Zeikot

Jak začít běhat při váze 121kg?

Ahoj, chci zhubnout, rád bych běhal ale mam 121kg, 187cm výšku. Je to nesmysl?

Nejlepší odpověď
marci1

Nejdříve doporučuji rychlou chůzi, potom „indiánský běh“ (postupné střídání rychlé chůze a běhu) a teprve až zhubneš nějaká kila, tak běh. 😄

Další odpovědi
Ametyst

Záleží na tom, kolik je ti let. Klouby hodně trpí během s nadváhou. Začni s disciplínou v jídle, takže nejíst cokoliv kdykoliv.

Filip84

Podívej, prosíš o pomoc na špatném místě.

Já Ti tu mohu vypsat pouze obecné poznatky, s ostatním musíš za obesitologem.

Nepíšeš věk, ten se do BMI kalkulaček také zadává, to jenom tak, jako, pro pořádek, tak jsem tam vrazil, že Ti je 30 (něco jsem tam vrazit musel!), no a Tvé BMI mi vyšlo 34.6, což je obesita prvého stupně.

Ale pozor, to, samo o sobě, nic neznamená.

První věc: změř si obvod pasu. Žádný člen rodu homo sapiens sapiens, bez ohledu na pohlaví, rasu, nebo třeba politickou či sexuální orientaci, by neměl mít v pasu více, než 0.9 m. A proč to tu píšu, když při „tonáži“ 121 kg asi máš, že? No, protože čím se Tvůj obvod pasu odchyluje od maximálních 0.9 m směrem nahoru, tím je pro Tvůj kardiovaskulární systém obesita více nebezpečná. Jinými slovy, není obesita, jako obesita.

Druhá věc: nevím, jak jsi osvalený. Já jsem třeba hodně osvalený, toho tuku taky až tak moc nemám a přesto mám, podle BMI, lehkou nadváhu. Nemám nadváhu, mám svaly. Proto, pokud jsi hodně osvalený, nemusíš mít obesitu prvého stupně, ale pouze nadváhu. To je taky zdravotní risiko, ale pořád mnohem menší, než obesita.

Třetí věc: nevím, jak jsi na tom zdravotně, tak jako celkově, taký komplet. Co srdce, pajšl, teďka jakou máš genetickou zátěž, co robíš, jestli kouříš, a co piješ, jedno s druhým. To jsou všecko skutečnosti, které je třeba vzít v úvahu.

Čtvrtá věc: kolik je Ti roků. Ono je docela podstatný rozdíl, jestli je Ti do třiceti, nebo už ke čtyřicítce, nebo Ti táhne na sedmdesát. Postupem času šlachy, chrupavky, kosti, všecko je křehčí, opotřebovanější, náchylnější na degenerativní změny jenom z civilisační zátěže a / nebo práce, ne tak z běhání.

V každém případě, pokud jsi obesní, a pokud u Tebe není obesita jenom přechodná záležitost (třeba proto, že jsi „zažíral“ nějaké trauma), vyhledej obesitologa. Protože oproti všeobecným představám je obesita nemoc. Způsobena může být spoustou proměnných, jistý vliv mají i vlivy genetické, metabolismus (který, zase, souvisí s tím věkem, časem se zpomaluje), no ale také za tím může být špatná funkce žláz s vnitřní sekrecí (třeba štítné žlázy), onkologické onemocnění, nebo úplně jiný problém.

Až pokud se vyloučí biologické vlivy, tak pak Ti může obesitolog (případně v dohodě s dietologem) pomoci zredukovat hmotnost, protože pokud za tím nejsou vlivy biologické, je obesita civilisační nemocí, která souvisí se špatným životním stylem.

Pak bys se musel naučit, co je racionální strava, kolik toho máš sníst, a kdy, no a hlavně se podle toho chovat. To není jednoduché, „starého psa novým kouskům nenaučíš“. To lidové „moudro“ se, samozřejmě, mýlí a nemýlí. Naučíš, ale je to, jako rozdojit kozla masáží vemene.

Až potom se dá vůbec nějak bavit o tom, jestli bys měl běhat, a jak začít.

Mravenec

Prostě začni. Respektuj motto Nike – JUST DO IT.

Začni pozvolna, malé úseky, aby to nebyla velká zátěž pro kardiosystém. Nic víc, nic míň.

Drap

Začni nejprve pomalu a postupně zrychluj

Alesh

No, BMI máš skoro 35. Máš evidentně silnou obezitu. V tomto případě bych určitě nevolil běhání. To opravdu není dobrý nápad. Zrovna nedávno jsem zavadil o článek, viz zdroj. Prostě nejdřív musíš shodit jiným způsobem a až pak můžeš začít běhat. Kromě náporu na pohybový aparát, máš pravděpodobně ohrožené i srdce, čili opatrně! Tvůj problém bude nejspíš v jídelníčku. Zkus eliminovat cukry, pokud možno na 0, k tomu i maximálně eliminovat sacharidy. Bílkoviny samozřejmě zachovat a tuků se taky bát nemusíš. Největší peklo jsou cukry. Čili klidně jez, ale nic sladkého a zredukuj přílohy, čili si klidně dej svíčkovou, ale bez knedlíků apod.

