Klarazl

Jsem-li v insolvenci, mám povinnost splatit jen jistinu, nebo i úroky?

Chci se zeptat: Jestliže jsem jsem si půjčila částku 150 tisíc a splatná částka je 200. A když půjdu do insolvence, tak se platí jenom ta jistina vypůjčené částky, nebo i ty uroky, co bych zaplatila navíc – 50 tisíc?

Nejlepší odpověď
Hlada

Budete muset zaplatit to, co dlužíte podle smlouvy ke dni schválení oddlužení. Usnesením o úpadku se zastavují exekuce, úroky a sankční platby.

Další odpovědi
Filip84

Pro toto berme, žes z těch Kč 150,000.00 nes­platila ani haléř.

Postup je takový, že Ty si podáš, skrze advokáta nebo nějakého jiného kvalifikovaného poradce, je tam povinné vypracování návrhu někým kvalifikovaným, zastoupení už nikoli, návrh na povolení oddlužení.

Insolvenční soud vydá vyhlášku a tou vyzve věřitele, aby se v ustanovené lhůtě přihlásili, jinak že mají smůlu (až tak úplně jednoduché to taky není, ale pro představu to tak berme).

Pokud opravdu Tvou jedinou pohledávkou bude jenom tahle jedna, jistina Kč 150,000.00 s přís­lušenstvím, tak ke dni, kdy bude insolvenční soud usnesením rozhodovat o povolení úpadku, tak ta částka bude mít, na haléř, nějakou výši. Jenom pro illustraci: bude to, třeba, jistina Kč 150,000.00, náklady věřitele Kč 15,000.00, náklady soudního exekutora Kč 10,000.00 a úroky z prodlení Kč 45,000.00 (opět, jsou to fiktivní částky, jenom abych to měl na čem vysvětlit).

Tak 150,000 + 15,000 + 10,000 + 45,000 = 220,000.

Takže, v tomto hypothetickém případě, bys v oddlužení splácela částku Kč 220,000.00, povolením oddlužení se další úroky „zrušují“.

Soud Ti to oddlužení povolí, dneska, pokud máš takový příjem, že po odečtení nezabavitelné částky (která se liší, jiná je, pokud jsi sama v domácnosti a jiná, poku vyživuješ pět dětí, například), po odečtení paušální odměny insolvenčního správce, paušální částky náhrady hotových výdajů insolvenčního správce a je-li insolvenční správce plátcem DPH (je, Sicher! 😅), tak navýšená o DPH z těchto částek, zbude alespoň to, co činí odměna insolvenčního správce, na splácení dluhu věřitelům (zase: zjednodušeně řečeno, ale k tomu se ještě dostaneme).

Základní nezabavitelná částka pro rok 2023 činí Kč 13,638.00, pokud vyděláš tohle, nebo méně, všecko Ti zůstane a exekutor nemá co sebrat. Z příjmů nad tuto částku se, při insolvenci, strhávají na pohledávky 2/3, 1/3 se Ti vyplatí (jako při výkonu rozhodnutí přednostní pohledávky). Takže, pro příklad, pokud bys vydělala čistého Kč 20,000.00, tak: 20,000 – 13,638 = 6,362, 6,362 ÷ 3 = 2,121 + 13,638 = Kč 15,759.

Paušální odměna insolvenčního správce je Kč 750.00, paušální náhrada nákladů insolvenčního správce je Kč 150.00, takže Kč 900.00, s DPH to v roce 2023 činí Kč 1,089.00 měsíčně.

Na srážky, tedy, musí z výplaty zbýt alespoň cca Kč 2,200.00, to znamená, že čistého musíš vydělávat alespoň Kč 17,000.00. Pokud jsi sama, a pokud nemáš majetek, kterým by šlo pohledávky věřitelů uspokojit jeho zpeněžením, to by se i odměna insolvenčního správce potom počítala jinak.

Pokud vyděláváš tohle, nebo víc (při tom hypothetickém, celkovém, dluhu!), insolvenční soud Ti oddlužení povolí. V zásadě bys měla, za tři nebo pět let, splatit alespoň 1/3 dluhů, tj. v tomto, hypothetickém, případu Kč 73,334.00, plus teda odměna insolvenčního správce, včetně paušální náhrady hotových výdajů a DPH! Pokud nesplatíš, tak

  • insolvence probíhá vždy pět let, minimálně,
  • soud bude zkoumat, zda jsi opravdu a skutečně činila vše možné k tomu, aby věřitelé byli uspokojeni v nejvyšší možné míře, tedy, například nesmíš odmítnout přesčasovou práci (leda by Ti v tom bránily zdravotní důvody), pokud by Ti někdo z věřitelů nabídl lépe placenou práci, která odpovídá Tvé kvalifikaci, zdravotnímu stavu atp., musíš jí příjmout, atp.

