FlAsh_7

Jak měříte výkonnost svého investičního portfolia?

Jak měříte výkonnost svého investičního portfolia a jak jej analyzujete? Jaká data sledujete?

Odpovědi
elkon

Stačí sledovat výslednou sumu. Nic dalšího netřeba.

OSHO

Měření výkonnosti investičního portfolia je důležitým krokem pro investory, aby mohli posoudit, jak dobře jejich investice dosahují cílů a jak se vyvíjejí v porovnání s trhem nebo jinými benchmarky. Existuje několik klíčových ukazatelů, které lze použít k hodnocení výkonnosti investičního portfolia:

Celkový výnos (Total Return): Měří celkový procentuální nárůst nebo pokles hodnoty portfolia včetně jakékoli výplaty dividend nebo jiných příjmů. Výnos může být vyjádřen jako procento za určité období.

Roční výnos (Annualized Return): Je to průměrný roční výnos investičního portfolia. Pomáhá lépe porovnat výkonnost portfolia v průběhu času.

Standardní odchylka (Standard Deviation): Měří míru volatility nebo rizika portfolia. Nižší standardní odchylka obvykle naznačuje méně volatilitu a nižší riziko.

Koeficient Sharpeho (Sharpe Ratio): Porovnává přebytek výnosu investice s rizikem. Vyšší hodnoty Sharpeho ratio indikují lepší výkonnost vzhledem k riziku.

Koeficient Sortina (Sortino Ratio): Podobný Sharpeho ratiu, ale zaměřený pouze na negativní pohyby (riziko), což poskytuje lepší odhad výkonnosti vzhledem k nízkým cenovým pohybům.

Treynorův poměr (Treynor Ratio): Měří, jak efektivně bylo dosaženo výnosů portfolia ve srovnání s celkovým trhem, s ohledem na systémové riziko.

Jiné benchmarky: Porovnání výkonnosti portfolia s vhodným benchmarkem (například indexem trhu nebo jiným relevantním měřítkem).

Portfoliová beta: Měří citlivost portfolia k pohybům celkového trhu. Beta vyšší než 1 indikuje vyšší volatilitu ve srovnání s trhem.

Alfa: Měří přebytečnou výkonnost portfolia ve srovnání s očekávanou výkonností na základě jeho beta. Pozitivní alfa indikuje lepší výkonnost než bylo očekáváno.

Tracking Error: Měří míru odchýlení výkonnosti portfolia od jeho benchmarku. Nižší tracking error značí lepší sledování benchmarku.

Při měření výkonnosti portfolia je klíčové brát v úvahu nejen výnosy, ale také rizika a další faktory, které jsou pro konkrétního investora důležité. Různí investoři mohou preferovat různé ukazatele v závislosti na svých cílech a toleranci k riziku.

Zdroj: https://gvkb.cz/