samicek333

Pokud by se nějakému člověku vyměnil mozek za jiný, změnilo by se jeho myšlení?

Vím, že to zatím není možné, ale třeba někdy v budoucnu bude. Protože když je možná transplantace srdce, třeba to půjde i s mozkem. Proto by mě zajímalo, kdyby se to povedlo, změnilo by se nějak myšlení a inteligence toho člověka?
Doplňuji:
Takže by člověk, u kterého by výměna proběhla, ztratil paměť i všechny vědomosti?

Nejlepší odpověď
anonym

Samíčku, mozek ani nemusíš měnit, aby sis představila, že může fungovat naprosto nelogicky a úplně jinak než fungoval léta před tím, než se něco stalo (úraz, šok, leknutí, nádor, psychická porucha a pod.). Cokoliv může způsobit, že potom funguje doslova jako „vyměněný“.

Další odpovědi
dyscac

Zatím sci-fi, ale myslím si, že by ten dotyčný vlastně umřel a začala by znovu žít osobnost člověka, které ten mozek patří. Když nad tím tak uvažuju, tak je to dobrý psycho. Vlastně by se mohlo stát, že žijícimu člověku by dali mozek někoho zemřelého, aby mohl žít dál, ale ve skutečnosti by přežil ten, co umřel, ptže by měl nové tělo :D Ale pak tady můžeme zahrnou i debatu, co se stane s duší toho člověka (pokud na to věříme) a polemizovat, jestli je duše součástí mozku nebo ne nebo jeslti jsou to dvě oddělené části a ona by se toho mozku držela nebo by „někam odletěla“.

Určitě souhlasím s názorem, že by se člověku změnila osobnost, ztratil by paměť i všechny vědomosti, ale když to bereme z toho pohledu, který jsem tady nastínil, tak by si ten člověk vlastně všechno pamatoval, akorát by měl jiné tělo…

Fallagela

uričtě, inteligenci, povahu, vlastně všechno.. V mozku má člověk uložený celý svůj život (vzpomínky, vědomosti, zvyklosti), vlastně by se asi z člověka stal nědko zcela jiný

Ar

Ač s to zdá nepravděpodobné u některých lidí a jejich mozek pracuje spíše na udržení základních životních funkcí, tak opravdu mozek by měl být i na myšlení a tím i spojené vzpomínky.
Co se asi stane třeba u PC kde se vymění hardware, software, nahraje jiný OS? bude PC stejné jako dřív, když je ve staré bedně?

bolak

To je jasný, mozek je přece všechno.

V mozku je paměťový centrum, řečový centrum, pohybový centrum a spousta dalších a z toho vyplývá že pokud by někdo dostal novej mozek, bude mluvit jinak chodit jinak, chovat se jinak a nebude si pamatovat vůbec nic z ředchozího života, tudíž to bude úplně jiná osoba.

Teoreticky, pokud by se to v budoucnu dotáhlo do otakový míry, že by bylo možný člověku transplantovat mozek včetně jeho původních podmínek a zkušeností, který by se předem někam z jeho původního mozku někam zálohovaly, tak by jeho osobnost byla z velký část zachována, ale zase, synapse, dendrity, jiný neuronový sítě, ta osoba by skoro natuty přemýšlela naprosto odlišným způsobem a měla samozřejmě i jinou inteligenci, a pokud by byla navíc ještě ochuzena o vlastní vzpomínky… prostě člověk jedná na základě vlastních zkušeností, pokud je o ně připravíš, tak je to úplně někdo jinej, stačí si připomenout nemoci mozku > http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Lid­ský_mozek#Nemo­ci_mozku

Ale jsou taky známy případy, kdy po transplantaci třeba jenom blbý ledviny, se začal příjmence v určitých směrech chovat jako dárce. Jednou o tom byl nějakej pořad, umřel motorkář, daroval srdce, to se transplantovalo nemocnýmu člověku a ten aniž by vůbec o dárci něco věděl, si měsíc na to koupil motorku. Nebo jinej dostal ledvinu od chlápka co kouřil malborka a příjemce, ačkoliv předtím nekuřák, z ničeho nic dostal chuť na cigára. Jsou prostě věci na který je věda zatím krátká a transplantace mozku ještě nějakou tu chvíli nebude možná, nicméně je fakt, znám lidi kteří by to potřebovali jako sůl.

franku

Určitě.

anonym

Podle mě by mozek fungoval jako ve starém těle, čili pamatoval by si všechno co prožil ve starém těle, akorát by měl nyní jiné tělo.Pěkně to bylo uděláno ve filmu Dvojrole s Terezou Brodskou. http://www.fdb­.cz/film/dvoj­role/25508
Mladé tělo dostalo mozek staré dámy.Ona poznávala staré přátelé, ale oni nepozvávali ji (jiné tělo).Zrovna tak obráceně.Mladí přátelé se hlásili ke kamarádce, ale ona nevěděla o koho jde (starý mozek).
A nebo je ještě starší česká komedie Pane vy jste vdova.Tam také přehazovali mozky do jiných těl a vždycky mozek opanoval tělo, tedy ženské tělo mluvilo jako muž (mužský mozek) či herečka na divadle (Janžurová) jako vražedkyně (Růžičková).

dudu

Zde je třeba uvažovat v čistě teoretické rovině. Podle nyní platných podmínek lze totiž veškeré orgány z těla dárce použít k transplantaci až zemře mozek! Takže existuje pouze možnost dosazení živého mozku do jiného těla, což je ovšem zakázáno a lékařská věda to zatím ani neumí. Při – čistě hypotetické výměně těla by mozek nejspíše fungování veškerých tělních orgánů upravil podle svých dosavadních charakteristik. Jinak se ovšem podobné úvahy ocitají na hranici tzv. bádání o nesmrtelnosti chrousta.
Doplňuji:
Těžko si zatím představit proces, kdy by živému mozku kdokoliv začal pyžlat tělo se kterým dosud fungoval v optimální symbioze. Určitě by se však dříve, či později našli experimentátoři, kteří by byli ochotni na někom tento zákrok vyzkoušet. Pokud Vás to i nadále zajímá, pak prosím máte přednost.

Fienir

Ano, myšlení by se změnilo dost. Paměť a vědomosti by měl, ale z toho nového.

Damiana

Určitě. 🙂
http://youtu.be/zFDga­YHQ70Y