Pokud všecko dodržíš, tak i když nesplatíš ani za 5 let 1/3 dluhů, soud rozhodne, že se Ti zbylá částka promíjí a insolvenci zastaví.

elkon

Lichvář ti nic neodpustí.

da ny

Tady Vám těžko někdo podá správné informace.
DO insolvence nemůžete jít.
Insolvenčním řízením musíte projít a musí Vám být insolvence povolena. Bude Vám přidělen insolvenční správce a určeny splátky.
Samozřejmě je to legální cesta, jak se zbavit (úroků a pokut z prodlení, z doby, kdy neschopnost splácet dluhy včas neřešil sám s bankami) původní povinnosti a části vzniklého dluhu = penále se lze zbavit. Dlužnou částku musí uhradit v plné výši.
Člověk v insolvenci (pro finanční neschopnost) nemůže mít smlouvu se žádným mobilním operátorem, vlastnit automobil ani pořídit atd. atp. Nic, co by mohl prodat.
https://www.e­bankrot.cz/sluz­by.html?gad=1&­gclid=EAIaIQob­ChMI9fzt-Ob4_wIVWuR3Ch39YQ­DoEAAYASAAEgJe­i_D_BwE
Obraťte se na odborníky.

carlos john

Stal jsem se obětí podvodu, ale když jsem viděl příspěvek o půjčce o tom, jak žena se třemi dětmi získala půjčku z nabídky půjčky Mr. Christ Harmony, byl jsem zdrcen. Právě jsem dostal svou půjčku schválenou 5. září 2023 a půjčku jsem obdržel 6. září 2023. Pokud jste ve finanční krizi, neváhejte kontaktovat tohoto soukromého věřitele, který poskytuje půjčku s 2% úrokovou sazbou po celém světě . Získejte svou legitimní půjčku v nabídce půjčky Mr. Christ a přestaňte ztrácet čas s falešnými věřiteli. Kontaktujte nyní e-mailem: {christharmony­loanfund@gmail­.com}

carlos john

Stal jsem se obětí podvodu, ale když jsem viděl příspěvek o půjčce o tom, jak žena se třemi dětmi získala půjčku z nabídky půjčky Mr. Christ Harmony, byl jsem zdrcen. Právě jsem dostal svou půjčku schválenou 5. září 2023 a půjčku jsem obdržel 6. září 2023. Pokud jste ve finanční krizi, neváhejte kontaktovat tohoto soukromého věřitele, který poskytuje půjčku s 2% úrokovou sazbou po celém světě . Získejte svou legitimní půjčku v nabídce půjčky Mr. Christ a přestaňte ztrácet čas s falešnými věřiteli. Kontaktujte nyní e-mailem: {christharmony­loanfund@gmail­.com}

carlos john

Stal jsem se obětí podvodu, ale když jsem viděl příspěvek o půjčce o tom, jak žena se třemi dětmi získala půjčku z nabídky půjčky Mr. Christ Harmony, byl jsem zdrcen. Právě jsem dostal svou půjčku schválenou 5. září 2023 a půjčku jsem obdržel 6. září 2023. Pokud jste ve finanční krizi, neváhejte kontaktovat tohoto soukromého věřitele, který poskytuje půjčku s 2% úrokovou sazbou po celém světě . Získejte svou legitimní půjčku v nabídce půjčky Mr. Christ a přestaňte ztrácet čas s falešnými věřiteli. Kontaktujte nyní e-mailem: {christharmony­loanfund@gmail­.com}

carlos john

Stal jsem se obětí podvodu, ale když jsem viděl příspěvek o půjčce o tom, jak žena se třemi dětmi získala půjčku z nabídky půjčky Mr. Christ Harmony, byl jsem zdrcen. Právě jsem dostal svou půjčku schválenou 5. září 2023 a půjčku jsem obdržel 6. září 2023. Pokud jste ve finanční krizi, neváhejte kontaktovat tohoto soukromého věřitele, který poskytuje půjčku s 2% úrokovou sazbou po celém světě . Získejte svou legitimní půjčku v nabídce půjčky Mr. Christ a přestaňte ztrácet čas s falešnými věřiteli. Kontaktujte nyní e-mailem: {christharmony­loanfund@gmail­.com}

carlos john

Stal jsem se obětí podvodu, ale když jsem viděl příspěvek o půjčce o tom, jak žena se třemi dětmi získala půjčku z nabídky půjčky Mr. Christ Harmony, byl jsem zdrcen. Právě jsem dostal svou půjčku schválenou 5. září 2023 a půjčku jsem obdržel 6. září 2023. Pokud jste ve finanční krizi, neváhejte kontaktovat tohoto soukromého věřitele, který poskytuje půjčku s 2% úrokovou sazbou po celém světě . Získejte svou legitimní půjčku v nabídce půjčky Mr. Christ a přestaňte ztrácet čas s falešnými věřiteli. Kontaktujte nyní e-mailem: {christharmony­loanfund@gmail­.com}

john0000000

Stal jsem se obětí podvodu, ale když jsem viděl příspěvek o půjčce o tom, jak žena se třemi dětmi získala půjčku z nabídky půjčky Mr. Christ Harmony, byl jsem zdrcen. Právě jsem dostal půjčku schválenou 19. prosince 2022 a půjčku jsem obdržel 20. prosince 2022. Pokud jste ve finanční krizi, neváhejte kontaktovat tohoto soukromého věřitele, který poskytuje půjčku s 2% úrokovou sazbou po celém světě . Získejte svou legitimní půjčku v nabídce půjčky Mr. Christ a přestaňte ztrácet čas s falešnými věřiteli. Kontaktujte nás nyní e-mailem: {christharmony­loanfund@gmail­.com}