Mravenec

Co říkáte na podivný plán ohledné čtvrté barvy na semaforu – bílé?

Koncept bílé fáze spočívá v tom, že autonomní vozidla, tedy auta, která k řízení nepotřebují člověka, mohou bezdrátově komunikovat mezi sebou a s počítačem, který řídí dopravní signalizaci. Když se ke křižovatce přiblíží dostatečný počet takových vozidel, aktivuje se bílé světlo. To bude signálem, že autonomní vozidla koordinují své pohyby, aby efektivněji usnadnila provoz na křižovatce.

V praxi by to znamenalo, že pokud auto před nimi zastaví, zastaví také. Pokud auto před nimi projede křižovatkou, projedou křižovatkou i oni. Pokud by na silnici bylo více běžných vozidel než autonomních, semafor by se vrátil ke konvenčnímu signálnímu schématu zelená–žlutá–červená.

https://cnn.i­prima.cz/velka-zmena-v-rizeni-dopravy-na-semaforu-by-mohla-pribyt-ctvrta-barva-co-by-znamenala-201657

Nejlepší odpověď
Filip84

Obecně jsem proti takové míře robotisace, která umožňuje autonomní vozidla.

Prozatím platí Úmluva o silničním provozu (Vídeň 1968), podle které každý povoz musí mít řidiče nebo i více řidičů, je-li to potřebné (pivní kolo, třeba).

Problém je v tom, že v silničním provozu vznikají různé krisové situace, které musí jeho účastníci nějak vyřešit. Vznikají i různá dillema, třeba koho sejmout, někdy to tak je. Pokud se špatně rozhodne chauffeur vozidla, je naprosto jasné, koho můžeme rozčtvrtit, upálit, nebo utopit v pytli se svázanými údy, a kdo bude odpovídat za škodu / nemajetkovou újmu. U autonomního vozidla se bude „černého Petra“ snažit každý zbavit, a ne vždy bude snadné ustanovit, na čí straně opravdu byl.

Druhá věc je, že je to naprosto jednoduše zneužitelné, nějakým hackerem, cizí tajnou službou, možností je mraky. Bude Ti vadit, že Tvá sousedka nesnáší Tvého psa? Žádný problém, hackneš jí auto, a ono to sní napálí ze srázu do propasti. A, samozřejmě, po tom „letu“ se nezjistí prakticky nic.

A tohle je další problém – interakce autonomní vozidla vs neautonomní vozidla vs nemotorová vozidla vs chodci. Ne, ne, z toho nic dobrého nebude.

Další odpovědi
aliendrone

Zatímco jsem ještě před pár lety byl vášnivým obhájcem automatizace dopravy a převedení kontroly řízení na MNOHEM spolehlivější činitel, než je člověk, tak dnes se toho naopak celkem děsím!

On nikdo hned nevidí všechno do všech možných konců jednak, druhak výhody automatizace jsou naprosto zřejmé. Tolik k prvotnímu nadšení. Jenže…

Od doby, kdy se soudil (v Emerice myslím) maník s firmou Tesla kvůli tomu, že mu zablokovala/zne­pojízdnila (dálkově přes internet) auto z důvodu, že nekoupil baterii od Tesly (jakkoliv bylo vše legální) mi došlo, KAM až to může zajít. Jednak – takové „moje auto“ již NEBUDE MOJE, ale bude mít v každém okamžiku „vyššího/nadřa­zeného pána“. V nějakém ústředí bude sedět za stolem kkt, který mi s autem klidně odjede, když bude chtít (byť já třeba 100× chtít nebudu). Prostě podobně jako s OS Windows, kdy tvůj počítač již má vyššího pána a ty NEMŮŽEŠ Widlím například zakázat něco, co NECHCEŠ aby dělaly – pokud to bude „vadit“ Microsoftu. Zkrátka NEMÁŠ dostatečně oprávnění k něčemu takovému. Tečka. 😕

Možnost ZNEUŽITÍ takového systému je EXTRÉMNĚ VYSOKÁ (hraničí s JISTOTOU)! Nejde jen o zloděje, ke kterým „auto přijede samo“ aniž by museli zvednout zadek z křesla nebo o hackery, kteří se budou „bavit“ dopravními nehodami, které způsobí. (ByŤ tohle samo o sobě stačí k zavrhnutí koncepce „autonomních“ vozidel. Je tu i naprosto zřetelná možnost „oficiálního“ zneužití, tedy ze strany SYSTÉMU.

Dnes, když jsi systému HODNĚ trnem v oku, tak se prostě neoficiálně vyšle tým zabijáků, kteří tě pošlou do kytek (jak dopadne oficiální vyšetřování v takovém případě snad nemusím objasňovat > nešťastnou náhodou jsi se připletl do přestřelky – vyřizování mafiánských účtů a schytals to – kupříkladu, či jakkoliv jinak, možnosti prakticky neomezené). Nevýhody tohoto postupu jsou zřejmé, netřeba rozebírat (pokud bude o to někdo stát, klidně se rozepíši v diskuzi).

Ovšem pokud budeš třeba NEŽÁDOUCÍ (systému nebezpečný) politický aktivista, pak je nasnadě, že „nehoda“, kdy to tvé auto na dálnici narve ve 200km/h do mostního pilíře je IDEÁLNÍ řešení. Jistě, tohle nemusí většinu lidí znepokojovart, ale…

Asi víš, co je tzv. „salámová metoda“ a nelze odhadnout, KAM až to povede. Politickým aktivistou není kdekdo, to ovšem neznamená, že se nemůžeš např. stát „přítěží“. Kupříkladu budeš dlouhodobě nemocný a tvá léčba bude znamenat pro pojišťovnu vysoké výdaje. Ergo bude lepší tě poslat pod drn, chápeš? No, omyly a nehody se stávají, nic není dokonalé. 😕
A než mi tady Pepa25 bude zase předhazovat konspiraci (protože je to doslova „nepředstavitel­né“), tak si dovolím připomenout, že před pouhými 30 lety bylo „doslova nepředstavitelné“, aby se lidi rvali o to, jestli je lepším kandidátem na prezidenta bolševicko-estébácký hajzl NEBO stejně tak prasáckobolševický pohůnek GRU! TOHLE tvrdit před 30 lety, tak jsem šupem ve cvokhausu!

Můj názor tedy je NEGATIVNÍ a za žádných okolností bych otěže svého života nesvěřil zhovadilému a zločinnému dem(ent)okratickému systému!

Ametyst

Život je už dost složitej. To je zase nápad! Není důvod, proč nemůže autonomní auto respektovat fungující předpisy. Proč by mělo jezdit v konvoji, taková blbost.

Rokio

Určitě by to bylo strašně nákladné a nevím, jestli by plusy převážily nad mínusy.

Drap

Proč bych měl na to něco říkat? Nerozhoduji o tom a nemohu to nijak ovlivnit. A doposud se to mne ani netýká.

Ametyst

Aliendrone: když může hacker vyřadit z provozu teplárnu v zimě, nebo zabít lidi s kardiostimu­látorem, možností je mnoho, jak píšeš. Třeba SmartLock ti na dálku odemkne dům v tvé nepřítomnosti, a vstoupí zloději.Dnes už technologie napomáhají vyspělosti lidstva, ale kontrolují a šmírují, a škodí. Technologie už dosáhly vrcholu, a teď už je jen chyba vylepšovat to nejlepší: už to vede s kopce dolů.