Lela124

Lze si se základním vzděláním při zaměstnání dodělat SŠ? Kde a za kolik zaměstnají člověka s pouhým zákl. vzděláním?

Ahoj, mám otázku.

Odpovědi
Drap

Střední s maturitou

Střední školu si lze dodělat na všech středních školách, která mají dálkové studium. Ceny se liší, škola od školy. Dostat se na školu neni tak obtížné, stačí složit přijímací zkoušku a pokud je volné místo, tak tě vezmou. Zvládnout se to dá. Dcera při náročném zaměstnání zvládla takto dvě vysoké koly.

Filip84

Základní škola

Tak, krok po kroku:

  • studovat dálkově střední školu, a zároveň si dodělávat denním studiem základní školu, není možné, poněvadž podmínkou k přijetí na střední školu je absolvování školy základní. Výjimkou by mohlo být nějaké pomocné učiliště, kde postačí, žes chodila devět roků do základní školy, kde nevadí, žes ji neukončila devátou třídou. Pomocné učiliště se ale nedá studovat dálkově, takže dotaz je bezpředmětný.
  • oproti všelidovým představám a apriorismům existuje velká paleta prací, na které stačí stupeň vzdělání „základní + praktická“ a některé z nich jsou i slušně zaplaceny. Řidič autobusu, řidič tramwaye, řidič kamionu, hrobník, prodavač specialista – to je jen illustrativní výčet profesí, na které Ti stačí základní škola, třeba i kdybys ji vyšla v druhé třídě. Jiná otázka, ovšem, je, budeš-li je zvládat, nejsi-li s to vyjít základní školu v deváté třídě. Řidič autobusu musí mít výborné reakce, vysokou frustrační odolnost, schopnost asertivní komunikace se substrátem, a pokud má „kasu“, zvládat brillantně kupecké počty, pojmout tarifní, a smluvní přepravní, podmínky IDS. Řidič kamionu musí ovládat, alespoň komunikativně, alespoň jeden světový jazyk, perfektně znát a aplikovat tzv. AETR, tj. nařízení o práci a přestávkách řidičů v mezinárodní dopravě, a hlavně – všichni řidiči musí mít schopnost rychlého, samostatného a bezchybného úsudku – na tom stojí život a zdraví jejich i ostatních, a také odpovědnost za velký majetek. Odpovídá to tak, spíše, maturitnímu oboru, arciť na to stačí základní vzdělání. Stejně tak stačí „základní + praktická“ na práci security. Ano, stačí, plus teda kurs pracovníka v bezpečnostní službě (ten nemusí absolvovat, má-li úplné právnické vzdělání potřebné pro výkon advokacie). Ano, stačí. Ale je rozdíl v práci security někde na vrátnici ve dvou, kde čumí do monitoru, když mu „zapípá“ kulak na bráně, tak mu prošacuje kapsy, když někdo přijde, tak ho zapíše a navede, a 3× za šichtu obejde areál a mezi prací security někde v super-/hypermarketu, který je prošpikovaný kamerovým systémem, jednání s delikventy, jednání s policií, chození po soudech, atp. Tam může dylino velmi rychle skončit ubytovaný v pruhovaným mundůru. Pak je spousta prací, na které není potřeba – krom ochoty pracovat a poslouchat a zdavotního stavu – umět téměř nic: Helfer na stavbě, uklízeč (ale opět: není úklid, jako úklid!), pomocné práce v super- a hypermarketu, pomocné práce v kuchyni atp. Jsou to práce za minimální mzdu, plus minus, je to dřina, vidina na „karierní růst“ nulová. Stupeň vzdělání není, sám o sobě, překážkou. Překážkou bývá, proč má člověk ten stupeň vzdělání, který má a nemá vyšší.
  • v inserátu k zaměstnání je uvedeno, jaký stupeň vzdělání je vyžadován. Je-li tam „základní + praktická“, většinou nechtějí vidět vůbec nic, někde to chtějí, kvůli statistice; pak jim dokládáš nejvyšší dosažené vzdělání, tzn. třeba já výuční list. Pokud někde chtějí „střední odborné – vyučen“: musíš, v rámci přijímacího řízení, doložit výuční list. To samé je s maturitou, diplomem, atd. atd. atd.
  • se stupněm vzdělání „základní + praktická“ se dá vydělat i Kč 50,000.00 – Kč 60,000.00 měsíčně. Ne za základní hodiny, bude to včetně diet, ale dá. Ale, znovu opakuju: musíš něco umět, za řití kroucení a koz natřásání Ti to rozhodně nikdo nedá! Respektive i tímto (a něčím podobným) se dá vydělat slušná hromada peněz, to samé točením filmů pro dospělé, ale tak to je jiná věc, že?

cappuccino

Střední s maturitou

Pro co mam hlasovat? Nejak jsem tu anktetu nepochopila. To jako mame hlasovat, co mas jit studovat? To preci musis vedet ty!?
Kdyz mas internet, tak mas i vyhledavac. Neni preci problem si vyhledat skolu, na ktere chces studovat a zeptat se tam na moznost dalkoveho studia.
I se zakladnim vzdelanim muzes samozrejme pracovat. Ale skala povolani je tak siroka, ze ti nikdo konkretne nerekne, kde si kolik vydelas.
Kazdopadne stredni skola ti zajisti lepsi vydelek i lepsi vyber prace.

elkon

Samozřejmě, že je možné střední školu dodělat při práci. Ale pro tebe to bude problém, protože neumíš ani položit jednoduchý dotaz.

Lela124

Tak já se ale neptala na sebe hlavně.Ty tu přestaň urážet a honit si ego