agentpv

Víte, jaký je rozdíl v chápání slova „šulín“ na Moravě a v Čechách?

doplněno – na Moravě je to opravdu výraz pro penis, v Česku znamená Šulín něco jako „chytrolín, šizuňk, vychcánek…“ a k otázce mně inspirovala jedna celotáborová hra pro děti kdy táborové peníze se jmenovaly „1 šulín; – 5 šulínů…“

Nejlepší odpověď
annas

1. Šulín, šolín je moravský nářeční výraz pro mužské přirození. Užívá se často v Brně. takto znám já.

Synonymem je jiný vulgární výraz kokot. Znám oba významy. Používá se i jako nadávka.

Domnívám se, že toto slovo vzniklo ze slovesa šolíchat,

  1. dělat něco naplno
  2. hladit, třít

Takže podst. jméno odvozené šolín i šolich = melouch; co se nedělá naplno; podvodný výdělek.

Ověřovala jsem i ve SNČ.

2. Znám příjmení Šolín. Teď se dívám do knihy Naše příjmení od D. Moldanové a zjišťuji, že je odvozené od příjmení Šole nebo Šolar – původ ze středohornoměckého scholaer= dlužník.
Šola – roovněž z něčminy – jednak pů vod jako Šolar nebo z scholle = hrouda.

Těchto příjmení je víc v Čechách než na Moravě.

https://www.kdej­sme.cz/prijme­ni/%C5%A0ol%C3%AD­n/

Nevím, zda je nějaký specifický nářeční český výraz. Uvedené významy znám nejen z Moravy, ale i z Čech .

Další odpovědi
Kepler

Nevím. Na Moravě když tak „šulin“ = kokot. Pochybuji, že by někde jinde toto pojmenování bylo lichotivé. U malého dítěte to však pejorativní označení není, jde skutečně o onen orgán, spíše šulinek. Ale možná se pletu, nejsem český jazykozpytec.

zbyndo

Na Slovensku je to presne tak,ako píše Kepler,teda ako na Morave

Kelt

No, je to tak. Slyšel jsem, že v Hulíně byla socha V.I. Lenina a někdo tam napsal. Lenine, ty šulíne, copak děláš v Hulíně. Protože Hulín je na Moravě, tak asi nikdo nespojoval toto označení s českou variantou.
Jinak kdysi jsem viděl nějaký Slovník sprostých slov, nebo vulgárních výrazů. A mnohé výrazy se krajově dost lišili.

zjentek

Ano, víme. Tak za prvé – na Moravě šulíny nechápeme! Na Moravě je šulín vedle normálního šulina něco jako rejže vedle normální rýže. A proto si ty dlouhé šulÍny strčte kam chcete, šulíni! Tu u nas na Moravě známe všeci normální šuliny. Bo dokonce u nas na Prajzke je to aji ženský rod, mimochodem… Šulini a šuliny.

Edity

Penis

agentpv

Vepište odpověď…doplněno – na Moravě je to opravdu výraz pro penis, v Česku znamená Šulín něco jako „chytrolín, šizuňk, vychcánek…“ a k otázce mně inspirovala jedna celotáborová hra pro děti kdy táborové peníze se jmenovaly „1 šulín; – 5 šulínů…“