Avatar uživatele
Pokročilý

mikik

Je kromě ceny rozdíl mezi motorovými oleji, které jsem popsal v doplnění?

Dobrý den.Chci se zeptat na rozdíl mezi motorový oleji.Např.Castrol 10 w-40 a Dexoll 10w-40.Mají psanou stejnou specifikaci(API, Cl, atd). Castrol 4 l 640kč. Dexoll 4 l. 320 kč.Nevím jestli to není zbytečné kupovat do svého auta
tak drahý olej.Může tam být ještě jiný rozdíl?Za odpovědi předem děkuji.

------
Motorové oleje.

Upozornění

Zdá se, že jste příliš struční. Nešetřete písmenky a důležité informace napište přímo do otázky.

Odpovědí: 4 | Upravil/a | Před 266 dny

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

mosoj

API je norma zrovna tak ACEA. Rozhodující je specifikace SJ,SM,SN a pod.
U ACEA - A3, B3 a pod. Olej musí splňovat předepsanou specifikaci výrobce nebo vyšší. Pozor specifikace C3 se nehodí pro auta bez filtru pevných částic.
Jinak s tím není třeba dělat žádnou vědu a není třeba kupovat ty nejdražší oleje.
Je třeba spíše dodržovat intervaly výměny oleje , zejména u viskozity 10W/40. Nedoporučuje se u této viskozity přetahovat 10 000 km. Takže na co kupovat drahé oleje. Samozřejmě, že každá specifikace má v parametrech nějaké rozpětí to ty ale nepoznáš. Rozdíly jsou spíše v čisticích aditivech. Některý olej čistí motor více, některý méně. Méně čistí oleje polosyntetické 10W/40 více syntetické. Proto ty intervaly výměny max10 000km u polosyntetiky a max15 000km u syntetiky. Osobně používám 10W/40 v letním období a 5W/40 v zimním období. Interval výměny 30 000 km bych nikdy nepoužil.
Přesto jsou některé motory na oleje citlivé i s předepsanou specifikací. Projevuje se to spotřebou a cukáním motoru v nízkých otáčkách. To si ale musíš vypozorovat sám. Dělají to některé oleje jak laciné tak drahé!!!

 2Nominace 1 | Před 265 dny Nahlásit
Avatar uživatele
Zlatý

aliendrone

Pokud mají stejné specifikace, tak jediný rozdíl je, že platíš cenu značky.
Což v případě Castrolu u nás prodávaného je značná pitomost (stejný shit jako cokoliv jiného), pokud by byl ovšem koupený v Německu, tak ten je kvalitou na tom lépe (NAVZDORY STEJNÉMU označení/typu). Neslyšels ještě nikdy o "dvojí kvalitě" - lepší pro západní a horší pro východní EU? :o ;)

To je prý proto, že my máme ODLIŠNÉ požadavky, než na západě, což v praxi znamená, že na rozdíl od západu u nás prý RÁDI platíme VÍCE za HORŠÍ věci, alespoň takto se to oficiálně vysvětluje, no. ;) :D :D

 3Nominace 0 | Před 266 dny Nahlásit
Avatar uživatele
Bronzový

Kryšpín

Česku mají auta jiné chutě

 1Nominace 0 | Před 265 dny Nahlásit
Avatar uživatele
Bronzový

elkon

Může to být otázka značky, ale také kvality.

 0Nominace 0 | Před 266 dny Nahlásit

Zajímavé otázky v kategorii Auta a doprava