agentka-wc

Proč vír vody se točí jen na jednu stranu?

co udává směr točení víru vody ve vaně? :o)

Nejlepší odpověď
Mandarinka

Je to proto, že Coriolisova síla stáčí tělesa směřující na sever, směrem k východu, tělesa směřující na jih zase směrem k západu (a na jižní polokouli je to samozřejmě naopak). To v praxi znamená, že máme silovou dvojici, a výsledkem je rotační pohyb, vytvářející např. charakteristický tvar uragánů (na severní polokouli také rotují jiným směrem naž na jižní).

Tato síla také způsobuje různé podemílání řek na severní a jižní polokouli. Je pojmenována po Gaspardu Gustavu de Coriolisovi.

Další odpovědi
Danka

Lidé to zdůvodňují těmito silami, na přelomu severní a jižní polokoule je spousta šarlatánů, kteří to předvádějí, ale tyto síly jsou velice malé a u vody většinou spíše záleží na směru napouštění.

Dandi

Přesně tak jak píše mandarinka. Byl o tom dokonce jeden díl Simpsnů… byla to série 6, díl Bárt versus Austrálie :) myslím, tak na to mrkněte, animáci to vždycky podávají fajnově :)

Jivinho

http://www.you­tube.com/watch?v=fncJxGX­2DN8
Tohle je vír na jižní polokouli, u nás na severní se točí opačně.

dewil

Byl na to hezký díl Simpsonů, Bárt volal do Austrálie a ptal se, jaký tam mají vír v záchodě – měli ho opačný, pak tam museli letět hradit telefonní účet 🙂

xxxyyy

Tvar vany predevsim. Corilisova sila pusobi ale je zanedbatelne mala ve vane.