Rokio

Co je podle vás hlavní požadavek pro dobrého člověka?

Podle mě dobrý (hodný) člověk musí pomáhat lidem okolo sebe, musí to dělat dobře a musí jít o vyžádanou pomoc.

Odpovědi
Filip84

Prosímtě, to vyřešili soudruzi z DDR, pomohl jim k tomu soudruh Gabriel Yared (1949) vlastním jménem غبريال يارد, konkrétně dílem Die Sonate von guten Menschen. Bohužel, internetové stránky www.guten-menschen.dd, byly poškozeny kybernetickým útokem ze špinavých, krvavých rukou imperialistických, válkychytivých hyen, takže si budeš muset informace vydedukovat z kina Das Leben den Anderen (2006), do kterého je soudruzi zašifrovali. 🤷‍♀️😜😂

Ne, vážně: To, co popisuješ, je dokonale nepodstatné. Není dobré pomáhat „lidem okolo sebe“, protože většina pomoci je akorát „pomoc“, reálně tomu člověku nijak nepomůže, ať už pro neumětelství pomáhatele, nebo prostě proto, protože na pomoc není jedinec zralý.

Znám chlapa, co pracoval jako security opicajt. Zdědil barák, na vesnici, nic Hohe, no ale v dnešní době i nic Hohe má cenu v řádu jednotek millionů. Ten barák měl cenu kolem třech. Střelil ho realitce (rychlý prachy) za něco přes dva milliony, vyplatil sestru (nebo někoho z rodiny, je to nějaký ten „pátek“ a úplně přesně si to nepamatuju), takže měl něco přes million. Mohl si ho dát na oučet, ročně by měl na ourocích něco mezi Kč 40,000.00 – Kč 50,000.00. Žádná sláva, ale alespoň by mu to zaplatilo 1/2 komerčního nájmu, a když by se, frajer, staral a sehnal si městskej byt, tak by mu to zaplatilo i ten nájem. Jenom abys pochopil, jemu bylo k šedesátce, nebylo to žádný ucho! Nebo si za to mohl koupit chatu. Koupil by, když by nespěchal. Chatu vhodnou k celoročnímu bydlení, tj. s vodou, elektřinou, koupelnou, splachovacím záchodem. Koupil by, zhruba za ten million by ji sehnal, neříkám, že zítra, ale sehnal. Třeba. Ne, on si nechal udělat nóbl zuby, a to byla jediná rozumná investice, zbytek roztočil se štětkama, a to doslova, protože i interstate šlapající ťapiny jsou proti nim honorace! No a tak to není až takový peníz, nějakých – co já vím, Kč 700,000.00 – Kč 800,000.00, cca, za pár měsíců z toho nebylo ani ň.

A jak bys mu chtěl pomoct? Něco mu říkat? Blahoslaveni chudí duchem jsou, anžto jejich království nebeské jest. 🤷‍♀️ Že bys ho, potom, u sebe ubytoval? Tak jednak by ti tahal „k sobě“ ty svý kumpány, protože oni jsou vlezlí jak opice, co opice – zlatá opice!, jak ten klíšť, co ho hrál Oldřich Kaiser (https://www.y­outube.com/wat­ch?v=Lvq8l4pGry4&ab_chan­nel=vikiburi): sedí, číká, kde by se zadařilo, a jak je příležitost: hop na krávu, a už je tele! 🤷‍♀️ Tak: jak?

Nijak. Někomu není pomoci. Abych to nerozpitvával, on skončil na ulici. Protože se rozchlastal, už ani tu brigádu v lese se dřevem, co roky dělával, nebyl s to přes léto dělat. K security ho zpátky vzali (berou všecko: nejsou lidi! 😅), ale on tam nevydržel, protože se se štětkama rozchlastal. No tak nájem neplatil, dávky si nevyřídil, a pak už to šlo raz – dva. 🤷‍♀️

Stejně tak se mi ověřilo, že matky samoživitelky nejsou samy proto, protože měly smůlu. Kulový hovno měly smůlu, za to, komu nohy roztáhne, a bez gumy k tomu, si může každá sama! 🙄 Ne, neměly smůlu. Ověřilo se mi, že jsou matkami samoživitelkami, protože s nimi ani prase nevydrží! Ani to prase! No jo, no, to se dá řešit. Neříkám, že „Hurá, akce!“ a zejtra je vyřešeno, ale za rok, dva, tři … 🤷‍♀️ Ale ony za nic nemůžou, „nedali jim, že jsou cikán“, měly smůlu, a správný chlap musí … 🤷‍♀️ Tak OK, tak čau! 😅

Jo, jsou takový okolostojíčnosti, že se pomoct dá. Někdy to ani nic nestojí. Někdy by, naopak, stačily peníze, relativně pár korun, co já vím, deset, dvacet tisíc. Ale vyčíhnout, kdy pomoct stojí za to, a kdy pomocí jenom škodíš, to už chce fištróna!

Tak si to přeber …

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Gabriel_Ya­red
https://www.csfd­.cz/film/222173-zivoty-tech-druhych/prehled/

Disraeli

„Požadavky“ jsou prostě charaker a ctnosti, potažmo morální cítění (svědomí, sebereflexe, empatie, EQ, smysl pro spravedlnost, disciplína/kázeň, sebekontrola, atd). Je to komplexní – nelze říct jednu věc nebo vlastnost – je to celý soubor vlastností, chování a vnímání, závisející na charakteru (i celé osobnosti), mentalitě a zvycích/socia­lizaci. Etická výchova.

Pokud bych to ale měl nějak zjednodušit, tak hlavní by bylo vnitřní rozlišování mezi dobrým a špatným a jednáním podle toho – tj. řídit se tím (což ale právě nestojí jen na jedné věci, ale odvíjí se hned z několika).
Další „zobecnění“ by mohla být prostě láskyplnost a mírumilovnost (z nich by mohla pramenit i většina těch dalších dobrých vlastností atd. Ale ani tyto dvě nejsou „zadarmo“, žádnou jistotou.. taky si musí pěstovat. A jsme zase u toho, že je to celé o charakteru a spol. Což nestojí na jedné jediné věci a nepředstavují jedinou věc).
Taky se dá říct, prostě jen ta empatie – jenže empatie není tak prostá (sama o sobě toho představuje hodně a taky to není žádná samozřejmost.. ale je závislá na charakteru, trochu i temperamentu, celé osobnosti, a vyplývá z mentality, výchovy / socializace aj.).
Zkrátka, aby byl člověk „dobrý“, tak toho potřebuje víc, než jen nějakou jednu (stěžejní) věc – navíc ty dobré vlasnosti a atributy jsou na sobě závislé a vzájemně ze sebe víceméně vyplývají. A aby takovým člověk byl (se stal) není jen tak – je to proces; výchovy, učení, růstu / vývoje, osvojování, potlačování ega, atd.