Ametyst

Jak si vysvětlit, že komunistická Čína školí svět v podnikání?

Regulacemi svázaná plánovitá ekonomika bez volného trhu by neměla šanci na úspěch. Mají v Číně taková naše “devadesátá léta” ?

Nejlepší odpověď
elkon

Nejen z podnikání, ale i převratnými technologiemi. Z toho je vidět, že komunistická ideologie není ve všem úplně taková, jakou se nám snaží náš okolní svět vnucovat.

Další odpovědi
aliendrone

Tohle je SAKRA DOBRÁ otázka! A především pamětníci minulého režimu by se nad ní MĚLI VÁŽNĚ ZAMYSLET.

Kde je doba, kdy jsme ohrnovali nos nad hladomory mořenými Číňany (pamatuje někdo)? Kde je doba, kdy se dal v tržnicích koupit laciný čínský šmejd?

Kdysi to pro mě bylo ZCELA NEPOCHOPITELNÉ. JAK mohou soudruzi dobíhat a předbíhat nás, „svobodný kapitalismus“? No, dnes se již ničemu nedivím.
Odmyslím to, že Číňané UMÍ MÁKNOUT (venkoncem to umí i někteří lidé u nás). Dnes se už NELZE ANI NÁHODOU vymlouvat na „lacinou pracsílu“ (firmy tam mají „sociální náklady“ na zaměstnance (včetně výše mzdy) přinejmenším srovnatelné s našimi). Mohl bych se ponořit do ekonomických ukazatelů. Např. u nás výroba stagnuje či upadá, zatímco tam nepřetržitě ROSTE. My jsme „primitivní subdodavatelská montovna“, tam již dávno přenechali laciný textil Indii a rozvojovým zemím (soustřeďují se na výrobu s vysokou přidanou hodnotou). Zatímco my si usilovně budujeme a zvětšujeme již tak ohromný státní dluh, Čína je naopak asi největším světovým věřitelem (kdyby vytáhli na Amíky směnky a ZAPLAŤ, tak to je DEFINITIVNÍ KONEC dolaru, potažmo USA). Technologicky nás už dávno dohnali, v MNOHA oborech předehnali, ej, smutné, VELMI smutné. 😕

Nebudu to dále rozpitávat, protože tak či onak PŘÍČINY neleží v ekonomické oblasti, ale v oblasti POLITICKÉ! ANO, jejich politicko-ekonomický systém je zkrátka MNOHEM MÉNĚ ZHOVADILÝ než ten náš. Nic více v tom není. 😕

da ny

Mám pocit, že v Číně se daří „podnikat“ mnohým odborníkům z celého světa, včetně Čechů.
Už nějaký čas je tam něco co by se dalo nazvat „polokapitalismem“.
Stejně, jako to celé roky fungovalo v Jugoslávii. Ten „pes“ Tito si od Stalina, či Brežněva nenechal nic moc diktovat a nebyl papežštější, než papež, tak jako ČSSR. Velká země, síla a temperament.
Čína se oprostila od uzavření za zdí 😉
Levné výrobky, kvalita i ta nižší namlsaly pohodlný Západ. Stal se na Číně potravinově závislý (rýže, čaj, kvalitní bavlna).
Čína začala „krádežemi“ patentovaných výrobků, kopiemi. Umí ocenit mozky (podobně jeko USA) a předběhla Západ ve všem.
Nyní mají vyspělé technologie a vše, co svět (Západ) potřebuje a žádá. V Africe skoupenou půdu.
Nová „košťata u vesla“, vždy chytají svěží vítr 😉
Pracovité a udřené zaměstnance podniky a firmy vysílají na dovolenou, do celého světa (kam se hrabalo ROH a nynější příspěvky/pobyty z FKSP, které Petipes zruší = páč, žádné bonusy pro zaměstnance, ať ty příjmy zaměstnavatel zdaní.).
Od Číny se celý svět MŮŽE učit a také dostal za vyučenou 😉 My obzvlášť, opakovaně, bez poučení… Hlavou narážíme do Čínské zdi i za cenu sebezničení.
Pravda, lidé tam „musí poslouchat“, ale to my přece děláme také……

Kajanek

Otázka je, jaká je realita. Tím, že je to jedna z nejuzavřenějších zemí na světě (nemyslím tim fyzicky), tak je jasné, že se bude tvářit, že vše funguje a daří se. To, že mají spoustu problémů se nedozvíme, místní média, které jsou ovládaná vládou, nebudou o těchto událostech informovat..
Pouze čas ukáže, jak na tom opravdu jsou.
Pracovití číňané jsou, ale zato jsou i dost agresivní a sobečtí.

Pepa25

Ne, opravdu neškolí, ale jednostraně využívá komparativní výhody levné pracovní síly a absence ekologických požadavků. Fakticky si za posledních 20 let zpludnrovala životní prostředí a spolu se zvyšováním životní úrovně umazala výhodu levného producenta. Růst HDP v Číně klesá a navíc jim začíná hrozit demografický vývoj. Věk Číny končí …

aliendrone

Ametyst>>> Kdyby šlo za otázku dávat nominaci, tak tahle by byla TUTOVÁ. Škoda jen, že TOLIK lidí raději strká hlavu do písku a ODMÍTÁ VIDĚT ZŘEJMÉ. 😕

Ale co už, když nemůžu dát nominaci, tak si poradím jinak! 😉 🙂
https://svetru­zi.cz/661-large_default/rude-cerstve-ruze-50cm-l.jpg

Ametyst

Ó, to je nádhera, děkuji Ti. Udělal jsi mi radost! 😁 Právě včera, za volantem, jedouc na zubní pohotovost, jsem viděla tolik růží v zahradách okolo silnice. A doma nemáme, protože zmrzly.