Kelt

Má právo zaměstnavatel mluvit do toho, co dělám ve svém volném čase.?

Měl jsem volnou neděli, protože v pondělí jsem nastupoval na noční směnu. Z toho důvodu jsem si udělal v neděli noční brigádu a sotva jsem přijel domů, zavolali mne, abych šel ráno do práce, protože potřebovali náhradu. Samozřejmě, že za mne sehnali náhradu na tu moji noční. A jen tak mezi řečí, když jsem mluvil se zaměstnavatelem, mi tento řekl, že bych neměl chodit na jiné brigády, protože mám u nich trvalý pracovní poměr. A přitom mám rozepsané směny na celý měsíc a vím, kdy mohu jít na brigádu. Zdá se mi to jako omezování ze strany zaměstnavatele, protože jak budu hospodařit se svým volným časem a co budu dělat, je moje věc. Jaký na to máte názor? ¨Děkuji.

Nejlepší odpověď
Edison

S těmi brigádami je to složitější. Jiný pracovně-právní vztah bys měl oznámit, pokud by byl ve stejném oboru, bývá vyžadován i souhlas. Dále zaměstnavatel může do volného času mluvit do té míry, že bys měl dodržovat dobu odpočinku. Těch případů, kdy pracovník někde makal přes noc a ráno nastoupil na směnu jako řidič VHDO… No… už to za sebou pár mrtvých má. Dobrý zaměstnavatel některé tyto případy má uvedeny v pracovním řádu. Jen teď nevím, jestli je toto uvedeno i v zákoně.

Další odpovědi
Kepler

Já myslím, že zaměstnavateli do to nic není. Zaměstnavatel může trvat jen na tom, abys chodil do práce včas, střízlivý a odpočinutý. Držel se rozpisu směn a tím to hasne. Jiná situace by byla, kdybys musel držet pohotovost.

elkon

Zaměstnavateli do toho nic není. Pouze nesmíš flákat svou oficiální práci, kvůli brigádě. Nemůže ti nakazovat co máš nebo nemáš dělat. Také mu to nemusíš „věšet na nos“.

carbonn

Nemá. Ten právní výklad doby odpočinku co psal Edison je naprostý nesmysl, protože doba odpočinku je podle práva doba (čas), která není pracovní dobou – a v této době si můžeš dělat co chceš (klidně i 8 hodin posilovat v posilovně nebo makat brigádně na stavbě). Dále bez tvého souhlasu ti takto nemůžou protiprávně měnit rozvrh směn – respektive můžou, ale musí ti to oznámit 14 dní předem.

cukrar

…že bych neměl chodit na jiné brigády,…
nevím co Vám říkal, ale já svým zaměstnancům taky občas povím, nechoďte na fotbal, budou Vás bolet nohy a hlava.
Důležité je, jak to podal zaměstnavatel, nikoliv jak jste to pochopil Vy.