PVC/IQ

Jak vypadá právoplatný písemný doklad o vydědění přímých potomků?

Může nějaký soud vydat pravomocné, právoplatné rozhodnutí (např. rozsudek), který potvrzuje tu skutečnost, že ke dni XY jsou osoby (konkrétně přímí potomci) vyděděni?

Tedy může soud vydat takové rozhodnutí pro jednoho z rodičů, který o takové rozhodnutí má zájem tzv. ještě za svého života?

Co má takový rodič dělat aby získal stanovisko soudu v době kdy má takový rodič před sebou desítky let života?

Odpovědi
Emefej

S tím nemá soud co dočinění. Vydědit může zůstavitel pouze v zákonných důvodech a sepisuje o tom Listinu o vydědění nebo to zapíše do závěti. S obojím ti poradí notář, nikoliv soud.

Filip84

Ne, odporuje to zásadě enumerativnosti veřejnoprávních pretensí, takové „rozhodnutí“ by bylo nicotné.

Pepa25

„Právoplatný doklad“ mi připomněl nesmrtelnou hlášku, kdy Máňa říkala, že to není směroplatný a článek, proč není dobře zásadní právní rady hledat zdarma na internetu: https://dostup­nyadvokat.cz/blog/ma­na-rikala-ze-to-neni-smeroplatny