Rokio

Jak byste definovali toxického člověka?

Které musí splňovat charakteristiky, aby se jednalo o toxického člověka?

Podle mě velmi zjednodušeně se človek u takového typu člověka musí cítit nepříemně. Toxický človek je netolerantní, kritický a sarkastickÿ. Může být i vulgární. Dále mu nic není dobré a pořád si jen stěžuje.

Jedná se ale pouze o můj názor, se kterým nutně nemusíte souhlasit.

Nejlepší odpověď
Tonda Káňa

Já bych jako definici použil jediné: Filip84

Další odpovědi
Filip84

Pocity může mít každý různé, to není úplně vypovídající kriterion.

Nejde ani o to, že je, třeba, někdo kritický. Vůbec ne, ani o sarkasmus – to je forma humoru a způsob mluvy už vůbec ne – podstatný je obsah, nikoli forma.

Toxických lidí je více druhů.

I. Drbny. Nejde o to, že se dva lidé baví o třetím, to je docela normální, nejde moc předpokládat, že v nějakém kolektivu (pracovním, přátelském, rodina …) budou všichni o všech mlčet. Ale jedna věc je se o něčem pobavit, něco zmínit, atp., druhá je cíleně vyhledávat intimnosti o druhých (pravdivé nebo, častěji, polopravdivé a nepravdivé) a hledat „spřízněnou duši“, se kterou se bude moci v těch svých domněnkách hnípat. Toxicita těchto lidí spočívá v tom, že to nikomu není příjemné, hnípe-li se někdo v jeho soukromí, šíří-li o něm polopravdy, Fragmentuje a polarisuje to skupinu, vznikají z toho nevraživosti, hádky, spory – úplně zbytečně. Nebylo-li by toxické drbny, problém nebude.

II. Emocionální „upíři“. Lidé vlezlí, nerespektující obvyklé, a ani asertivně nastavné, hranice. Příklad může být kolegyně z práce, která na tebe, při první příležitosti, „vysype“ nějaký srdceryvný příběh. Očekává, že budeš na její straně, podporu, pochopení. Když se jí dostane asertivní odpovědi, že je v práci, že to jsou její problémy, které do práce nepatří, ať si je řeší sama a nepřenáší je na okolí, budeš necitelná svině, psychopat, nebo něco podobného. Protože svět je v harmonii, tihle lidé si vždycky najdou někoho, kdo jim bude ochotnou vrbou (proto nebo proto). Je však otázkou času, než vrbě „bouchnou saze“ – tak nebo tak, taky podle vkusu každého soudruha. V tu chvíli bude z vrby také „necitelná svině“, „psychopat“, atp. Usurpují si právo vyžadovat něčí čas (automaticky!), přenášet své problémy na druhé (automaticky!), absolutní přijetí (automaticky!). V tom je jejich toxicita. Do jisté míry to tady děláš i Ty.

III. Permanentní oběti. Za všecko mohou mimozemšťani. Nedali mu, že je Cikán. Chef si na něj zasedl. On se snažil, ale šla proti němu mafie. Hraničí to s paranoiou, není úplně laicky snadné rozpoznat, jestli to paranoia je nebo není. V tomto případě není. Ten člověk, někde hluboko uvnitř, ví, že si za všecko může sám. Ale je pro něj pohodlnější svádět své problémy na všecky a všecko okolo. Staví se permanentně do módu oběti (může žít v módu oběti, ale také nemusí, a pro toto to není podstatné). Tím je toxický, je negativní, otravuje všecky okolo příběhy o tom, jak mu rádoby všichni ubližují a křivdí. Ve chvíli, kdy tu jeho hru někdo nehraje, tak mu také ubližuje a křivdí. Polarisuje kolektiv, pasivně agresivně vyvolává konflikty. Do určité míry to také děláš!

IIII. Sebestřední lidé. Poznají se velice jednoduše, ale pozná je jenom vyzrálá osobnost se zdravým sebevědomím, třeba výše popsané dva typy, budou-li seznámeni s definicí sebestředného člověka, budou za něj považovat každého, kdo neodpovídá jejich představě (potřebám). Nenavazuje adekvátní emocionální vazbu, ale zároveň není příčina v nějaké psychické nemoci, poruše či úchylce (vyhýbavá porucha osobnosti, například). Jsou, jakýmsi, protikladem k emocionálním „upírům“: zatímco emocionální upíři vyžadují (automaticky) absolutní přijetí a lezou „pod kůži“ každému, sebestřední lidé si k sobě nepustí nikoho. Samozřejmě to „puštění si k sobě“ se bude lišit v práci, v rodině, v rámci partnerského vztahu, ve vztahu rodič – dítě, atd. Toxicita spočívá v tom, že si vedle nich lidé připadají naprosto osaměle, to je člověku bytostně nepřirozené.

