Tw!st

Jak funguje danění darů?

Četl jsem že když obdržím finanční majetek formou daru, tak i přes to jej musím zdanit.
Také si všímám, že spousta ať už velkých nebo malých umělců (zpěváci, herci, youtubeři apod) zveřejňují bankovní účty na které mohou lidé poslat dar pro podporu jejich tvorby. Pro příklad zde Daniel Landa: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=6TubNUGx8Y­E&ab_channel=Da­nielLANDA
Má pod videem v popisku bankovní účet.
Musí si pan Landa všechny tyto dary danit? Jakým způsobem si daní zisky v podobě daru lidé kteří ani nemají živnost? (a že jich je- např. spoustu youtuberů nebo influencerů ani nemají živnost a dary přes to přijímají)
Děkuji za objasnění.

Odpovědi
Schluker

Standardne je zdani 15% sazbou jako prijem. Predpokladem samozrejme je, ze tyto prijmy pravdive uvedou v danovem priznani.

Pepa25

Od cizích osob jsou osvobozeny do limitu 15 tisíc korun. Sbírky se proto většinou proženou přes nějakou neziskovku. Jak to dělá pan Landa netuším, nejsem jeho berní úředník.

Tw!st

Pepa25: do limitu 15 tisíc korun v rámci jakého časového úseku? Nebo v rámci jednoho daru (jedné transakce)?