GM

Jak je to s dědickým podílem po zesnulém manželovi?

Náleží manželce 1/2 a o druhou polovinu se dělí pozůstalé děti, tedy všichni rovným dílem?

Nejlepší odpověď
Filip84

Co se týká dědiců ze zákona v tzv. první třídě dědiců, tedy manželky a potomků, dědí všichni rovným dílem (§ 1,635 odst.1 ob­čanského zákoníku).

Pokud jde o (bývalé, protože smrtí manžela zaniká) společné jmění manželů, tak jeho 1/2 zůstává manželce, do dědictví jde jen 1/2 po manželovi, a tu 1/2 bývalého SJM si dědicové ze zákona v první třídě dědiců rozdělí rovným dílem.

Pokud měl ale zesnulý manžel výhradní, osobní, vlastnictví (např. předmanželská smlouva, majetek získaný darem, dědickým řízením atp.), tak to se dědí rovným dílem celé, to znamená, manželce z toho nezůstane 1/2 plus rovný díl z druhé 1/2, protože před smrtí manžela jí k tomu majetku žádné vlastnické právo nepříslušelo.

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2012-89#cast4

Další odpovědi
aevul

Nebudu to tu opisovat, odkážu tě na Internet.

Zdroj: https://www.fi­nance.cz/499597-dedictvi-i-posloupnost/

GM

annas – proč za každou cenu upravuješ otázku, když nevíš, o co jde? Není žádné atd., jsou jen pozůstalé děti.

Dochy

GM: Pokud se nemýlím, tak tu editaci stále můžeš udělat. Takže prosím, Přepiš si to někam nanečisto, 2× zkontroluj, příp. nech zkontrolovat někým dalším a pak sem pošli jasnou otázku a doplnění. Opakuji: Jednu jasnou otázku, kde bude přesně vidět alespoň základ toho na co se ptáš a jedno jasné doplnění. Mít půlku věti v dotazu a druhou půlku v doplnění NENÍ v pořádku. A ta editace od Annas také stále není ideální, takže prostor pro zlepšení tam je.
Bacha: Protože na otázku už bylo odpovězeno, je více než jen vhodné, aby se původní smysl otázky nezměnil.
A bacha: Máš jen jednu možnost, proto radím opravdu dobře zkontrolovat.

annas

Uěwdomte si, že jsste nevložila otázku., , takže to atd. je pokrarčovánáím toho, co jste napsala, protože nejde o dalšío osiobu, ale dalšoí doplněnoí k dědioctví,

Mohla jste si neotázku upravit sama,

annas

Uvědomte si, je určeno uživatelce GM. Chtwěla jsem vám napsat, ale máte uzavřený profil, nechtšla jsem stotiož neotázku nahlalšovat, proto jsem čásst nahradila slovy atd. prptože otázk už měla odpovšdi,