michalborec

Fotka na řidičáku/občance

Dobrý den, chci se zeptat, mám nově řidičák spolu s novou fotkou a zanedlouho mi končí platnost občanky. Budu se muset na občanku znovu fotit nebo můžu požádat, aby použili fotku z řidičáku? (řidičák mám 3 měsíce)

Nejlepší odpověď
Pepa25

Ve vašem případě bude možné využít fotografii z ŘP, které je už v databázi a není stará.

Viz „Z důvodu pořizování fotografie a podpisu pro nový doklad je při podávání žádosti vždy nutné dostavit se na místo osobně. Jedinou výjimkou je situace, kdy má člověk digitalizovanou fotografii a podpis v evidenci občanských průkazů či v evidenci cestovních dokladů a od vydání dokladu, pro jehož účely byly pořízeny, ještě neuplynul 1 rok. Pokud u žadatele zároveň nedošlo k podstatné změně podoby, může podat žádost v elektronické podobě.“

Zdroj: https://www.me­sec.cz/clanky/vy­rizeni-obcanskeho-prukazu/

Další odpovědi
Disraeli

Teoreticky je to možné – ale netuším, jak je to v praxi.
Pokud ji mají v databázi (jakože jo) a je nová, tak by asi šla použít (spíš bych to viděl naopak, jako třeba z nové občanky na řidičák – ale pokud by to šlo takhle, tak proč ne i naopak, že…).
Ale stejně, pokud jsi za ty tři měsíce nějak „nezošklivěl“ v obličeji, tak je to jedno, ne? :D Stejně je to jen pár cvaknutí během deseti vteřin přímo na úřadě a dotyčný úředník ti fotku ukáže a zeptá se tě (měl by), zda ti ta fotka vyhovuje nebo ne. Časově ani finančně to nic nestojí…

elkon

Až přijdeš na úřad pro občanku, tak si tě tam hned vyfotí. Je to tak dnes zavedeno.

msi

Cau. Vyfoti si te tam. To je bleskova zalezitost.

Disraeli

BTW, požádat samozřejmě můžeš ;) Žádost je jen žádost, za tu nic nedáš a nic ti ji neznemožňuje. :D