Drap

Proč se říká ředitel?

Všichni známe slovo ředitel. Všichni jsme se s ním setkali a všichni víme co znamená. Proč se používá ředitel a ne řiditel, když úkolem ředitele je něco řídit a ne ředit ?
Doplňuji:
Díky všem za vysvětlení. Možná se to tu řešilo, ale v šedé liště jsem to nenašel. Dovolte ale drobnou podotázku : Místní "ředitel zeměkoule " řídí, nebo ředí ?

Nejlepší odpověď
annas

Od slovesa řídit – řiedit jsou odvozená dvě slova – řidič a ředitel. Rozlišila se významově, jednak hláskovými změnami jednak rozdílnými příponami a jejich významem.
.
Došlo tedy k rozlišení slov pomocí přípony: . -tel tvoří podstatná jména odvozená od sloves – tzv. jména činitelská. – řízení osob – tedy ředitel.

Příponou – č vzniklo podst.jméno, rovněž činitelské – řidič – ale přípona vyjadřuje činnost fyzickou ve srovnání s příponou -tel.

Řidič = ´řiedič, řědič – tzv. úžením pak krácením, ztrátou jotace – vzniklo řidič = ten, kdo řídí … I když tvar řědič se nezachoval, ale základ řěd- se objevil v druhém slově řěditel = osoba řídící, spravující nějaký úřad..

Občas si vzpomenu na filmy s Vlastou Burianem a jeho známé : Pane řiditeli…jenže to je slovo obecné češtiny, tedy nespisovné.

Zdroj: vl. věd. + prý zaprášený a zastaralý Staročeský slovník zr. 2012, Nauka o slovní zásobě.

Další odpovědi
anonym

Dobrá otázka Drape. Já tu vloni nebyl, kdy se podobné téma řešilo. A říká ti něco řídící ?! Třeba ve škole?!
Doplňuji:
K Tvé doplňující otázce: Ten místní mi ředí krev, jinak by mi(mně,mě) je*lo!

mosoj

Protože ředitel ředí a nic neřídí !

Mapel

Je to vývoj, protože v dávnějších dobách mládí mého dědy, kdy byl ředitelem školy,tak se oslovoval pane řídící. Ale to bylo za první republiky. Pamětníci si třeba vzpomenou. Ředitel přišlo až později

anonym

Mám za to, že se tu už podobné téma za uplynulý rok řešilo.

Odpověď na téma řiditel viz v odkazu:

Naše řeč – »Řiditel« — ředitel

… tu zcela tvar řiditel), ředitelka = řjditelka, ředitelčin = řjditelčin a který pro heslo řiditel a jeho odvozeniny nemá jiného dokladu, leč řjditelstwj zemské.

nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=283

Doplňuji:
Dobrý dovětek. Někdy se snaží řídit, jindy ředí, a někdy řádí. No a potom tady řádíme všichni.

Drap

Ocko : promiň ale tvůj odkaz jsem nepochopil, zřejmě je to dáno mým nízkým IQ

anonym

neni to tim, ze nechapete .. je to tim, ze nekdo neumi vkladat odkazy. :) to jste se jeste nevsiml ? jen kopiruje text, ale odkaz nikdy nikde … mozna se to ale zitra nauci.. :)
ja jsem se to po 2 letech taky naucila.. :) -iv-

Drap

A já blbec myslel, že je to pouze mojí blbostí. Děkuji za pozdvihnuté sebevědomí

briketka10

chá chá chá ..

annas

„Staří kozáci a nedokáží vložit klíčový výraz do google?“ – to nejsou moje slova . jen je okopírovala .. stejná situace …

anonym

:) no, nato, ze je tu " nekdo " 24 hodin ( doted jsem si myslela, ze rekord drzim jenom ja ) .. :) , tak uz by se to mohla naucit … :) ale v kartach to asi nevycte .. :(