Pajuza

Nevím jestli je to zácpa. A co by mi mělo pomoct?

Dobrý den,
Minulý rok jsem měla problémy se (dá se tomu říct i stres) takže ze stresu… Třeba jsem se na něco těšila že pojedeme k moři a já měla docela takový průjem pořád mě bolelo břicho a chodila na záchod na velkou (průjem). A když už jsme přijeli tak bylo všechno v pořádku! Já to prostě nechápu… a teďka jsem ten průjem a to bolení břicha měla z písemky (čtvrtletky) a od té doby mám jakousi zácpu (nevím jestli to je přesně zácpa, a proto bych od vás chtěla poradit). Třeba 3–4 dny na záchod (na velkou) nejdu a pak třeba ten 5 den mě bolí břicho a (asi) vykad** tu stravu co jsem měla za ty 3–4 dny. A když chci jít třeba na velkou ten den kdy jsem celý den na velké nebyla tak mi to prostě nejde i kdybych se snažila sebevíc. Prosím pomozte mi… už nevím co mám se sebou dělat :(

Odpovědi
Luciet

Stres může mít vliv i na trávicí ústrojí!
Zácpa zmanená méně časté (než jednou za tři dny) a obtížné vyprazdňováni stolice. Zvyšte podíl vlákniny ve stravě s dostatečným příjmem tekutin (min 2l/den). Během léčby se snažte vyhýbat potravinám, které staví a nezapomínejte ani na pohyb – postačí procházky či vyzkoušejte gymnastické cvičení pro správnou peristaltiku střev. Důležitá je také prevence – úprava jídelníčku a pravidelnost.

Vhodné potraviny: Ovoce a zelenina, celozrnné obiloviny, kysané mléčné výrobky (upravují střevní mikroflóru), ořechy – nejlépe mandle, luštěniny, lněné semínko
Nevhodné: sladkosti, bílé pečivo a rýže, maso (hovězí), výrobky z kakaa, vejce na tvrdo, banány, borůvky
Projímadla používejte pouze v případě, že léčba stravou nepomůže.
*Snažte se vyvarovat stresu.

isteron

Treba ísť k lekárovi. Ono aj psychika pôsobí na trávenie a celý cyklus.
Zápcha je vtedy, keď sa črevo chce vyprázdniť, tlačí, ale spodný trakt je upchatý a neide to. Môžeš ľahko získať hemoroidy.

postcd

já nejsem odborník, ale nepřijde mi, že by tyto komplikace mohly být nějak rychle vyléčeny zmírněním stresu. Spíše mi to přijde jako na změnu stravy.. Můžeš zkusit klystýr – http://zforum­.cz/f2/recepty-navody-na-klystyr-znate-62-post76 , to se dělá pokud jsou problémy se zácpou. a tvá frekvence chození na velkou je netypická, chodí se obvykle cca 1× denně, někdy 1× za 2 dny mám dojem.

Lucka Ondra

Vyzkoušejte pravidelně brát psyllium, také jsem to měla jak na houpačce a až jsem nasadila psyllium a brala ho opravdu poctivě tak mi krásně střeva srovnal.