V. Závistivci. Závidět lze cokoli a komukoli. Znám holku, co má paranoidní schizofrenii, docela těžký deprese a závidí těžce fysicky postiženým, že nemusí nic a někdo se o ně permanentně stará. 🤷‍♀️ Závist by byla na samostatnou esej, hodně zjednodušeně řečeno si tím člověk sanuje pocity vnitřní prázdnoty a nikdy nebude spokojen. Chce kolo, má kolo, chce elektrokolo. Má elektrokolo, chce mopeda. Má mopeda, chce motorku. Má motorku, chce auto. Má auto, chce dražší auto. Nikdy to neskončí, permanentně se hodnotí poměřováním se s druhými, takže běda, když on má kolo, a ty elektrokolo! Vždy se najde někdo, kdo je lepší než oni, a v tu chvíli je se závistivcem k nevydržení. Krom toho dokáží zkazit jakoukoli radost – v tom je jejich toxicita.

VI. Machiavellisté. Tváří se jako přátelé, vyssávají energii a čas, pod fassadou přátelství, ovšem jen za účelem dosažení vlastního cíle. Vědí, co máš rád, co tě dělá šťastným, co považuješ za zábavné, tyto informace však používají jako část své skryté agendy. Vždy od vztahu něco chtějí a nikdy v tom není reciprocita – časem zjistíš, zamyslíš-li se a porovnáš fakta, že jenom dáváš, ale nedostáváš. Aby nad jedincem zvítězili, nebo ho zpracovali, udělají prakticky cokoli. Já bych je sem nedával, protože já s nimi problém nemám, ale podle psychologické definice sem prostě patří. Nemám, protože 1. jejich emocionální odezva je hraná a je otázka hodin až dnů, než to poznám a 2. tím, jak pořád něco řeší, chtějí, atp., jsou snadno odhalitelní – zvláště v počátku, kdy mne neznají, nemohou se přizpůsobit, musí „střílet na slepo“. Takže jim nastavím mantinely, musí „něco za něco“, což jim nevyhovuje, a když to jde, raději se stáhnou a najdou si jinou oběť. A nebo jsou blbí, zkouší to a zkouší, až mne přestanou bavit, a já je vyřadím z okruhu. A s tím nic neudělají. 😅

VII. Negativisté a pesimisté. Všecko je na hovno, nic nemá cenu, i to hovno je na hovno, jenom včely jsou na med. Rowlingová řekla, že mozkomory, v knihách o Harry Potterovi, jsou inspirování právě těmito lidmi. Nejsou nebezpeční, pokud se střetnou s jedincem s dostatečnou osobní integritou a assertivitou. Bohužel, většina lidí assertivitou, ani osobní integritou, neoplývá, takže z nich, doslova, vyssávají energii a radost do života. Tím jsou toxičtí. Ty a „vévoda“ také spadáte pod tuto definici – přečti si vaše otázky: z 90% vraždy, zločin, nemoci, etc. etc. etc.

VIII. Zkažení lidé. Lidé, co mají jenom zlé úmysly a potěšují obrovské potěšení z utrpení a bolesti jiných. Budou se snažit kohokoli, kdykoli, ranit, zkazit mu náladu nebo alespoň od něj něco získat, jinak jsou jim lidé lhostejní. Positivum je, že jsou i laicky velmi snadno odhalitelní, a proto není problém je rychle vyřadit z okruhu.

VIIII. Odsuzující lidé. Lidé absolutně bez jakékoli osobní integrity, proto přesně vědí, co je „cool“ (aniž by byli s to definovat obsah a margo tohoto pojmu 😅) a na všecko a na všecky nahlížejí z posice „je cool“ vs „není cool“. Obsah toho pojmu „cool“ může být různý, v podstatě si ho vyplní každý jednotlivec sám, podle referenční skupiny, ke které se přimkne. Patří sem, například, většina jehovistů. Patří sem „kostelové báby“. Klasičtí povrchní lidé, poseři, kteří uznávají jenom toho, kdo má značkový hadry, drahý auto, barák s pěti ložnicemi a gypsovou střechou etc. etc. etc. Pokud se jim okamžitě a střelhbitě nenastaví mantinely, ale se s nimi vede dialog, dokáží v lidech potlačit touhu být vášnivým a výrazným člověkem. V tom je jejich toxicita.

