zjentek

V které fázi měsíce přesazujeme keře?

Keře okrasné, kvetoucí. Čili takové keře, které jsou pouze pastvou pro oči, tzn. kvetou, obvykle překrásnými květy. Není z nich žádný jiný užitek.

V které měsíční fázi takové přesazujeme, všeobecně, prosím. Protože část jazyků tvrdí, že „logicky“ při úpnku, kdy je síla nahoře v keři a tudíž keř má větší šanci se na novém stanovišti lépe uchytit, i když přijde o nějaké ty části kořenů (život/energie tak zůstanou v keři a zčásti neodejdou s osekanými kořeny). Ovšem jiná část jazyků tvrdí, že naopak, pokud je veškerá energie v keři a my chtě nechtě osekáme nějaký ty kořeny, tak keři paradoxně více ublížíme, neboť fáze měsíce se brzy mění a keřem, plně nabitým energií tato nemůže správně cirkulovat, bo má odsekané/odtrhané kořeny 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️ (tomu by i odpovídala skutečnost, že okrasné keře zpravidla nepřesazujeme v květu). Keř pak začne strádat, obvykle pak z větší části uschne, načež vypustí nové výhony ze dřeva blízko u země a prakticky tak začne růst podobně jako od sazenice, od semínka. Což v mém případě není žádoucí, bo hodlám přesazovat vzrostlejší, košatější keř. A proto ví třeba někdo ještě víc, než vím já? Děkuju (;

Odpovědi
Disraeli

Před úplňkem schováváme, aby nám to vlkodlaci nepočůrávali.

aliendrone

Hmmm, lunární cyklus. Něco o tom vím, dokonce i všelijaké to křoví znám (by zírali i hoši od BOBŘÍ řeky). 😉
Ale že bych na to musel jít se zahradnickým vercajkem? 😯 Tak to se mi ještě NESTALO. 😉 😂 😂

elkon

Pokud jsou v kontejneru, tak je přesazujeme kdykoli od jara do podzimu. Bez ohledu na pověry. je ale dobré zachovat orientaci tak, jak byly u zahradníka (poznačit na nádobě např. sever a stejně pak zasadit doma). Stačí mít např. v mobilu kompas.

Pepina7897

Dobrý den, co se týká fáze měsíce, tak se odborníci v téhle otázce trochu rozcházejí. Jedna skupina tvrdí, že keře je nejlepší přesazovat při úplňku, kdy je v nich nejvíce životní síly. Jiní naopak radí přesazovat mimo fázi úplňku, kdy je energie v keřích na vrcholu, aby při ořezání kořenů nedošlo k jejich příliš velkému poškození. Já mám ráda práci na zahradě, a tak vím, že obecně se okrasné keře nejlépe přesazují mimo dobu květu. Nedávno se mi rozbily nůžky na živý plot, a tak jsem začala shánět nové, aby byla zahrada stále upravená. Naštěstí jsem narazila na stránku <a href=„https:/­/www.recenzope­dia.cz/dum-a-zahrada/nuzky-na-zivy-plot/aku-nuzky-na-zive-ploty/“>https:/­/www.recenzope­dia.cz/dum-a-zahrada/nuzky-na-zivy-plot/aku-nuzky-na-zive-ploty/</a> se srovnáním a recenzemi nejlepších aku nůžek na živé ploty, kde jsem si vybrala perfektní model.