosti“ vedoucí k potřebě/vzniku civilizace, tak je to tak. ;) :)

Nevěřím, že si myslíte, že lidé se jen tak poflakovali nahatí, úplně blbí a NAJEDNOU ve 27. století př.n.l. zničeho nic postavili pyramidy? ;) :D :D

annas

Ad aliendrone, zřejmě jste nepochopil mou odpověď i reakci v diskuzi.

Snad jen to moje „nic“, mělo být v uvozovkách, navíc jde o otázku.

Přece tvrdím, že všechno, co bylo vytvořené v uvedené době, vzniklo i bez písma. To sehrálo svou roli až mnohem později.

aliendrone

Yup, sypu si celou popelnici na hlavu. ;) :) Pravda je, že jsem to nepochopil, no. :D :D :D

Písmo (objev) je spojeno se vznikem civilizace – jedno bez druhého nemůže jaksi existovat. Venkocem dnes již máme celkem dobrou představu o jeho vzniku. Spíš mne zaujalo to, že vzniklo (bylo objeveno) nezávisle na sobě na několika místech, to jen tak na okraj. :)

Anikitos

https://www.top­magazine.cz/v-rusku-objevili-nejvetsi-megality-na-svete-kdo-je-postavil/

Kepler

Mně to jako umělý útvar moc nepřipadá, i příroda zná geometrické tvary. Viz třeba čedičové varhany: https://www.o­brazky.cz/?q=%C4%8­Dedi%C4%8Dov%C­3%A9%20varhany&fu­lltext&mm=2#ut­m_content=obraz­ky&utm_term=%C4%8De­di%C4%8Dov%C3%A9%20var­hany&utm_medi­um=hint&utm_sou­rce=search.sez­nam.cz

Anikitos

:(

To jo, ale však to nejsou jen ”čáry” ale více méně přesné kvádry, zvlášť když je jich tolik… Nezdá se mi moc pravděpodobné, že by to až takhle vytesala příroda.

aliendrone

Kepler by ti ukázal kouzlo, které jasně dokazuje jeho nadlidské mentální schopnosti, jak „pouhou vůlí ovlivňovat hmotu“.

Ukázal by ti Erlenamyerovku s křištˇálově čistou „vodou“, pak by se zhluboka zamyslel tak mohutně, až by se mu v ruce baňka roztřásla a voda v ní zmodrala. Pak by jí odložil a dalším soustředěným myšlenkovým úsilím by se modrá voda změnila po chvíli o5 na čirou. ;) :D Jasný důkaz! Silou vůle ovlivnil hmotu – minimálně polovina lidí,by tomu věřila!

Tedy… myslím, že by to dokázal, u těhle chemiků specializovaných a vlastnících „Keplerovy palírny a kvasírny a.s.“ jeden nikdy neví!!! ;) :D :D

Hele, dokud se nepodívá profík GEOLOG, tak nemá smysl spekulovat. Vypadá to zajímavě, ale kdo ví? V době facebook/youtube likehunterů je dobré moc videům nevěřit. Navíc záhadologie je VELICE DOBRÝ kšeft, jen se podívej třeba na časopisy specializované na „záhady“. Kdo ví? Geolog se třeba mrkne a řekne – původní hornina byla tektonickým tlakem narušena a poté, co byla vytlačena na povrch došlo klimatcikým vlivem k pravidelným lomům, jen degešům to není jasné. ;) :D

A protože NEJSEM geolog, nebudu dělat ukvapené závěry – jinak bych se k těm degešům mohl velice snadno přiřadit, no. :)

Anikitos

@Edison
Proto jsem dal to „nic“ do uvozovek. Množení se, cestování atd. prostě přežívali. Myslím to tak, že nedokázal za celou dobu nic vymyslet.
Ani se ta společnost nějak nerozvijela až do toho 6. Tis. Pr.n.l. kdy se najednou zcistajasna začaly po celém světě rodit civilizace, jakoby znenadání.

I tak mi to připadá přivelmi pomalé s porovnáním vývoje za poslední dobu…

Edison

Ale já si nemyslím, že by nic nevymysleli. Jen to prostě nevyvolalo takový efekt. Naučil se třeba pracovat s kamenem, ohněm, vynalézal zbraně na nejrůznější úrovni, obdělával půdu mnoha různými způsoby, naučil se bydlet, malovat, rozvíjel se jazyk a spousty dalších věcí. Jen to šlo prostě plynuleji. A pak to přišlo… Bronz. Pak železo, měď… kolo, platidla… prostě se to začalo zrychlovat…