Edison

Kdo si myslíe, že koronavirus je trest?

Trest osudu, nebo trest Boží, chcete-li… za to, že jsme si žili nad poměry a nevážili si tohoco máme? Že jseme pořád chtěli víc, byli jsme věčně s něčím nespokojení, málo šťastní, málo pokorní, pořád jsme se honili za materiálními hodnotami a zapomínali na ČLOVĚKA, na osobní komunikaci mezi námi, uzavírali se do sociálních bublin, rozčilovali se nad malichernostmi a zapomínali na to podstatné – ŽIVOT.

Doplnění: Jsem těžký ateista. Podívejtese, prosím, na problematiku šířeji. Pochopte slova jako „Bůh“ třeba jako souhrn přírodních zákonitostí, které jako lidstvo ignorujeme. Snažíme se přelstít přírodu, pořád si neuvědomujeme, jak malí jsme…

Nejlepší odpověď
Kepler

Něco jako Attila, bič boží?. Spíš než trest, mi to přijde jako test. Test schopností překonávat překážky, test solidarity a vzájemné pomoci.

Další odpovědi
annas

Myslím si, že všecko co se děje, děje se z určitého důvodu…Přece žirafa má přehled, ale myš ví, co se děje dole.

My jsem poznali, co se děje dole. Vědí ti nahoře, proč?

Je pravda,. že se změnily morální hodnoty, třeba jen příkazy vpravo z Desatera u mnohých neplatí, k tomu i sedmero hlavních hříchu. Jde o svědomí, vnitřní hlas, který mnozí neposlouchají a pravidla morálky pro něho neplatí..

--
Zaujal mě jeden citát, který je v předmluvě ke knize Jitro kouzelníků.

"Nesmíme moc počítat s Bohem. Ale možná, že Bůh počítá s námi“

Muž, který slova řekl, nebyl věřící, ale vyjádřil se obrazně. Za boha považoval něco, co člověk potřebuje, třeba přírodu, která nám nepomůže, pokud ji my ničíme .

Příroda má sílu, obnoví se i bez nás, ale stane se z ní „divoká krajina“, , vyhynu užiteční živočichové, rostiliny, přemnoží se jiní tvorové, kteří budou škodit, přenášet nemoci, čekají nás nepředvídatelné reakce v podobě řádění počasí třeba – záplavy , orkány, nepravidelnost počasí atd.

Takže příroda s námi počítá.....

https://docpla­yer.cz/5258103-Jitro-kouzelniku-jacques-bergier-louis-pauwels-uvod-do-fantastickeho-realismu-obsah-p-r-edmluva.html

led

Nájdu sa ľudia (žiadne mená), ktorí dnešnú situáciu využívajú pre svoje ciele a rozšírenie COVID19 vydávajú za Boží trest.

Neberme tu Boha ako nejakú nadpozemskú bytosť, asi nahnevám všetkých veriacich k bohom, ale ako určitý symbol myšlienky ducha.

anonym

Trest? Vůbec ne, je to možná dar. V této chvíli funguje pandemie viru jako jediné skutečně efektivní globální opatření proti nadměrné produkci CO2 a obecně mnohem většimu problému globálního oteplování, který má potenciál povrch planety zcela zbavit jakéhokoliv zivota. Lidé teď méně cestují, méně létají, lidé vypouští paradoxně právě díky pandemii skleníkových plynůddo ovzduší výrazně méně. Třeba je tento vir současně tak trochu krátkodobým lékem na mnohem vážnější problém,ktery jako lidstvo v běžném režimu vytváříme.

orwell

Myslet si můžeme každý co chceme. Podstatné je, že nikdo z nás pravdu nezná a tak se pohybujeme i v tomto případě ve světě dohadů a pravděpodobností. No a já si myslím, že tohle svinstvo nevyskočilo jen tak z ničeho nic z nějaké ještěrky či netopejra a jen proto, aby nám kdosi nebo cosi nastavilo zrcadlo, co že jsme to za čeládku. Že se na takových svinstvech pracuje tajně a dlouho, není tajemstvím. Nukleární válka se už moc nenosí, ona by byla totiž moc destruktivní. Povětšinou je pak všechno rozmlácené a radioaktivní, minimálně desítky let je problém se k tomu či onomu jenom přiblížit. To taková válčička s bojovými chemickými látkami je už o něco lepší, ale tam je zase od začátku jasné, že ten sajrajt někdo použil záměrně. Ale takový virus, no není to paráda? A teď někomu něco dokazuj…

dudu

Trest to asi nebude, nýbrž spíše důsledek. Ztráty pokory, neúcty k přírodě, nezřízené spotřeby surovin a bezohlednosti ke všemu živému.

zjentek

V kontextu, jak je položeno, by koronavirus jistě mohl hrát roli jakési obrany, to je dokonce pravděpodobné. Ale trestat nás? A k čemu? Vždyť ze strany přírody na nás primitivy dokonale postačí jen pouhá její obrana a jací jsme byli…

No a v kontextu tvé úvahy v podotázce a mé reakce ovšem vyvstává další otázka:

Copak touto koronakrizí snad dojde k definitivním změnám v přístupu lidstva k životu jako takovému, že zde již dnes za populaci bilancuješ v minulém čase? (;

„Největší tragédie je, že lidé si nechtějí připustit a pochopit, že příroda má vysokou inteligenci.“ Zjentek

Rokio

To si nemyslím. Neexistuje osud. Podle mě je to vyústění mnoha různých příčin – chyb lidí, ale i souběh různých okolností, které daly vzniknout koronaviru.