Zdroj: https://www.vlas­ta.cz/clanek/sport-pilates-bed-spinning-crossfit.html

tedbaborad

Co chceš vědět? Máš nadváhu, to se nedá popřít, ale to není žádná výmluva. Ani nějaké výrazné znevýhodnění. Nemáš 200 kg a víc, hýbat se můžeš a běhat taky. Běhají i mnohem mohutnější lidé, než ty.
Jen se brzy unavíš a budeš pomalejší. Ale tomu se říká začátek. Musíš si na to zvyknout a postupně zvyšovat výkony.
Jedna noha, druhá noha a klást je před sebe, v trochu rychlejším tempu než chůze. To je běh. Vyjít ven a začít to dělat. Není to věda. Jen dopiluješ třeba dýchání, postupem času výdrž a výkon. Na internetu je požehnaně rad. Ale vlastně nic vyjímečného vědět nepotřebuješ. Musíš jen začít.
Pokud chceš zhubnout, nezaměřuj se jen na běh, ale začni taky cvičit. Dělej kardio/aerobní cvičení nebo HIIT. Ty jsou na hubnutí dobré. Přidat můžeš i sporty, které jsou na to dobré, třeba plavání. Důležité je být v kalorickém deficitu (to neznamená hladovět).

terry

Jak píše marci.
Rozhodně začni rychlou chůzí. I ta má význam a efekt.
Neboj, i při ní se zadýcháš, unavíš a spálíš kalorie.
Pro orientaci, měl bys při tom zvládnout trochu mluvit. Pokud dýcháš tak, že neřekneš ani slovo, zpomal.

tedbaborad

Jak vidím, tak plno odpovídajících to bereb tak, že 120 kg je nějaký výrazný handicap, který by znemožňoval běh nebo pohyb. Takovou váhu má kdekdo, jsou objemnější, ale hýbat se mohou zcela normálně. Mohou i sportovat. Tohle je 120 kg: https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=120+kg+&tbm=is­ch&ved=2ahUKEw­j8rdvJ4-z8AhVEsScCHSufD6IQ2-cCegQIABAA&oq=120+kg+­&gs_lcp=CgNpbWcQA­zIECCMQJzIICA­AQBRAeEBMyCAgA­EAgQHhATMggIA­BAIEB4QEzIICA­AQCBAeEBNQywNY­ywNgjARoAHAAe­ACAAVaIAVaSAQEx­mAEAoAEBqgELZ3dzLXdpe­i1pbWfAAQE&scli­ent=img&ei=N2bWY7y2KM­TinsEPq76-kAo&bih=936&bi­w=1920&client=fi­refox-b-d
Není to váha, která by se vylučovala s během. Z hlediska zdraví je to problém, ale z hlediska obezity, není nějak výrazná. Takové lidi potkáváte denně na ulici a ani vás nenapadne, že mají nějakou větší nadváhu. Obrázky se 120 kilovými pro srovnání: https://i.ytim­g.com/vi/H5fL­lep5W4I/maxres­default.jpg
https://i.red­d.it/hpllrq7q­43y61.jpg
120 kilovými
https://www.top­ky.sk/gl/65136­9/2596807/
Tím vším chci říct, že není důvod, aby neběhal. To by musel mít o pár desítek kg víc.

Filip84

tedbaborad: Však to nikdo nerozporuje, že „[t]akové lidi potkáváte denně a ulici, a ani vás nenapadne, že mají nějakou větší nadváhu“. Ono je taky rozdíl jestli máš 1.5 m & 120 kg, nebo 2.0 m & 120 kg. Třeba. A taky je rozdíl, kde máš to „sádlo“ uložené, jestli rovnoměrně po těle, nebo máš „pneumatiku“. Protože při jeho vejšce, a je-li pořádně osvalený, může mít při 120 kg jenom nadváhu. Ale taky, pokud je dildoš, samá ruka, samá noha, a ten tuk má takto jako „pneumatiku“, tak ho může z běhání rychle „jebnout“, prostě dostane infarkt myokardu. Dneska dostávají infarkt i dvacetiletí lidé, víš? Po třicítce bys se divil, kolik lidí má za sebou infarktové stavy a někteří o tom ani neví!

Prostě a jednoduše, tady nejsme v nemocnici, nebo u lékaře, obesita je nemoc, proto patří do rukou lékaře. Tečka. Co je na tom k nepochopení, jako? 🤦‍♀️

tedbaborad

Proboha! proč to komplikuješ nějakýma blbostma a odbíháš k něčemu, co s tím pomalu ani nesouvisí? 🤦‍♀️ Na to aby běhal nepotřebuje lékaře ani nemocnici. S těmito „radami“ a sebeanylýzou se k běhání nedsotane ani za 20 let.
Úplně vidím ten infarkt. 🤣 Jediný problém, který tu je, je zátěž na klouby, ale to by musel vážit ještě víc. Obezita je jistá nemoc, lék na ni je pohyb.
Vidím, že se tu někdo musí vyjádřit úplně ke všemu. I když o tom něco ví jen vzdáleně. Kolik toho naběháš? Nebo ty být fyzioterapeut, tréner, výživový poradce nebo někdo takový? Anebo spíš jen pseudointelektuál, který všechno ví? Dej pokoj s debilními radami a nechej ho běhat. Tyto rady ho tak maximálně odradí. Běhání není věda. A 120 kg při skoro 190 cm není handicap.