Kelt

Mohu někoho vinit za neobdržení zásilky?

Konstatuji skutečnost. Po smrti otce zůstala matka s mým bratrem bydlet v domě a protože matka nemohla chodit, nevybírala schránku, stalo se to, že přišel dopis z Finančního úřadu o zaplacení daně. Dopis se někde ztratil, ale daň včetně exekuce se musela zaplatit. Letos se matka dostala do Domova pro seniory, ale trvalou adresu si ponechala a na tu adresu chodí i pošta. Letos tam byla pouze výzva k vyzvednutí zásilky. I když jsem soudně uznaný opatrovník, nechtěli mi na poště vydat dopis, ani říci, odesílatele. Nakonec jsem to vyřešil tak, že jsem to nechal přeposlat do toho Domova pro seniory. Dům se prodává, nový majitel už vyklízí dům. Dnes jsem tam našel opět podobnou výzvu a budu muset zase žádat o přeposlání zásilky. Schránka je přístupná z venku, nemá žádné zabezpečení.Prak­ticky hranol, kde chybí horní dvířka. Pokud se něco ztratí, koho mohu vinit a po kom mohu chtít náhradu?

Nejlepší odpověď
Drap

Vinit můžeš kohokoli. Žádat však náhradu nelze po nikom, jelikož neprokážeš kdo to zavinil. V takovém případě žádat náhradu by bylo zcela bezpředmětné.

Další odpovědi
Kepler

Vinit nikoho nemůžeš, dokonce ani v případě, že schránka je zabezpečená na klíček. Do každé schránky kromě trezoru nebo P.O.boxu (pokud to ještě funguje) se dá dostat. Pošta je zodpovědná pouze za dodání zásilky. Některé úřední dopisy, vč. těch od exekutorů, se ze zákona musí adresovat na místo trvalého pobytu. Řešení bych viděl v nahlášení nového trvalého pobytu (vč. výměny OP). Údajně se dá na poště trvale přesměrovat i na korespondenční adresu.

Ametyst

Nelze vinit nikoho. Nejhorší je to, že si instituce odhlasovaly, že jakákoliv jimi odeslaná zásilka, ani ne do vlastních rukou, ani ne doporučená, se považuje za doručenou. Občánek se třeba ani nedozví, že dluží, a komu: instituce si myje ruce, a stejně tak Česká pošta.

nyjono

Koho bys chtěl vinit?
Že bratr, který bydlel s matkou nevybíral schránku?
Nebo že máte schránku na ty dvě věci a nemáte nějakou uzavřenou a zamyketelnou?
Nebo že jste nepřehlásili adresy?