mikik

Je kromě ceny rozdíl mezi motorovými oleji, které jsem popsal v doplnění?

Dobrý den.Chci se zeptat na rozdíl mezi motorový oleji.Např.Castrol 10 w-40 a Dexoll 10w-40.Mají psanou stejnou specifikaci(A­PI,Cl,atd).Cas­trol 4 l 640kč. Dexoll 4 l. 320 kč.Nevím jestli to není zbytečné kupovat do svého auta
tak drahý olej.Může tam být ještě jiný rozdíl?Za odpovědi předem děkuji.

Motorové oleje.

Upozornění

Zdá se, že jste příliš struční. Nešetřete písmenky a důležité informace napište přímo do otázky.

Nejlepší odpověď
mosoj

API je norma zrovna tak ACEA. Rozhodující je specifikace SJ,SM,SN a pod.
U ACEA – A3, B3 a pod. Olej musí splňovat předepsanou specifikaci výrobce nebo vyšší. Pozor specifikace C3 se nehodí pro auta bez filtru pevných částic.
Jinak s tím není třeba dělat žádnou vědu a není třeba kupovat ty nejdražší oleje.
Je třeba spíše dodržovat intervaly výměny oleje , zejména u viskozity 10W/40. Nedoporučuje se u této viskozity přetahovat 10 000 km. Takže na co kupovat drahé oleje. Samozřejmě, že každá specifikace má v parametrech nějaké rozpětí to ty ale nepoznáš. Rozdíly jsou spíše v čisticích aditivech. Některý olej čistí motor více, některý méně. Méně čistí oleje polosyntetické 10W/40 více syntetické. Proto ty intervaly výměny max10 000km u polosyntetiky a max15 000km u syntetiky. Osobně používám 10W/40 v letním období a 5W/40 v zimním období. Interval výměny 30 000 km bych nikdy nepoužil.
Přesto jsou některé motory na oleje citlivé i s předepsanou specifikací. Projevuje se to spotřebou a cukáním motoru v nízkých otáčkách. To si ale musíš vypozorovat sám. Dělají to některé oleje jak laciné tak drahé!!!

Další odpovědi
aliendrone

Pokud mají stejné specifikace, tak jediný rozdíl je, že platíš cenu značky.
Což v případě Castrolu u nás prodávaného je značná pitomost (stejný shit jako cokoliv jiného), pokud by byl ovšem koupený v Německu, tak ten je kvalitou na tom lépe (NAVZDORY STEJNÉMU označení/typu). Neslyšels ještě nikdy o „dvojí kvalitě“ – lepší pro západní a horší pro východní EU? :o ;)

To je prý proto, že my máme ODLIŠNÉ požadavky, než na západě, což v praxi znamená, že na rozdíl od západu u nás prý RÁDI platíme VÍCE za HORŠÍ věci, alespoň takto se to oficiálně vysvětluje, no. ;) :D :D

Kryšpín

Česku mají auta jiné chutě

elkon

Může to být otázka značky, ale také kvality.

Jakub Tlapal

Já objednávám pořád stejný motorový olej 4000 MOTION 15W40 z https://www.in­tercars.cz/jsem-motorista/ . Vůbec se v tom nevyznám ,ale poradil mi to kamarád automechanik, tak se tím řídím. I s výměnou mi pomůže. Já co se aut týče, tak jsem úplně marný 😁 . Nebudu dělat chytrýho a když neví, tak si radši nechám poradit, než abych pak musel platit drahou opravu.