dust8

Jde věda nejen kupředu, ale i dozadu v jistých směrech?

Nejlepší odpověď
Kelt

Ano, vyrábí se nové výrobky s novými vlastnostmi, jsou nové technologie. Kdybych zabrousil do jiných věd, určitě tam najdeme pokrok. Pamatuji si na dobu, kdy jsem spolu s dalšími odbornými pracovníky protestovali v Praze , aby se nesnižovaly dotace odborným institucím, školám a pod. Dnes se vše řídí podle peněz, zájmu a na základní výzkum nejsou peníze. Je škoda, že odborníci byli odstaveni kvůli tomu, že nesouhlasili s režimem. To bylo jak za komunismu, tak i ve fašistickém Německu. Jsou věci, které by mohly pomoci mnoha lidem, například automobily na alternativní pohon , ale protože by ti, co mají zisk z ropy by takto přišli o své zisky, tak tomu brání. A určitě by se toho našlo více.

Další odpovědi
Rokio

Ano, třeba nechává škodu na přírodě.

Kepler

Dozadu jít věda nemůže, to by pak nebyla věda. To je jako tvrdit, že z nebe kameny padat nemůžou, jak svého času tvrdila tuším francouzská akademie věd (nebo tak něco.) Nebo že atom je nedělitelný, předměty těžší vzduchu nemohou létat atd…
Jenže jako všechno na světě se i vědecký pokrok dá zneužít. Za to už ale věda nemůže.

mosoj

Jasně a také doleva a doprava. Nahoru nemůže, tam jsou rakety a dole je peklo.

Ametyst

Někdy jde dozadu, protože občas prokopala slepou uličku a zjistila, že tudy cesta nevede. To se stává, pokaždé se nevyhrává. Špatné je, když se věda podřídí ideologii natolik, že se vědci ze strachu ani neozvou proti nesmyslům, které jsou jim nařízeny. Příkladem jsou nesmyslné zelené emisní limity EU pro automobily: výsledkem bylo podvádění, protože limity byly technicky nesplnitelné.

Leon4

Mně schází, že se věda nevěnuje tolik vědomí a mysli. Jasně psychiatrie, psychologie, ale zajímá mě to propojení s hmotou. Neboli spojení hmota – mysl – vědomí. Jak je tvořeno vnímání reality uvnitř naší mysli a naopak, jak naše mysl ovlivňuje realitu. Kvantová mechanika – problém pozorovatele. Důsledky kvantové mechaniky na vztah popisu a reality. Ono propojení s námi – vědomými pozorovateli mě zajímá. Potom nebo přitom přijít na to, co způsobuje světlo uvnitř naší mysli, co je to světlo z hlediska mysli a plus zvuk.