Kelt

Jaké je obvyklé napětí v síti v našich bytech?

Myslel jsem si, že je to 220 V, ale zrovna sleduji soutěž na lovu, kde tato otázka byla opravena na 230 V. Tak jak to vlastně je? Kdo to vysvětlí? Děkuji.

Nejlepší odpověď
paul1

230 V, vysvětlení je tady:

Zdroj: https://www.li­dovky.cz/domov/proc-mame-napeti-230v.A080619_000­069_ln_noviny_sko

Další odpovědi
led

Európska norma EN50160 definuje
„Výška napätia v trojvodičovej sústave Un=400V medzi fázovými vodičmi, v štvorvodičovej sústave Un=230V medzi fázovými vodičmi a neutrálnym vodičom“
http://www.power-grid.eu/textpred­nasky.pdf
Európsku normu EN50160 pre Českú republiku nájdete pod názvom
ČSN EN 50160

Kepler

Už dost dlouho je to 230 V. Motivací pro zvýšení napětí je snížení proudu ve vedení, tedy i nižší ztráty odporem.

Dochy

Bývalo u nás a v některých dalších zemích 220.
Ve Francii a některých dalších zemích bývalo 240.
Obojí bylo dodáváno s možností poměrně značné odchylky (snad 10% trvale, možná i víc) a s tím, že připojená zařízení musí zvládat i nějaké krátkodobé výchylky ještě větší.
V rámci sjednocování všeho možného v rámci evropské unie se přešlo na 230 s tím, že většina zařízení navržených jak pro 220V tak pro 240V tu změnu bez potíží zvládne (jde o změnu o méně než 5%)

Paul: teď jsem se mrknul na ten odkaz a mrzí mně, že jsem dal palec. Doufám, že ten článek takhle zjednodušil a zprznil redaktor. Od někoho z ČVUT bych tohle nečekal. Tvrdit, že přístroje navržené na 230V mohu bez problémů provozovat na 120V? Jo u některých to fungovat může. Ale rozhodně ne u všech. Některé buď fungovat nebudou, nebo při snaze to zvládnout odejdou do věčných lovišť. A těch nesmyslů je tam víc.

Kepler: Ne, motivací pro přechod z 220 na 230 rozhodně nebyla úspora energie. Motivací skutečně bylo sjednocení – teď se po téměř celé Evropě mohou používat shodné spotřebiče. Jen ještě nemáme sjednocené zásuvky, takže bývají nutné cestovní redukce.

led

aké zásuvky sa používajú v Európe
Európa: http://zasuvky­.hw.cz/index.php?sve­tadil=1
aké zásuvky vo svete
http://zasuvky­.hw.cz/index2­.php