CTTON

Proč má ústava ČR tak hloupé znění?

V Německu má každý 100% jistotu toho že mu bude zaručeno 20 základních lidských práv (v ústavě je napsané že celá tato část je jakýmkoliv způsobem nezrušitelná) přičemž v ČR se akorát píše že změna ústavy nesmí ohrožovat demokratický právní stát, pod tím nikdo neví co si pod tím představit.

Odpovědi
Edison

Protože to tak přijal padlament.

anonym

Jen stručně. Když se ,,pekla" naše ústava, respektive měnila od té socialistické, jsem přesvědčen, že otcové té ústavy měli více brát v potaz inspiraci ze západních zemí. Když se podíváš do těch ústav, jsou mnohdy propracovanější v rámci obranných mechanismů svobodného systému. Podíej se, jak se odehrává volba kancléře – jedna z inspirací. Holt neblahé zkušenosti s nacistickou a komunistickou diktaturou. Z té druhé jsme dodnes nevzpamatovali.

Jinak naše ústava nemá ,,hloupé" znění. Jen je podle mého názoru více obecná a umožňuje tak lidem si ji různě vykládat. Zda je to dobře nebo ne, v tom se neshodnou ani samotní ústavní právníci. Nejsem ústavním právníkem, takže to sleduju jako neodborník, nicméně podívej se na dnešní politickou scénu. Pravda, v mnoha ohledech to není vinou ústavy.

JájsemRaibek

Může být napsáno co chce, pokud by došlo k nějakému převratu, ústavní většinou by byla provedena změna Ústavy, podpořili by ji senátoři a podepsal prezident a nikdo by tuto změnu nenapadl u Ústavního soudu, platila by v nové podobě.

Mc Merkurion

… každá, i ta německá ústava je zrušitelná >>> stačí změna režimu, převrat a je to … „že změna ústavy nesmí ohrožovat demokratický právní stát, pod tím nikdo neví co si pod tím představit“ jak nikdo neví ??? jestliže ovšem víš, co je to demokratický právní stát … každá ústava se vyvíjí a mění …

… chvilku sleduju tvoje otázky a vše, čemu nerozumíš je hloupé a k ničemu …

… takže: nepatří mezi základní lidská práva právo na život ??? a teď v otázce trestu smrti a potratů/interupce se například i německá ústava měnila, takže s onou větou o nezrušitelnosti si mohou víte co, a nemuseli mít ani převrat >>> než něco napíšu, zjistim si, jestli je to vůbec pravda …

ivzez

Zdá se, že Ústavu neznáte dobře a s Listinou základních práv a svobod jste se zřejmě nikdy „nepotkal“…

Lgee

Mc merkurion – nikdo zde nemluví o převratu, ale o právu.(co je z hlediska legislativy možné)

Mc Merkurion

… viz doplnění mé odpovědi, a šlo to i bez převratu … ádijé …

Lgee

Muselo to být v mezích ústavy, jinak je to nelegální změna

Mc Merkurion

… ano, to je u všech, ale neplatí tato věta: „v ústavě je napsané že celá tato část je jakýmkoliv způsobem nezrušitelná“ …

Lgee

Ale ano je nezrušitelná listina lidských práv a svobod v Německu, dáš odkaz o novele německé ústavy jak si psal?

Lgee

Jajsemreibek – tady asi ano, snad to v ČR nehrozí, ale jak si to má tedy člověk vyložit, nebo musí jít či nejrychleji do Německa, kde mu nebezpečí z totality nehrozí, když má rád ČR :D

anonym

Není stát, kde nebezpečí totality nehrozí. Zrovn Německo tu obavu má velkou, o to citlvější jsou. Tamnější justice má v hledáčku několik (i velkých) politických stran. Jejich mechanismy jsou o to striktnější.

Lgee

Je to tam napsané přečti si to sám napiš "lidská práva Německo ústava.

Mc Merkurion

… už dávno neplatí: co je psáno, to je dáno, bláhový ten, kdo kdo tomu věří … vše lze změnit …

Lgee

Právně ne, jedině nějakou revolucí/převratem

Edison

I právně. Jak jsem psal jinde, není nezrušitelného ustanovení. Zrušit Ústavní soud přece není problém. Zasedne padlament, schválí, prezident podepíše… a je to. Zrušit ustanovení o nezrušitelnosti… totéž. Změnit volební systém, zrušit druhou komoru, snížit počet poslanců… vše se dá udělat demokraticky a na základě PLATNÉ ústavy…

Lgee

Ale ústavní soud zrušit nelze, protože je to ohrožení demokracie..

Edison

A proč by nešlo??? Když to zrušíš v ústavě, když zrušíš zákon o ÚS… Normálně, ústavní většinou… Neuděláš NIC!! Bude to demokratické, pochop to…

Lgee

To asi není moc demokratické, pokud je to proti demokratickému režimu.

Lgee

Ale to že to je nezrušitelné tam není pro parádu..
žádný státní orgán je nemůže legitimně odebrat, nemohou být zrušeny žádným právním předpisem, ani žádným aktem mezinárodního prá­va)

anonym

Kdyby platila tvá slova, tak se KSČ nedostane k totalitní moci.

CTTON

Mluvím o nové právní úpravě 1995

anonym

To bylo na uživatele Lgee, aneb minulost je poučením

CTTON

To se jedná úplně o jiné převzetí moci (jde o nelegální moc)

anonym

A jaká jiná by ,,smetla" demokratický? Ústava je hodná respektu a úcty, ale žádná ti stopro nezaručí, že nedojde ke změně.

CTTON

Demokraticky listina základních práv a svobod zrušit nelze

anonym

Teoreticky ne.

CTTON

Nějaká revoluce nebo invaze.

anonym

Jo a mrkni na mou odpověď.

CTTON

KSČM?