Nevěřím na to, že je to boží zásah.

hapiky

Jednou se to snad dovíme.
Psáno jest: V posledních dnech bude neštěstí stíhat neštěstí.
Problém je tedy v tom, že může být ještě hůř!

ten který je

Nemyslím si že by to byl trest Boží, neboť Bůh netrestá, trestají se lidé sami svým chybným počínánim,které porušuje řád přírody a všech zákonů existence.

Kryšpín

Možná příroda možná tento výrobek made in China unikl omylem z laboratoře.

zjentek

No dudu vyjádřil PŘESNĚ, slovo od slova ty důsledky a tak se taky nejspíš stalo: PROTOŽE ČONG BEZMYŠLENKOVITĚ SEŽRAL LUSKOUNA!

Přátelé, není ani potřeba věřit v Boha k tomu, abychom si sami dokázali lecos odpustit! Nebo ano? (;

Edison

Jo… tak s tím souhlasím. A platí to i o trestu. Nemusíme věřit vůbec v nic, abychom se sami vytrestali. Ten trest může být prostě nevyhnutelný důsledek daný příčinami, jejichž jsme nedílnou součástí.

Edison

Zjentek: Dobrý příspěvek. I tresty jsou „slabší“, výchovné, a pak ty definitivní. Třeba právě tohle je jedna z úrovní obrany přírody. A my jí skvěle pomáháme svou.. nabubřelostí. Samozřejmě, že je otázka, estli si to uvědomíme, nebo ne. Třeba si to rpávě uvědomujeme, jen o tom ještě nevíme. Proto ten minulý čas.

zjentek

Bullshit. To si uvědomuju já a možná také ty a třeba ještě někdo…

A co s tím uděláme? Minulý čas tam prostě nesedí. Nebo snad věříš na druhý samet? Pravda a láska… teď to všechno pustíme, teď se všeho vzdáme… to víš že jo… hlavně seriózní, zodpovědní podnikatelé si najdou užitečnější způsoby vlastního bytí, takové ty ohleduplné k přírodě. Zcela obmění své koroníčky…
https://cesti­na20.cz/slovnik/ko­ronicek/

Edison

Já jsem realista, Zjentku… 😁 Pořád mám trezor plný střeliva a na zdi katanu, kdyby střelivo došlo. 🙂

zjentek

(;

Edison

Hapiky, ano. O tom píšu. Proto bychom si měli uvědomit co máme, a že o to taky můžem přijít. Že bychom měli být šťasti a ne pořád na všechno nadávat… Měli bychom si brát jen tolik, kolik potřebujeme. A sebekriticky uznávám, že se chovám stejně mizerně.

Edison

Dudu, trest je taky důsledek. Někdy je určený někým jiným, někdy si jej určujeme sami, aniž bychom si to uvědomovali. A to je, dle mého, právě tento případ. Zkrátka… nedomyšlení důsledků svého chování = trest. O ostatním jsem prakticky už napsal a souhlasím.

Edison

Rokio, co je, podle tebe, osud? Osud není náhodný, je to vždy důsledek nějakých příčin, byť je neznáme.

Edison

Jinak je otázkou, co Bohem nazveme. Klidně to může být název pro přírodní zákony, víš. A my, svým chováním k přírodě a sami k sobě jsme nemuseli dát vzniknout tomuto viru, ale jeho tak masivní rozšíření je již, dle mého, přímým důsledkem našeho chování. Podívej se do států kolem, jak přistupují k bariérové ochraně. WHO, USA Francie EU, GB… kolik dostatečně rchle reagovalo?

Edison

Led: Neměl jsem na mysli Boha jako Boha, ale spíš… že jsme si to na sebe upletli sami. Někdo tomu může říkat Bůh, někdo osud, někdo zákonitost – nic netrvá věčně a nic neroste do nebe.

led

Prírodný jav nemožno brať ako trest, pokiaľ sme ho sami svojou činnosťou nespôsobili.

Edison

Mohl jsem to dát do uvozovek. Pravda. Ale neměl bych takovou jistotu, že jsme si tuto situaci sami nezpůsobili. Nemyslím cíleně, ale svou nabubřelostí.

Edison

Jako test.. to mě taky napadlo. Dokonce dříve. Taky to může být takové malé „BuBuBu“.

Edison

… víš jak… „Koukejte s tou svou nabubřelostí něco dělat, nebo na vás přijde něco mnohem horšího…“

zjentek

Jenže fáze „nebo bude hůř“ už tady mnohokrát byla, pozor!

I vědci mají vztyčený prostředníček… no a kolik že ukazují ty hodiny dnes? Furt je dost času? Ježiši… třeba je nic nedrancovat… ani nejím, když nemám skutečný hlad. Proboha dělejte to VŠICHNI tak, zkuste si, že to lze. Pak budeme mít plné právo přežít i virus. Půjde to vnitřně, skrze vás a to je víc než rouška. Postup „až všichni, tak já taky“, JE ZHOUBNÝ!!! Ten funguje všude tam, kde se už zřekli pohodlí, napadají mě třeba včelstva… je třeba ZAČÍT SÁM (;

Edison

Kurnik… tohle je slovo do pranice… A já jen doplním, že hůř může být vždy/kdykoli. Budem ale schopni se s tím ztotožnit? Chtěl jsem napsat „všichni“, ale správně bych měl napsat „každý jednotlivě“.

zjentek

Nežertujme, bo jak píši: vědci již nad lidstvem vztyčují PROSTŘEDNÍČKY, čili jak vidíš, BĚDA NÁM, běda…

Edison

Nežertuju. Myslím to SMRTELNĚ vážně! Vidíš tam snad nějakýho smajla?