Rokio

Existuje nějaký panovnický titul, který je mezi králem a císařem?

Méně významný než císař a významnější než král.

Nejlepší odpověď
Disraeli

Žádná hierarchie mezi panovnickými tituly de facto neplatí, jsou to synonyma/ekvi­valenty. POKUD někde je (nebo byla) taková hierarchie ve státě nebo soustátí, tak proto, že si to tak nastavili a uznávali to (a bylo přítomno více panovníků). Ani kníže nebo velkovévoda není míň než král a král není níž než císař.
Monacha je prostě suverén, vladař – hlava státu (případně i vlády). Bez ohledu na to, jak ten jeho titul zní. To se odvíjí od jazyku, kultury (i vývoje) a (konkrétního) prá­va.

Ale pokud bychom se tohoto hloupého (středověkého) dělení řídili, tak existuje třeba velkokrál, velekrál / velký král, král králů. Ale znova, tyhle tituly nejsou nikde „mezi“ těma dvěma. Nejsou ani „pod“ ani „nad“.
Jsou/byly různé tituly v odlehlých monarchiích, které taky mohly znamenat krále, císaře nebo něco mezi – protože je to zajedno nejasné, za druhé relativní (záleží na „překladu“ a na zemi, kde se ten titul užíval – a jak se chápal apod), za třetí žádný ta hierarchie neexistuje. Sultán, car, padišáh, šahanšáh, gosudar imperator, basiliás. …

Další odpovědi
Filip84

Ne.

Zjednodušeně řečeno král je vždy zeměpán, to kníže, vévoda, hrabě, markrabě, atp. nikoli. Může být, ale většinou není.

Císař byl vždycky zeměpán nějaké říše, ne Království Horní Řiť. Podle zásady „Má ho větší, než ty, ty zázraku!“ je, proto, císař „výš“, než král a král „výš“, než vévoda, kníže, hrabě, atp. Ale souvisí to s velikostí léna, ne s titulem jako takovým.

Disraeli

Filip84, Japonsko, Napoleonova Francie (v době korunovace a po) a za Napoleona III., Mexiko, Brazílie a dala by se sem zařadit třeba i Střední Afrika a plno dalších. A zase naopak, podívame-li se NA OBŘÍ SPOUSTU říší v historii, tak měl jejich panovník „jen“ titul krále.
Protože je to o titulu a jeho významu, ne o území. Ano, roli hraje jaké má uspořádání, jestli je to říše, složena z více zemí (i jinak než říše – jako unie, federace atd) nebo unitární, jestli je tam víc panovníků apod. A podle toho se pak to území taky nazývalo. Ale rozhodně neplatí, že císař vládne říši, že císař je nad králem a že král nemůže vládnout říši a že císařství = imperium = říše.
Panovnické tituly jsou prostě ekvivalenty a jaký význam se jim dá – to záleží na konkrétním státě. Je to prsotě jen o titulatuře. České knížectví nebo české království? Je to jedno.. Hypoteticky klidně i císařství (aniž by se území zvětšilo).

Filip84

Disraeli: Jasně, to já nezpochybňuju. Ale u „baronský“ otázky moc nevidím smysl nimrat se někde v Africe, nebo – co já vím – v Japonsku. Liechtenstein je knížectví, těžko si představit Kaisertum Liechtenstein, ne? 😅 Lucembursko je velkovévodství, takže, vlastně, vévodství, takže, vlastně, zase knížectví. 😅 To samé Monako, Andorra, San Marino je republika, Vatikán je … Vatikán, sultanát to není! 😂 A Guernsey a Jersey jsou rychtářství. 🤷‍♀️

V Evropě, historicky, používali titulu císař vždycky králové (nebo i vévodové – Rakousy jsou arcivévodství, samozřejmě, arcivévoda rakouský se tituloval jako král, protože byl také král český, král dalmatský, etc. etc. etc., ale „doma“ byl „jenom“ vévoda! 😅), kteří tím chtěli zviditelnit to, že vládnou říši – Německo, Rakousko a Uhry, Francie za Napoleona, etc. etc. etc.

Disraeli

Protože to beru obecně. Ono je to zásivlé na vývoji, proměně a vzájemném ovlivňování. Taky se některé různé státy/osoby chtěl povýšit, tak se přejmenovaly na království nebo císařství (Korea) Nebo jen jako taková kutlurní aj. „změna“ (marocký sultanát – království).
Nebudu brát „jen“ Evropu, protože na konci starověku to platilo úplně jinak – byť se zrovna tam tvořilo to císař X král. A jinak to bylo ve starověku obecně (tj starověká Evropa a její práva jsou o něčem jiném, než středověký vývoj), nemluvě, že mnohé říše byly Evopa-Afrika, či Afrika-Evropa nebo Asie-Evropa, taky, že různé státy a soustátí to měly jinak – s jiným právem a vnímáním. A on klasická doba, kde platí ona hierarchie mezi tituly je vícemnéně středověk až novověk, což je pár málo staletí.
A protože sultán, wang, car, chuang-ti atd. se neliší od knížete, krále, císaře a jejich vnímání. Je to všechno o tomtéž – řídící se stenjými pravidly, principy a vývojem. Odlišný je jazyk aj.
Proto to beru obecně.

Třeba Norský král dobyde Japonsko a provede titulární změny (tak jak tomu bylo vždycky při územních a kulturních změnách a ovlivňování), tak si řekne, že následník se odteď bude nazývat císař a vladař odteď bude se bude nazývat „kukulík“ nebo třeba „ghlkfglk“ („výše“ než císař). ;) :D

Disraeli

Císař se od krále neliší. Pokud je výše – tak jen proto, že to dotyčný stát uznává a protože je součástí takového uspořádání, kde je více zemí a panov. titulů a kde je zrovna král nad císařem (ale klidně to může být i obráceně).
Pro české knížectví to taky bylo odměna a „povýšení“, když se z něj stalo království… přestože ve skutečnosti je to jen o názvu (a zrovna tehdy se ta hierarchie uznávala – v rámci SŘŘ NN).
Japonský císař a ománský sultán nejsou víc, než třeba britský král, ten zase není více než třeba lichtenštejnský kníže, atd.
Římský císař (imperátor, caesar, augustus) nebyl výše než původní římyský král--- jen ten titul nechtěli používat, aby zachovali zdání republiky atd.
Karel Veliký vládnul říši jako král. A nestal se císařem, protože vládl říši, ale protože ho chtěl papež nějak „povýšit“, vyznamenat – tak si „vymyslel“ nový titul („paradoxně“ z jeho jména máme odvozeninu ‚krále‘).
Když se podíváme do starověku od počátku civilizace a prvních říší a podíváme se na většinu z nich, jejich titul byl ‚jen‘ král.
Totéž platí pro cara, pro sultána atd. – taky někteří vládli říši (Rusko, Osmanská říše), jinde je to „jen“ stát (Bulharsko, Omán, Malajsie). Někde zase sultán nebyl panovnický titul vůbec, ale bylo to oslovení a hodnost pro generály. Titulatura a právo / význam, které si řekne, že to takhle uznává.

Často vznikl nějaký nový titul (název), aby tím dotyčný jakože povýšil – ať už si to vymyslel sám pro sebe (většinou) nebo někdo pro něj.
Vznik císařského titulu stojí většionu na nějaké hře se slovy a významy… definice, jaká se tomu udělá.
Ale věcně, neplatí vůbec žádná hierarchie mezi panovnickými tituly.

da ny

Rokio, ty se asi zase nudíš 😉
Když nás bombarduješ „perlami“, ve svých otázkách.