X. Arogantní lidé. Interpersonální vztah (jakýkoli, třeba i pracovní) s arogantním člověkem postrádá jakýkoli smysl, protože všecko, co uděláš, oni berou jako osobní výzvu. Arogance je falešné sebevědomí, které vždy maskuje pravý opak – velkou nejistotu. Arogantní lidé jsou špatní zaměstnanci, pokud se na to dobře pamatuju, dělala na to výzkum a studii universita v Akronu. Typickým arogantním člověkem je Káně – do všech se montuje, všecko hodnotí – i když se ho nikdo neptá, a i když je – zjevně – ignorován. Sestra ho pozve na jídlo (zadarmo, viď? 🤷‍♀️😅), a on jí ho zpluje – aniž by se ho, kdokoli, prosil. A Ty rovněž tak – podle toho, cos napsal tady: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/mate-v-okoli-lidi-kteri-nesnesou-zadnou-kritiku-jak-s-takovymi-lidmi-mluvit , arciť to může být způsobeno Tvou nemocí. V práci nemáš co kolegyně kritisovat, od toho tam nejsi, neznáš svý místo. Pokud se Tě nějak dotýká výkon práce Tvé kolegyně, v negativním slova smyslu, od toho je nadřízený pracovník, abys se na něj obrátil, on to posoudil a případně zjednal nápravu. Ty ne, vy jste si na zero, nemáš ji co komandovat! 🙄

Konec konců, na to se nemusíš ptát a vůbec bys na to neměl mít názor, pokud nemáš znalosti – sorry, jako, je to 🤓! 😅 To si můžeš různě nastudovat, je to věcí psychologie, např.:

https://www.ma­rekvegricht.cz/jak-poznat-lidi-kteri-jsou-pro-nas-toxicti/
https://www.men­tem.cz/blog/to­xicti-lide/
https://hedepy.cz/o-dusevni-pohode/jak-poznat-toxicky-vztah-a-kdy-ho-ukoncit
https://firstclas­s.cz/rubrika/fc-kurz/jak-jednat-s-toxickymi-lidmi/

Jo, ještě, abych nezapomněl: toxicita jedinců se může kumulovat, jedinec může být, např., arogantní machiavellista a odsuzující k tomu. 😅

df

Jedovatý, darebáku!

michalds

Že se vůbec ptáš? Copak nevidíš, jak si s tebou Filip84 hraje? Jak tě uráží? On je definicí toxického člověka.

zjentek

Deadpool.

Savier

Tonda Káňa: Vůbec. Tento uživatel je jeden z nejpřínosnějších na tomto webu. Myslím tím, co se týče vědomostí a předané hodnoty.

Filip84

Savier: Ano, ale každý tu chodí za jiným účelem, víš? „Vévoda“ si tady z toho dělá náhradní rodinu, třeba. 😅 „Sultán“ se tu chodí zviditelnit. 😅😅 Někdo se tu chodí pohádat, vyvolávat spory, poměřovat se s ostatními, do všech a do všeho se montovat. 🤷‍♀️ O tom to je …

Ale buď klidný: on to nevidí a nikdy nepochopí! 🤓

Tonda Káňa

To není pravda, já tu chodím lidem radit a pomáhat a myslím, že se mi to i daří. Dávám zde filosofické otázky. Například moje otázky a odpovědi ohledně vědy zde byly potřeba jako sůl.

To, že ty tu vyvoláváš svým urážením spory a já se snažím bránit sebe a se i zastat jiných je něco jiného, to není úmyslné vyvolvání hádek. Naopak ty, který tu pořád někoho urážíš, se snažíš těmito urážkami vyvolat hádku. A já blb se na to vždy bohužel chytím…

Savier

Nějaká „toxicita“. Tu jsem nezaznamenal. Spíš než toxicita, bych to nazval humorem. To že to nechápeš, to je tvůj problém. Já se při těch odpovědích většinou bavím :D

Tonda Káňa

Myslíš ty urážlivé odopvědí typu „kokote, jebe ti, chcípni mrdko, naser si čůráku“ atp.? To je podle tebe humor? No takový humor mají moji vážení cikánští kolegové dělníci. Nechci tě urazit, jsi jeden z normálních uživatelů, ale jestli ti to co píše přijde vtipné a v pořádku, tak je mi tě líto…

Tonda Káňa

Filip84:

" Interpersonální vztah (jakýkoli, třeba i pracovní) s arogantním člověkem postrádá jakýkoli smysl, protože všecko, co uděláš, oni berou jako osobní výzvu."

