TechLili

Jak to, že za doby komoušů se stavěly baráky s tak špatným el. vedením?

Žiju s babičkou v komouškým paneláku. Už je docela hodně renovovaný, přemalovaný, zateplený ale jedna věc, co pořád nefachčí, je elektrika. Neustále se nám vypalují zásuvky, spínače přestávaj fungovat kvůli nekvalitním měděným drátům no a když přestane fungovat zásuvka např. v obýváku, tak přestane fungovat i plně funkční v mém pokojíčku, takže je to asi zapojený sériově.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Máš pravdu, zásuvkové okruhy tak bývají zapojené (ovšem nikoliv do série). Vypálí se první a celá větev (okruh) je mimo. Nicméně se mýlíš s těmi „špatnými měděnými rozvody“. Ony jsou špatné proto, že NEJSOU měděné, nýbrž HLINÍKOVÉ. Kdyby byly z mědi, tak to drží. Jenže měď je jednak drahá (o dost více než hliník), druhak za totáče strategický materiál a navíc pokud se nepletu, tak žádné významné zdroje mědi (rudy) ve státech RVHP nebyly a musela se dovážet za devizy. Tak proto hliník, i když má horší vlastnosti než měď (která se zaplaťpánůh dnes o5 sdandardně montuje). :)

Další odpovědi
Arne1

aliendrone a McMerkurion už psali, ale zapomněli na jeden ne příliš známý fakt. A sice, že obyvatelé mají POVINNOST jednou za určitou dobu zásuvky a vypínače PŘEKONTROLOVAT a šroubky DOTÁHNOUT. Valná většina se na to vykašle a pak se diví, že jim hoří zásuvky.

Kepler

Souhlasím s aliendronem, téměř jistě jde o hliník. Ten má tu nectnost, že se v zásuvkových kontaktech vodič otlačí, začne to jiskřit a dokonce může dojít k požáru (jek se to téměř stalo i mně). Tady pomůže jen jedno: občas preventivně šroubky kontaktů dotahovat.

Jiří Bohumil

Elektrické instalace se před rokem 1989 zřizovaly pouze z vodičů hliníkových. Přesně to popsal aliendrone. Měď byla pro tyto účely v podstatě zakázaná.
Ovšem ani ten hliník není na závadu, pokud se občas, nejvíce používané a větším proudem zatěžované okruhy a přístroje (zejména ty zásuvky) zkontrolují a případně dotáhnou šroubové spoje.
Pochopitelně vše ve spolehlivě vypnutém stavu, nejlépe jističe okruhů a i hlavní jistič !!!
A stále ještě fungují tisíce domácností i rodinných domků, u kterých byla el.instalace provedena v hliníku.
Co se týče těch zásuvek, nejsou zapojeny sériově, ale paralelně (když už používáš odborný pojem) a je jich zapojeno za sebou většinou vždy více. No a pokud se vyskytne porucha na některé blíže rozvaděči, tak mohou přestat fungovat i ty, které jsou zapojeny za ní.
A je docela, podle mne, chybou, že, vzhledem k nebezpečnosti elektrického proudu, jak z hlediska požární bezpečnosti, tak i z hlediska možnosti úrazu el. proudem, není zatím ničím nařízeno provádět v bytech pravidelné kontroly a revize el.instalace, případně i dalších el. zařízení. Je to dnes nařízeno u komínů a i obyčejných kotlů na tuhá paliva, ale u těchto zařízení je to ponecháno pouze na odpovědnosti uživatele.

Dochy

Jak píší kolegové. S velkou pravděpodobností jde o hliník, který se standardně v té době používal. Elektrika už dávno měla proběhnout rekonstrukcí, povyměňovat vše, vypínače a zásuvky už jsou zaručeně také za zenitem a divil bych se, kdyby v bytě stále byli v jednotném vzhledu (určitě alespoň 1/3 je vyměněna za to co nejbližší elektra zrovna dala).

ad „sériově“ – samozřejmě ne elektricky, ale technologicky ano. Standardně se zásuvky zapojují z jednoho vedení za sebe. I když v současnosti obvykle menší „série“ než tehdy a celkově zpravidla větší množství zásuvek v místnosti. Situace kdy porucha zásuvky v jedné místnosti se projeví na zásuvce v jiné místnosti už by se také neměla vyskytnout (jiná místnost by měla mít svůj okruh jištěný vlastním jističem – což dříve neplatilo)

Zkrátka v současnosti se trochu více upřednostňuje spolehlivost a bezpečnost před cenou.

