garminlo

Proč si chudé státy s vlastní měnou jednoduše nenatisknou víc bankovek?

Když budou tisknout nepřetržitě 24 hodin a 365 dní své vlastní bankovky tak za pár let umoří nejen své dluhy, ale budou moci i chytře investovat.

Nejlepší odpověď
Kepler

Není to problém jen chudých států. Něco podobného udělali Němci po 1. sv. válce a výsledkem bylo, že na koupení chleba potřebovali asi tak pytel miliónových bankovek. Bankovky nebyly ničím kryté a došlo k monstrózní inflaci.

Další odpovědi
orwell

Ještě bych to zkusil takhle: Peněz (ničím nekrytých papírků, tedy inflačních) si můžeš opravdu natisknout kolik chceš. Ale potraviny, pohonné hmoty a prakticky všechny produkty, které k normálnímu životu potřebuješ si nenatiskneš. V normálně fungující ekonomice jsou ceny zboží úměrné poptávce a slouží také k tomu, aby byl v obchodech stále dostatek zboží, i když ne pro každého. Spousta lidí si musí dost věcí odříct, protože na to prostě nemá! A teď si představ, že najednou bude v oběhu násobně víc peněz než dřív a ceny zboží by zůstaly nezměněné. Je celkem jasné, že zanedlouho by regály obchodů zely prázdnotou. Sice bys chrastil plným pytlem měďáků, ale neměl bys je za co utratit. A peněz se nenajíš.Takže co se bude dít? Pochopitelně ceny začnou stoupat. Tím se vytvoří tlak na růst mezd, který zákonitě povede k dalšímu zvyšování cen. To zase způsobí vynucený růst mezd s následným růstem cen atd., což je tzv. inflační spirála, která může vést až k hyperinflaci. Ještě hrůznější však je, že veškeré finanční úspory občanů našetřené leckdy za desítky let a uložené v bankovních ústavech zmizí. Lépe řečeno nezmizí, ale jejich kupní síla je fuč, takže jako by nebyly. No, a během krátké doby z tebe může být žebrák, pokud sis včas nějak neporadil, tzn. vhodně neinvestoval, neuložil do drahých kovů, uměleckých děl, apod. Co se týká zahraničního obchodu, nikdo ti nebude za bezcenné papírky prodávat barely ropy apod. A stát se začne hroutit. Tohle nejlíp pochopíš, když dnes koupíš půlku chleba za 20 Kč, za týden za 50 Kč a za měsíc třeba za 200 Kč. To jen tak v kostce, ono je to ještě složitější.

Edison

Mno… a říká ti něco pojem, jako je inflace? A mnoho dalších… Dluhy jsou dluhy. Vytvořené z půjček, nikoli tiskním nepodložených pe­něz.

df

Protože jejich měna nemá tak neotřesitelnou hodnotu, jako americký dolar nebo euro, na které neplatí ani ekonomické zákonitosti. Dolar i euro se tiskne jako toaletní papír, anebo se jen naťukají do počítače jedničky a nuly a nové peníze jsou na světě. A hodnota zůstává. A krize nikde. No tak když krize nepřijde, tak jí vyrobíme. Třeba virusem.

garminlo

@Edison když dlužím někomu 1 bilión v mojí měně a zaplatím mu je tak v čem je problém? To, že mi potom nějaký zhrzelý Rothschild začne blekotat něco o inflaci, mě nemusí vůbec trápit, když tiskárna dál bude chrlit nekonečné množství financí, které budu investovat do rozvoje státu, vědy a školství

Dochy

Pokud jemu zaplatíš, on bude v pohodě. Pokud si za ty peníze u Tebe (ve Tvé zemi) schopen něco v odpovídající hodnotě koupit. Jenže pokud máš v zemi v oběhu zboží řekněmě za bilion a ty natiskneš prachy za další bilion, zboží se ztratí. Lidé budou potřebovat nakupovat základní potřeby, které ale byli z velké části skoupeny za nově natištěné prachy. Cena potřebného zboží tedy poletí (relativně) nahoru, cena peněz tedy (relativně) dolů. Vzhledem k tomu, že podobné zboží bude možné nakoupit v zahraničí a vzhledem k tomu, že cena zahraničního zboží a zahraničních peněz má vztah víceméně nezávislý na Tvé ekonomice, bude možné globální prachy (třeba dolar) považovat za stabilní platidlo, globální cena chleba vázaná na dolar bude přibližně konstantní, ale cena za Tvé prachy bude najednou podstatně vyšší… Takže se nám prakticky okamžitě změní i měnový kurs. Tvé prachy víceméně nikdo nebude chtít, jejich cena se bude dál snižovat, budeš jich potřebovat víc abys uživil svůj státní aparát, tak jich natiskneš víc abys mohl zvýšit výplaty úředníků… Mno gratuluju, právě jsi nastartoval hyperinflaci.

A abychom se vrátili k těm věřitelům, kterým jsi natiskl prachy: Brzo zjistí, že si za Tvé prachy nic nekoupí, takže žádný další věřitel, kterému by stačili nízké úroky ve Tvé měně už se nenajde, protože ví, že prachy které Ti půjčí v hodnotě třeba miliardy dolarů budou mít za rok hodnotu třeba jen deseti milionů, s úroky třeba jedenáct milionů dolarů. To si radši ty dolary schová pod polštář, kde mu jich zbude i s ohledem na řádění myší víc, než když je schová ve Tvé zemi kde si prezident tiskne co a jak chce. Takže už Ti nikdo další nepůjčí, což pro Tebe znamená další problémy.

Důsledek: Jseš v loji.

Dochy

upřesnění:
" ale cena za Tvé prachy bude najednou podstatně vyšší…„
na
“ ale cena chleba za Tvé prachy bude najednou podstatně vyšší…"

Edison

Problém je, v rozdílu mezi půjčkou, což je standardní řešení, a tiskem nekrytých peněz. To není půjčka a v zásadě je není komu vracet. Roztáčí se spirála inflace, jak ji popsal Kepler. Tiskárně je to úplně fuk. Umíš si představit nekonečný tisk peněz? Tím ztratěj absolutně hodnotu a povede to jedině k tomu, že peníze ztratěj hodnotu, obchod se změní ve směnný a stát padne. Stát se všemi svými službami, jako je třeba bezpečnost, zdravotnictví a mnoho a mnoho dalšího.

garminlo

Ale to co píšeš je přesně to jak skončí stát, který funguje na principu „krytých peněz dluhem“ což jest ten chudý stát s brutální korupcí předtím než rozjel tiskařské stroje

Edison

Do inflace nemotej dluh! To spolu souvisí jen okrajově. Dluh nejsou nekryté peníze, ale záporné peníze (zjednodušeně řečeno). Už samotný pohled na tento stav jasně naznačuje, co se děje. U inflačních nikdo nikoho nenutí stav řešit. Dluh je součástí rozpočtu a ví se, jak bude řešen. To u nekrytých peněz není… Jinak se dá říct, že duh jsou peníze kryté budoucností, nejde tedy o nekryté peníze, ako u těch najednou tištěných. Hezky to popsal i Orwell.

garminlo

@Astaroth47 já bych řekl, že když budeš používat díru co není v prd*li můžeš mít i vlastní dítě, ale proti gustu žádný dišputát