Tak podle toho je má sestra toxická, protože i když řeknu, že jídlo bylo dobré, ale že bych příště dal třeba více tohohle koření či něco jiného, tak to bere hned osobně. Ani si to nevezme k srdci a ani se nazamslí nad tím, zda nemám pravdu… Jak to můžeš hodnotit, když si tam nikdy nebyl?

Máš vůbec sourozence? Máš nějaké příbuzné? Jak s nimi komunikuješ? To jim nikdy nic nevyčteš?

A to, že to bylo zdarma, protože u ní teď bydlím, neznamenám že jí jako bratr nemůžu dát dobře míněnou radu. Sakra, vždyť lidi kteří nesnesou kritiku se nikdy nikam neposunou, protože nikdo není dokonalý. Až na tebe, ty jsi takový Raskolnikov, že? 😁

Filip84

Proč argumentuješ, když já nikdy nenaslouchám argumentům? Ty to vážně nepochopíš? NEMÁŠ MOU POZORNOST!

Proč se ptáš, jako lofas – furt dokola, na osobní věci, když ti na ně nikdy neodpovím?

Jako mi to nevadí, klidně se ptej, klidně si argumentuj, klidně se tu vylévej. Ale ztrácíš čas! 🙄 Na mne to nefunguje, pochopíš to? Já nemám potřebu se nad sebou zamýšlet jenom proto, protože by si to někdo přál. Mne to nezajímá, rozumíš tomu? Nezajímá mne, co si myslíš! 🤓

Tonda Káňa

Nikdy nenasloucháš argumentům. Není to přesně to, co by napsal arogantní člověk? Tedy dle tvé vlastní definice člověk toxický? 🤣😂

Tedy, jako, ex difinitione, jsi se, hádám, sám usvědčil z toho, že jsi toxický. Kurwa drát, proč aspoň nejsi konsistentní sám se sebou? Ausgerechnet ty, takový Übermensch. Akorát tu kušníš a otravuješ!!!

Filip84

No, jasně: zase jsi nic nepochopil.

Tonda Káňa

Co konkrétně? Umíš něco jiného než píčovat? Ne, neumíš. Lidi jako ty znám, jsou zatáhnutí do kouta, nemají co říct, protože ví, že se mýlí, a tak radši napíšou „Nic jsi nepochopil“, " S tebou se už nechci bavit" atp. Že ti to není trapný, hele…

Věř mi, já tě prokoukl už dávno. Ani nevěím tomu, že jsi imunní vůči jakékoli kritice světa, takoví lidé naopak jsou nejcitlivější a snaží se sami sobě dokázat, že takoví nejsou. To je stejné, jako když někdo popírá, že kdy onanoval. Takoví lidé jedou nonstop, to je celkem známý fakt.

Takže já už vím, jaký jsi. Psychologická profilace nelže… 😎 Takže se prosím teď nerozbreč, ano? 🤣

Filip84

Svůj přístup.

Pokud máš problém se svým okolím, je to tvůj problém, ne problém tvého okolí. Jestliže ti něco na tvé sestře nevyhovuje, tak, buďto, to překousni a drž hubu, a nebo s ní přeruš diplomatické styky. A když už ji chceš něco říct, co se dotýká její osoby, tak něco podstatného, taktně a beze svědků. Ale to ty nikdy nepochopíš, nikdy!

Vyjadřuješ se ke všemu a ke všem. I o věcech, o kterých víš úplný hovno. Vždyť ty vůbec ani netušíš, co to psychologická profillace je, ani náznakem, se svým nazíráním na svět ani nikdy vědět nebudeš. Ani tou svou slepičí makovicí nepochopíš, že mi je opravdu jedno, co si myslíš, úplně, u prdele. Já tě nepotřebuju ke svému životu, pochopíš to? Nepotřebuju. Nepotřebuju tvé uznání. Nepotřebuju tvůj souhlas. Nepotřebuju, abys se mnou souhlasil.

Ale tobě to je jedno, ty to budeš srát dál, jak na běžícím pásu. Ale k čemu? Stejně tím nikdy nic nezměníš, tedy, v positivním slova smyslu.

Tonda Káňa

Já že se vyjadřuju i k věcem, o kterých vím úplný hovno? A co ty a ty tvoje tvrzení, že matematika je založena na stejné víře jako astrologie? Tohle může napsat jen člověk, který o skutečné matematice nic neví. A to nemluvím o té astrolgoii či homeopatii, tomu také zjevně nerozumíš. Teda, možná jo, ale asi tak jako ti co to praktikují, ti tomu ovšem nerozumí, protože jinak by uznali, že to je blbost.

Takže mi laskavě nepiš, že se vyjadřuju k věcem, o kterých nic nevím. To si nejdříve zameť před svým hospodským prahem…