Arne:„obyvatelé mají POVINNOST jednou za určitou dobu zásuvky a vypínače PŘEKONTROLOVAT a šroubky DOTÁHNOUT.“ – nikoli obyvatelé, obyvatelé mají nechat ty zásuvky překontrolovat osobou s dostatečnou el-tech kvalifikací.

A ještě jedna poznámka: Moc bych nerozváděl tu „nekvalitu“. Jak dlouho to vydrželo? 50 let? co chtít víc? Co po 50 letech nevyžaduje přinejmenším rekonstrukci?

Mc Merkurion

… to nejni jen chyba komoušů, to je dobou, na elektriku byly kladeny jiný požadavky než dnes, doporučuju si něco zjistit … další věcí je, že více jak za třicet let po převratu nebude špatná komoušská elektrika, ale novodobí majitelé, jež asi při renovaci něco vynechali, tam bych hledal chybu …

da ny

Je to jednoduché i logické vysvětlení.
Tehdy (např. v r. 1957, 1965, 1970, 1980 apod.) platily jiné normy.
používaly se jiné materiály. Byty se stavěly rychle a také levně, zvláště některé podniky. U nás, Pozemní stavby KV postavily levně (mnohdy odbyly) paneláky.
Ve stejný čas se například jinde, v JČ (4. Budějovice, Písek, Strakonice) postavily „hezčí“ panelové domy, s jinými a rozmanitými balkony. jen ta šeď byla shodná.
Řemeslníci některých podniků a družstev odvedli kvalitnější práci.

V DOBĚ, kdy se PANELOVÉ (i cihlové) domy STAVĚLY, NEMĚLA KAŽDÁ DOMÁCNOST ledničku s mrazákem, nebyly automatické pračky, sušičky, vysavačů nebylo tolik (a s menším výkonem), neexistovaly rychlovarné konvice. Nebyly běžné elektrické sporáky a trouby (někde se vařilo v kamnech a později na plynu).
Bylo méně domácích elektrospotřebičů obecně (kuchyňských, Tv, apod),,
s nižším výkonem.

Ale to by Vám jistě odůvodnila a zavzpomínala i babička 🙂

Ve starých činžovních domech ve městech nemněli vodu v každém bytě, ale na společné chodbě. WC byly na společné chodbě, pro několik nájemníků.
Elektrické napětí bylo jiné (žádných 220 V).
Na vesnicích byly suché záchody a latríny.
Komouši zavedli lidem do bytů vodu, stačilo otočit kohoutem, vany (chodilo se do městských lázní se vykoupat a umýt) a splachovací WC mísy….

A NYNÍ, TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ:
U panelových domů se počítalo s tím, že jejich životnost je na 50 LET.
Pak se lidé přestěhují do nově postavených. Staré se zbourají a opět,
na stejném místě postaví nové.

V rodinných domech staršího data muselli/musí majitelé v rámci rekonstrukcí
vyměnit též rozvody elektřiny, jističe. Upravit nevyhovující (dřevěné) podlahy apod. V bytových cihlových i panelových domech se také měnily rozvody plynu, vody (plast), odpady, hromosvody, výtahy apod.
Zákonné normy pro stavební práce a bezpečnost se neustále „vylepšují“ a mění.
A bude tomu tak i nadále.

hapiky

Je vyloučeno, že by mohly být zásuvky zapojeny sériově. Problém je v tom, že mají společnou pojistku. V případě poruchy jedné zásuvky mají či můžou mít problém všechny, které jsou zapojeny k onomu jističi.
Nekvalitní měděné dráty můžou být jen jiné, než povoluje předpis (tenké,nevhodná izolace apod).
Komunisté jsou v tom zřejmě nevinně, spíše bych hledal vinu v neodbornosti elektrikáře.

Hlada

Problém je ve vašem bytě. Ani okrajově nesouvisí s předchozím režimem. Naopak. Elektroinstalace a předpisy ČSN byly na špičkové světové úrovni.
Problémy, které popisuješ, souvisí se špatnou údržbou. Doporučuju kontrolu elektrikářem.

