RQLM

Regulace otáček třífázového motoru

Dobrý den. Mám zapojený třífázový motor, u kterého bych potřeboval plynule regulovat otáčky. Přes řemenice jsem zredukoval, co šlo, ale pořád to je moc rychlé a mě by se líbila především ta plynulá nastavitelnost. Jaké zařízení si mám pořídit?

Nejlepší odpověď
Hlada

Jestli je to motor s kotvou nakrátko, tak jedině frekvenčním měničem, což není levná záležitost. Pokud by stačil třetinový výkon, tak zapojením do hvězdy. Nejspíš bude levnější koupit komutátorový motor, u kterého se dají otáčky regulovat snadno.

Další odpovědi
mosoj

Cena frekvenčního měnič stoupá s příkonem motoru který se má regulovat. Dnes již to nejsou desetitícové částky ale stejně stojí dost.
http://www.pohony-menice.cz/dep/16-frekvencni-menice/

Jinak je to také dokonalá ochrana při rozběhu motoru. V zaměstnání jsme je používali k rozběhu i 50 Kw motorů do velkého zatížení. Pokud tam nebyl měnič elektromotory odcházely !! i při přepínání hvězda trojúhelník.

elektrikář

U starejch kolotočů se používal kapalinový reostat. Možná že jsou i na pevno odporové spouštěče.

Děda Louda

U kroužkového motoru je snadná regulace změnou odporu kotvy.
V případě motoru s kotvou nakrátko se podívej po frekvenčním měniči splňujícím požadované parametry, např. tady:

http://www.elek­tromotory.cz/eshop/fr­ekvencni-menice

J_K

Pro zpřesnění otázky doplňuji: zadavatel měl na mysli 3. fázový asynchronní motor. Vedle toho existují 3.f. komutátorové motory motory napájené do statoru resp. do rotoru. Tyto se regulovaly u menších výkonů 3.f. regulačními transformátory a u větších výkonů indukčními regulátory (t.zv. boostry).
Přepnutím asynchronního motoru, který je konstruován pro zapojení do trojúhelníku, do hvězdy se změní otáčky jen zvýšením t.zv. skluzu, sníží se výkon a není to pro trvalý stav. Používá se toto přepínání jen u as. motorů s kotvou nakrátko pro spouštění k omezení nárazového proudu. Použito v širším rozshu na př. u rotační svářečky „Triodyn“.

gobls

Otáčky těchhle motorů jdou rozumně plynule regulovat pouze tím frekvenčním měničem. Odpory měníte pouze výkon, tedy otáčky jsou závislé na aktuálním zatížení. To se používá jen pro ten rozběh nebo trvale jen u velmi malých výkonů a konstantním zatížení, třeba u ventilátorů.