JájsemRaibek

Byl někdo z vás na CT vyšetření s kontrastní látkou? K čemu ty cavyky okolo?

Na CT vyšetření jsem byl, pohoda. Jak se zde již psalo, lehl jsem si, ani svlékat nemusel, jen kovovou přezku s pásku sundal a pohoda.
Výsledek CT není úplně jasný, takže mě posílají znovu a s kontrastní látkou.
V poučení je, že nalačno, prý mohu pít. Kafe ne, nekouřit. A ještě prý chtějí výsledky krve (KREA, KYS. MOČ). Ptal jsem se vysílajícího doktora jestli to chce on, nebo oni (na CT). Prý oni.
Byl jste někdo na tomto vyšetření? Proč nejíst? Proč nekouřit? Proč ne kafe?

Nejlepší odpověď
da ny

Mnohokrát na CT s kontrastem i na PET/CT.
Zobrazovací metoda s kontrastem je přesnější (lépe rozliší možné útvary
a jejich původ, zánět, zúžení aj.). Obvykle se pacientovi dává i tableta Dithiadenu apod.
Používají se různé kontrastní látky, často na bázi jódu. Na ten/kontrastní látku může
dojít k alergické reakci pacienta, ke zvracení.. Nacpaný a napitý břuch může
zkreslit výsledek. Případné zvratky budou méně dramatické :D
Zicher je „sichr“ :)
Vypít vodu budete muset těsně před CT. PO vpichu do žíly Vás „polije horko“,
můžete pociťovat i změnu v ústech.
Nějakou dobu po vyšetření budete muset ještě setrvat v čekárně, aby se
zdravotnický personál ujistil, že jste vpořádku (většina pacientů je).

Další odpovědi
Kepler

Já jsem teda na vyšetření s kontrastní látkou byl nejméně 2× a žádné zvláštní rituály u toho nebyly. Jenže kontrastních látek se používá víc druhů a někdy jistá opatření jsou asi nutná. Anebo si felčaři honí body za výkony u zdravotních pojišťoven. I takové případy existují. Nejsem lékař, ale mám to od lékařky, se kterou jsem kdysi vztah. To jsem jen kulil bulvy, jaké praktiky se používají.

Hufnágl

Tak nevím co ti nakázali, ale já byl na CT odpoledne a do té doby jsem pil, kouřil i jedl, ale je možné, že ti budou vyšetřovat břicho (žaludek). U mne to byly plíce.

briketka10

Chodívám každý rok né na CT, ale na MRI s kontrastem.
Pít kávu, kouřit jíst to vše můžu. Záleží co je vyšetřováno.

elkon

Každé takové vyšetření má své specifické potřeby. Jídlo i kafe by tam překáželo při „skenování“.

Dochy

  1. Co se bude vyšetřovat. Vadilo či nevadilo by jídlo?
  2. Všude píšou v rizicích u vyšetření s kontrastní látkou, že se může vyskytnout alergická reakce. V případě rizikových zákroků je snaha snížit riziko komplikací. Dušení se snídaní pozřenou před 2 hodinama je komplikace.