mosoj

Mám domek kolaudovaný v roce 1982, který jsem až na pár maličkostí stavěl sám. Taktéž elektriku jsem si dělal sám se souhlasem elektrikáře. Tento elektrikář udělal pár metrů rozvodů a pak toho naštěstí nechal. Všechno po něm jsem musel předělat. Rozvody v Al fungují bez jakýchkoliv závad. V pomocných krabicích jsem používal věnečky a všude jsem dělal očka!!!!. V té době pro rádobyfachmany nevídané!! Dotyková plocha pak byla mnohonásobně větší než když se drát pouze zasunul pod šroubek. Také jsem viděl jak elektrikář spojil všechny dráty které byly třeba spojit pouhým zkroucením v ruce. Tuto bolavou nohu oizoloval a vrazil zpět do krabice.Neexistuje aby bylo třeba za tu dobu něco dotáhnout. Měď se prodávala ale byla velmi drahá, asi tak jako dnes všechno.
Klasické kecy. Nic není na rozvodech v sérii. Zjistěte si jak se chovají spotřebiče zapojené do série!!!! Dříve se natahoval el. okruh zvlášť a z něj byly připojovány jednotlivé zásuvky, či světla. Takže pokud vyhořela jedna zásuvka, ostatní byly v pořádku. Pokud se stala závada na okruhu, nešly zásuvky za závadou!!

Dnes je jediný rozdíl v tom, že se provádí rozvod třížilový a nebuduje se zvlášť okruh, ale vedení se vede ze zásuvky do zásuvky s tím, že zásuvka je připojena stejně paralelně. Ke spojování se používají wagospojky. Ušetří se tak na drátu a krabicích.

Pokud se objevují výše popsané závady je třeba všechny vypínače a krabice překontrolovat. Nicméně žádný vypínač ani zásuvka nevydrží věčně.

paul1

My jsme před lety koupili rodinný dům postavený okolo r. 1932. Všechny el. rozvody byly měděné,
ovšem s mizernou izolací. Ta sestávala z tenké dvojvrstvé gumy (bílé a černé) a na vrchní straně byl textilní úplet. Při výměně jsme zjistili, že textilní úplet se na několika místech již rozpadal a gumová izolace také nebyla už v moc dobrém stavu, takže jsme vlastně měli „štígro“, že se nic nestalo.

Edison

Mosoji, co je podle tebe „okruh“? Tady máš nejspíš zmatek v pojmech. Okruh tenkrát znamenal totéž, co dneska. Okruh je okruh… A dělá se dnes stejně, jako kdysi.

Dochy

Jiří Bohumil
„Elektrické instalace se před rokem 1989 zřizovaly pouze z vodičů hliníkových. Přesně to popsal aliendrone. Měď byla pro tyto účely v podstatě zakázaná…“

Tady nesouhlasím. Nejsem takový pamětník abych znal podrobnosti, ale táta v osmdesátých stavěl barák a dráty tahal v mědi. Jen to bylo dražší. Možná o něco dříve i nedostupné.

Hlada

Já tedy takový pamětník jsem a můžu potvrdit, že žádný takový zákaz neexistoval. Naopak. Jednotlivé měděné vodiče Y do trubek i ploché pod omítku gumové CGY a později plastové CYKY byly běžně k dostání.
Nevýhody hliníku se přeceňují. Při běžné údržbě s ním není vůbec žádný problém. Nejslabším článkem jsou zásuvky, jejich křivé a nepružné kontakty.

Edison

Souhlas. Já bydlím v baráku z r. 79 a část je v Cu, a část v Al. Ale je tu jasně dáno co je jak uděláno.

Edison

Moment… Ani dnes nic nebrání provádět instalace v hliníku. Ani nikde není psáno, že tehdejší instalace nevyhovují dnešním normám. Vyhovují a jsou přípustné. Pouze nové instaqlace je nutno provádět podle nových norem, ty staré rozvody je potřeba prostě jen SPRÁVNĚ udržovat. Pak s nimi žádný problém není.

da ny

OPRAVA:
Panelové domy se stavěly na 30 – 5o let maximální životnosti.

Edison

Hapiky, jak jsi přišel na to, že je problém v jištění??? Že se zásuvky (i další věci) zapojují za sebou je zcela normální. Jen je poněkud zcestné tomu říkat „do série“. Pak když ti vyhoří jedna zauvka, tak nemusej jív všechny za ní a ty před ní jít můžou.

hapiky

Problém v jištění ostatních zásuvek je tehdy, když vadná zásuvka(při větším odběru proudu)vyhodí jistič, nebo chránič. Přinejmenším jeden okruh je samozřejmě bez proudu.

Edison

A co to má společného s tím, že když je vadná jedna zásuvka mohou nefungovat ty ostatní? Teď jsi tu zmatla, promiň, nic ve zlym, hrušky s jabkama… 😉

hapiky

aliendrone: Proč zaplaťpánbůh se hliníkové vodiče opět standartně montují? Do čeho?

Kepler

Myslel měď: …měď (která se zaplaťpánůh dnes o5 sdandardně montuje).

hapiky

OK.