paul1

Jak se starat o svoje kosti?

Citát z jednoho webu (https://ostefit.cz/):
„Státní Zdravotní ústav uvádí, že přibližně 1 milion České populace má špatnou hustotu kostí. Často je prvním příznakem špatné hustoty kostí zlomenina a v tomto okamžiku je mnohem obtížnější zlepšit zdraví kostí. Zlomeniny ve skutečnosti nejen znesnadňují zlepšení zdraví kostí – ale v určitém věku mohou zlomeniny kostí vést u seniorů (podle statistiky každá druhá) k trvalé ztrátě nezávislosti a doživotní závislosti na dopomoci“.

Já jsem kdysi někde četl, že pro pevné a zdravé kosti na nohou a rukách je dobré je vystavit nárazům. U noh tancem, stepováním, u ruk boxem do pytle. Má někdo podobný
poznatek?

https://www.or­dinace.cz/cla­nek/potraviny-pro-zdrave-kosti/

Nejlepší odpověď
da ny

Podobný poznatek nemám. Zdravý pohyb to chce vždy. sport jen rekreačně. Nic nepřehánět (sportem k trvalé invaliditě). Tanečníci mají křečové žíly, jestli mají „zdravé kosti“, nevím (mám pochybnost). Boxovat do pytle, možná OK (včetně vybití agresivity plus hormony štěstí/spokoje­nosti) ;D Teď už to nezachráním.

O kosti (základ se nám postarali rodiče, maminky – strava, vitamíny, prvky, pohyb) ;D
Další podobná péče je na nás. Ca, pro svou vstřebatelnost potřebuje vitamín D. K přisvojení do kostní trámčiny i dostatek Mg!!!! (souběžně v potravinovém doplňku /stravě)
Při dostatku Mg jsou v pořádku cév (!!!) kolem 75% má nedostatek Mg (pak i infarkty, mrtvice, křeče, zdevastované cévy, noční pocení, děsivé sny…..).
Našim maminkám zapomněli říci, že i jod (!). Jeho nedostatek se podílí na problémech/bo­lestech spiny..
Omega 3 jsou základem a „zázrakem“ téměř pro vše a pro všechny.
Ženy více než muži musí pracovat na zmírnění řídnutí kostí.
Péče o kosti už od malička:
https://www.cpzp­.cz/clanek/4767-0-Pece-o-kosti-uz-odmalicka.html

https://www.mo­jemedicina.cz/pru­vodce-pacienta/diag­nozy/osteoporo­za/kosti-a-kostni-tkan.html
https://www.pro­tein.cz/co-bys-mel-jist-pro-spravnou-vyzivu-kosti-a-kloubu-459-cla
Vše jde ruku v ruce, jedno podporuje druhé. V nedostatku přijdou problémy/nemoci. Stárnutí a opotřebování kostry zastavit nelze. Zdravé myšlení (myšlenky)/psychika je podmínkou zdravého těl člověka. Psychosomatika se podílí i až z 80% na vzniku chorob. S nedostatkem stavebního materiálu, pro podporu a funkci lidského motoru (mozek), je dílo „zmaru“ dpkonáno ;D „Kdo maže, ten jede.“ ;D
Někdo v Trabantu,ale bezpečně a dlouho . Jiný ve Ferrari (vytuněném, ale i vysoké riziko nárazu/úraz/pádu), další třeba ve Volvu….

Další odpovědi
Ametyst

Dany to hezky popsala, a já dodám: Vždycky je to o jídle. Stále se předstírá, že jídlo je v pořádku a že je z čeho vybírat: většina potravin v super-hypermarketech jsou přitom zbytečné pochutiny k ničemu. Dnes už je důležitější, čemu se vyhnout a co nejíst. Každy ví, co je zdravé, a co není, tak se má podle toho zařídit. Ovšem pokud je hlava plná předsudků a citátů typu “Přece nejsem králík, abych jedl mrkev”, nebo “Co je zdravé, není chutné” , to je těžká věc, přesvědčit přesvědčené.

Lgee

Vitamin K

paul1

Hledal jsem nějaké informace k tomu rázovému namáhání kostí, které přispívá k jejich pevnosti a našel jsem jen toto:
„Kosti jsou ve své podstatě robustní, ale jsou schopny procházet růstem jako každá jiná živá tkáň. Kosti zapojené do běhu jsou neustále vystavovány vnějšímu namáhání, které zvyšuje rychlost tvorby kostní hmoty osteoblasty. Tento proces je známý také jako remodelace kostí a posiluje zejména kosti dolních končetin, pánve, páteře a paží.“
Informace pochází v webu:
https://www.mir­do.cz/vzpirani-vs-behani-zjistete-co-je-pro-vase-kosti-nejlepsi/#:~:tex­t=Vliv%20Cvi%C4%8Den%C3%­AD%20Na%20Pev­nost%20kost%C3%AD

Darcy

já už se pomalu začnu starat kde je složím.. hrobní místa jsou pořád drahší a drahší a hezký pomník ani neříkat.. 😁

da ny

Tak do rakve Vás někdo složí (za peníze i rád). Nač stavět pomníky a hnít v zemi? K čemu obřady? I žeh, bez obřadu, je dost drahý (samotný, ne až tolik). Vpich nebo rozpyl nemusí stát ani korunu, euro, prostě nic :) :)