klob1

Dá se určit výkon rezistoru podle rozměru rezistoru?

Mám 3 rezistory stejně velké, stejný výrobce, je to zřejmé, ale neznám. Rozměr dejme tomu 3×9. Znám hodnotu každého rezistoru. Takže změřím buď úbytek napětí,další možnost úbytek proudu. Dosadím Ohmova zákona. Jinak výpočty vzorce jsou i po netu. Jenže o stejné velikosti má každý jinou Wattáž??? Je to možné? Škoda, že někde není uváděná Wattáž rezistoru, podle rozměru. Jak po letech může člověk najít(narazit)na tuto záludnost. Na netu nikde zatím ne, že by bylo možné změřit velikost a podle toho určit Watty. A, že úplně stejná velikost rozměru, ale jiný výkon??? Doposud mi to nepřišlo, že by to bylo možné. Děkuji.

Odpovědi
orwell

Změř si průměr a délku rezistoru a vyhledej si typy s těmito rozměry např. zde:
https://www.ges­.cz/cz/elektro­nicke-soucastky/rezis­tory/SAF.html?Pro­ductView-vp-page=12
Podle tvého obrázku bych to viděl na „0207“ a podle rozměrů bude výkon nejspíš 0,5W, nebo 1W, příp. 1,5W. Tebou udané rozměry jsou nějaké divné.

mosoj

Tak odpory se také liší konstrukcí. Většinou jsou uhlíkové nebo drátové. Ty drátové jsou podstatně větší. Takže tudy cesta nevede, ale pro odhad to stačí.
Píšeš že úbytek napětí, nebo proudu změřit umíš. Tak to změř a sleduj teplotu odporu. Ono se z té watáže tolik nestřílí (pokud ti nejde o místo). Je třeba pouze zajistit aby se odpor nepřehříval, měl by zůstat max. vlažný. Prostě na odporu by jsi měl udržet prst. Pokud udržíš prst nepřetržitě, povrchová teplota nepřekročila 50oC.

Dochy

Od pohledu bych odhadl že jsou to miniaturní, ty mívají 0,25–0,5 W, podle Tebou udaných rozměrů by mohli být tak 0,5–1W
Ne, rezistory s různou hodnotou ale stejným rozměrem zpravidla nemají různý výkon. Jde o maximální výkon, který při daných rozměrech ten rezistor dokáže vyzářit bez toho aby se přehřál. Je na konstruktérovi aby použil vhodný typ rezistoru s ohledem na danou aplikaci. Samozřejmě pokud tyto odpory budeš strkat na střídačku bez rozmyslu do jednoho obvodu, pravděpodobně každý bude mít jiný reálný výkon a některé z nich možná shoří.

V praxi konstruktér navrhne zapojení kde podle funkce zvolí vhodnou hodnotu odporu, v druhém kole zhodnotí zatížení a možnosti konstrukčního uspořádání a podle toho zvolí vhodný typ odporu.

Edison

Čistě podle rozměru nelze určit wattáž. Jinak to znamená jen to, jaký výkon je rezistor schopen vyzářit. Takže je potřeba v aplikaci počítat ztrátový výkon a dle toho dimenzovat wattáž rezistoru. Podle rozměru lze leda ODHADNOUT, jaký je to typ a podle toho wattáž. Obráceně lze podle známé wattáže rezistoru spočítat, jaké největší napětí je dovoleno na něj připojit. Ale pozor, u velkých hodnot ti vyjdou třeba malé výkony a velká napětí. Tomu je třeba obvody přizpůsobit a rezistory rozložit na více součástek, kvůli přeskokovým vzdálenostem. Teda pokud konstruuješ obvody na VN. Tomu pak musí odpovídat i mechanické řešení aplikace.

jáára

Jasně. 0,5W

klob1

Přesněji naměřeno posuvkou 3,13×9mm

klob1

Protože to již nejde změnit, může to být i 3,2×9. A některým lidem nemohu odpovědět.