VaKo

Co přesně je přímé potomstvo?

Vezměme si například dva rody. Žena z rodu A má s mužem z rodu B dítě. Je dítě přímým potomkem zakladatele rodu A? Jak zní přesná definice slov „přímý potomek“? Jsou tedy dnešní členové Habsbursko-Lotrinské dynastie přímými potomky Přemyslovců?

Nejlepší odpověď
annas

Přímý potomek je příbuzný následující v přímé linii (dítě, vnuk atd.):)otomek po meči – muž , po přeslici – žena.

Rod Přemyslovců vymřel sice po meči zabitím Václava III., ale jeho sestra Eliška si vzala Jana Lucemburského a byla matkou císaře a krále Karla IV. atd,

„Historicky jsou členové habsbursko-lotrinské rodiny přímými potomky nepřerušené linie českých králů od přemyslovských knížat.“

Zdroj: http://zpravy­.idnes.cz/pre­myslovci-nevymreli-tvrdi-vedec-dtx-/domaci.aspx?c=A060804­_084820_domaci_sfo

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Habsbursko-lotrinsk%C3%A1_dy­nastie

Podívejte se na rodokmen potomstva Karla IV. – jedna linie, bylo jich několik .
http://www.his­torickaslechta­.cz/schwarzen­berg-clenove-rodu-jako-potomci-karla-iv-id2009090051-16

„Habsbursko-Lotrinská dynastie je po přeslici přímým, genetickým a legitimním pokračováním předchozích českých dynastií, Přemyslovců, Lucemburků, Jagelonců. Císař a král bl. Karel I., jeho bratr a jejich potomci jsou po přeslici i potomky Jiřího z Poděbrad, jediného českého krále, který nebyl ani po přeslici potomkem přemyslovské dynastie, ani se do ní nepřiženil.“

Další linie – najděte si Habsburka Karla I. , potomka Přemyslovců.

http://www.his­torickaslechta­.cz/search.php?rsko­lik=20&rskoli­kata=1&rstext=a­ll-phpRS-all&rsautor=nic&rste­ma=16&rskde=vse&rsve­likost=uvod&rsra­zeni=nazev_az

Další odpovědi
Nuk nuk

Přímé potomstvo = syn/dcera, vnoučata, pravnoučata...... atd. Zkrátka biologičtí potomci bez ohledu na generaci a na to, zda se jedná o mužskou či ženskou linii, ačkoliv někdy se za přímé potomky považují jen děti z mužské linie.

Nepřímé potomstvo jsou různé přijaté, adoptované a obvykle, v případě šlechtických rodů, i levobočci.